Nikdo není online
Do týdne nás opustí: fotrák xlouis
Nově příchozí:   Jajda    Deni0202    Kwaken  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Lee Oskar: výměna plátků

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 17.09.2010 13:08:08  
To Crazy: Tak tohle téma jsem otevřel jen proto, že se tady objevila nová zpráva a čumím jako vůl do vagónu. Přihýbáním se hlásek rozladí? Pokud vím, budˇ mu tím dám hodně, nebo málo vzduchu, takže je buď dyšnej, nebo zadušenej a záležitostí gapingu je najít pro svůj styl hry "tu optimální" mezeru. Naprosto souhlasím s tím, co napsal "velký ucho". Jasně, že se hlásek nemůže ohnout "vejpůl", ale v každým balení reed plates LO je formou pictogramů a textu (bohužel zatím pouze v angl.) znázorněno, jaký zásah má konkrétní odezvu. Jestli je někdo neumětel, tak si to má nechat udělat někým, kdo má zkušenosti a přitom mu koukat pod ruku.
To Dědek II: Je pravda, že v minulosti byly reed plates LO spíš "polotovary" s nutností doladění a nastavení gapu ("offset, "odtrh - je jedno, jak tomu kdo říká), aby to fungovalo. Dnes jsou plátky standardně naladěny na A=441 Hz (rovnoměrně temperované ladění) a nagapovány tak, "aby to hrálo". Přesto je třeba k tomu přistupovat jako k dobrému polotovaru. Většina aktivních hráčů si stejně upraví ladění i gap podle vlastních potřeb. Já např. ladím na 442 a ještě to "rozhazuju" podle jakéhosi klíče pro kompromisní ladění. To by ale bylo na dlouho a pamětníci HT2 by z toho mohli být dost nevrlí.
Opraveno 17.09.2010 13:14:33

eh, nikdo

1 příspěvek
Vloženo 17.09.2010 11:37:39  
Poslední příspěvek je přes 3 roky starý. Změnilo se něco na Leečkách v tomhle směru? Já před lety měl přesně tyhle problémy co se tu probíraj, v podstatě skončil s výměnami a kupoval celé nové harmoniky :-(( ale včera jsem zcela bez problému vyměnil, čuměl jsem jak blázen a nevim co si o tom myslet.

Mirafuk
uživatel
55 příspěvků
Vloženo 11.04.2007 22:43:00  
Ahojky kamarádi.
Mám stejné zkušenosti jako Jakub.Některá nová Oskarka ladí úplně perfektně a jiná má odchylky. Nemá ale cenu ji dolaďovat dřív než ji člověk pořádně profoukne v hospodě. Teprve pak si hlásky sednou a má cenu ji dolaďit.Řekl bych že má cenu ladit minimálně po hodinovém hraní. Jinak je to práce na několikrát jak píše Jakub.Většinou se jedná o naprosto titěrný dolaďobvací škrábaneček.
Se závity zatím nemám zkušenosti protože si vyměňuju hlásky do oskarek ze starých čín (je to zajímavé že vyměněné hlásky vydrží do zlomení skoro půl roku) ale myslím že by nebylo špatné závit v plechu protáhnout závitníkem. Měl by to být M2x0,4.

Crazy
nováček
31 příspěvků
Vloženo 07.04.2007 10:26:00  
Vsechno spatne fukmeni,hlasky se nemohou nijak prihybat,ale pouze dosponovat planzetou,a tim vznikne spravny,odtrh jak rika jeden matorkar,prihybanim uz dochazi k rozladeni a musi se doladovat je to sice rozladeni v toleranci sluchu,ale kdo hraje akusticky s kytarou pro poteseni treba doma,tak uz to slissi,nehlede k tomu ze ani nove plechy ani nova harmonika nejsou ideal,je to proste naladeno v toleranci,takze i nove platky i nova harmonika se da jeste vyladit,na spravnou uroven,a tim se vlastne prodlouzi zivotnost ladeni o tricet procent,a to je tak.Kdyz mate harmoniku jeste vyladenou,tak to ladi tak fantasticky ze vam pri hrani napr.s kytarou,vznika chorus,proste naproste splinuti vsech tonu,oceni hlavne akusticti hraci.Tohle vyladeni spociva vtom,ze harmoniku asi osmkrat rozdelate nez toho dosahnete,pak na ni hrajete,znovu trochu doladite,zase hrajete pak odlozite na 24 hodin,a pak jeste najdete dva tri tony ktery se musi smrncnout a pak je to naprosto OK.proste ECHO.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 05.03.2007 20:49:00  
Tak to je fakt,že zastřenější zvuk občas nová oskarka má,ale snad nebudu za "chytráka",když řeknu,že to je možná tím,že starší je pěkně rozehraná.Bohužel až na ten nenaladitelný hlásek,kvůli kterému měníme plátky.Rovněž bych také zkontroloval vzdálenost hlásku od plátku,což ztěžuje hraní a často je slyšet i dyšnost tónu.Stačí jen lehce zatlačit na správnou úroveň "odtrhu"/jak my motorkáři říkáme:-)/ a zvuk se vyjasní.Viz příbalový leták-pokud neumíte anglicky,rád přeložím.Tak hodně zdaru s Oskarkami.Bigear.

Láďa
uživatel
118 příspěvků
Vloženo 05.03.2007 10:18:00  
Napsal jsem kravinu zastřenější zvuk a ne vzduch omlouvám se.

Láďa
uživatel
118 příspěvků
Vloženo 05.03.2007 10:15:00  
Na náhradních plátcích není většinou závit.Takže si ho nejdřív udělám a potom smontuju (čistota je samozřejmost).Vzduch by neměl ucházet ale je pravda že je mírně zastřenější vzduch zdá se mi že starší harmoniky mají lepší zvuk.

wiki
nováček
13 příspěvků
Vloženo 04.03.2007 04:08:00  
hm, no jestli nemám dostatečně uvolněný rty je možný, ale ty nemám dostatečně uvolněný pořád stejně ale ty harmoniky hrajou pokaždý jinak. To je fakt.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 03.03.2007 11:55:00  
Jsem překvapen,jak precizně posuzujete kvalitu zvuku Oskarek.Hraji výhradně na ně,a vyměnil jsem plátky nesčetněkrát.Nikdy jsem nevnímal žádný unikající vzduch.Nechci si hrát na chytrého bez vyskoušení,ale možná není problém v harmonice,ale v dostatečném uvolnění rtů a vůbec v technice hry.Aniž bych se chtěl kohokoli dotknout,mám takovou zkušenost od svých žáků i od sebe samotného.Hodně zdaru při hledání příčin ořeje Jarda"Bigear"Hůla.

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 03.03.2007 04:27:00  
Mám stejnou zkušenost: samořezy při silném dotažení zkřiví plátky a foukačka se dusí. Ale pozor: dokážou to udělat i šrouby, které drží covery. Při každé výměně proto nejprv foukačku křížem dotáhnu nejdřív fest a pak všechny šroubky nepatrně povolím - ale tak, aby neunikal vzduch. Zatím jsem s tím neměl problém, po výměně hrajou dobře a rozdíl oproti novým nepoznám.

wiki
nováček
13 příspěvků
Vloženo 03.03.2007 04:24:00  
Můžete mi říci názor? Hraji nejraději na Lee Oscar. Při koupi samotných nových plechů a po sesazení harmoniky, nikdy nehraje nástroj jako když je sesazen výrobcem. prostě uchází vzduch, nemá to ten tah. V pražské prodejně pana Humla mi prodavač sdělil, že musím šroubky plechů s plátky naprosto dotáhnout, použít páku pro škroubovák, že jsou to samořezné šrouby. Udělal jsem to. ale zdá se že jsem to asi přehnal a došlo k jemnému zkřivení celé plochy, propadla se nepatrně. Uvolnil jsem ten šroubek. Harmonika stejně nehraje jako nová, dělám něco špatně nebo harmonika nebude nikdy po výměně hrát jako nová, máte s tím někdo zkušenost? Díky.
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol