Nikdo není online
Nově příchozí:   peten18    Mapo    Žíla  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Začátečníci Konstrukční řešení foukačky a

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

netopyyr
nováček
8 příspěvků
Vloženo 27.01.2008 14:33:50  
Všem moc děkuji za jejich názory a reakce. Bigeare, pro mě(a asi pro nás pro všechny) mají Tvoje rady velikou cenu a má smysl je prezentovat i touto formou.Začíná to fungovat přesně tak, jak jsi psal. Nebát se přilnout k foukačce:-) Toho Big Rivera mám krátce a musím si ho osahat:-) Inu, foukačkářský bažant. Učím se hrát podle různých videí a textových instruktáží,což asi není ideální,ale z různých důvodů se nyní workshopů zúčastňovat nemohu.Dobré je, že po studiu na konzervatoři mám určitou výhodu v učení se různých hudebních dovedností. Ještě jednou zdůrazňuji,budu vděčný za jakékoliv informace podané i touto cestou. Velké dííííky.

Petkon
superharp
1269 příspěvků
Vloženo 27.01.2008 12:05:54  
Bigeare, rozumí se samo sebou, že Tvé cenné zkušenosti a připomínky vítáme i v této písemné formě, uvaž jen, kolik lidí si to zde může přečíst, to nenahradí žádný workshop, leda bys ho uspořádal na stadionu.
Nejen já, ale věřím, že i ostatní, Ti budou vděčni za každou cennou radu.

Bigear
superharp
1203 příspěvků
Vloženo 27.01.2008 10:39:58  
Já mám zkušenost ,že časem si hráč vytvoří takovou schopnost přilnavosti rtů k nástroji,během níž mu už nevadí jakékoli rozdíly v konstrukci jednotlivých harmonik.Před 10 lety jsem také řešil tento problém. Dnes po krátkém "osahání" zahraji na libovolnou harmoniku bez dyšnosti.Všiml jsem si však velké dyšnosti tónu u některých svých začínajících žáků.Všichni dělali stejnou chybu.Přikládali harmoniku k ústům nesměle a špulili křečovitě rty,jakoby se štítili.Po několikerém upozornění si dali říci a vsunuli nástroj hlouběji do úst,rty uvolnili a harmoniku opřeli trochu více o spodní,u většiny z nás masitější ret.Jeho střed má přirozenou drážku,danou anatomickým tvarem rtu a tou pak snadno proudí vydechovaný i nadechovaný vzduch.Tón se okamžitě vyjasní a zmizí nežádoucí syčení.Také se začíná dařit bending a má to ještě jednu velkou výhodu.Rty v místě hlouběji do úst jsou stále vlhké a harmonika po nich lehce klouže.Při hře okrajem rtů dochází k bolestivým podrážděním,zvláště při delším hraní.Nevědomí hráči to pak krkolomně řeší různými způsoby od zapíjení přez namáčení až po maštění harmonik třeba špekem a přitom je to zbytečné a řešení je tak jednoduché.
Dobrou pomůckou při kontrole je zrcadlo.
Nechci nikomu vnucovat svá "moudra",ale doporučuji vyzkoušet a nezatracovat při prvním nezdaru celou tuto teorii.Né všechno se podaří napoprvé.Spíš je to v nácviku přesně naopak.
P.S.budu vděčný,pokud mi někdo napíše,jak mu to funguje.Odtuším z toho,zda má smysl dávat takovou informaci písemně,či zda zůstanu i nadále u vysvětlování osobního.
Dík Bigear.

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 26.01.2008 15:59:23  
Já bych řekl, že Big River potřebuje opravdu víc vzduchu, ale není to tím, že se ztrácí díky tebou zmíněné "vyčnívající" destičce. Já je řadím do kategorie "tvrdých" harmonik a skoro na ně nehraju. Hraje na ně Lup, asi má dobré plíce nebo před foukáním zbaští pytel větrovek.

netopyyr
nováček
8 příspěvků
Vloženo 26.01.2008 11:50:32  
Ahoj, mám dotaz, který se týká konstrukčního řešení harmonik Hohner, ale nejen jich. Porovnáním Big River Harp a Blues Harp jsem zjistil, že mají poněkud rozdílně řešeno přiložení destiček s hlásky na korpus. Zatímco u Blues Harp plátky překrývají tělo harmoniky zcela, u Big River Harp existuje po stranách a v přední části korpusu jakási drážka. Do ní musí destičky zapadnout. To ale zapříčiňuje, že spodní i vrchní destička vyčuhují do místa nátisku. Když pak hraju na Blues River Harp, připadám si jako na letní brigádě u fukaru:-) Vyžaduje to skutečně silný dech, protože spousta vzduchu se ztratí při cestě do korpusu. Má tam ta drážka nějaké konstrukční opodstatnění? Nešlo by to vyřešit jejím zrušením? Jak je tomu u dalších harmonik např. SP20 (ale nejen foukaček Hohner)? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Díky za vaše názory. Nikde jsem toto téma nenalezl, tak se omlouvám, pokud je už někde vyvěšeno a já zbytečně založil novou diskuzi. Zdravím všechny haafáky...
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol