Nikdo není online
Do týdne nás opustí: ffbender
Nově příchozí:   Bluesman66    Vasekbluesma    Robert  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Výrobci a produkty Seydel harmoniky

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 5 » 

majkl
nováček
3 příspěvky
Vloženo 20.11.2017 13:16:17  
Dekuji Oldsweat. Sel jsem tedy do vyssiho ladeni A dur a bomba. Harmonika zni skvele, narozdil od Special 20 ma mnohem plnejsi zvuk a asi diky tem nerezovym platkum neni tak nachylna na sliny, hraje i kdyz je do ni mirne naprskane:-). Myslel jsem, ze bude hlasitejsi oproti mosaznym, jak nekteri uvadeli, ale to jsem zatim moc nepoznal. Je urcena na silnejsi hrani, tak zkusim pritlacit. Teprve zacinam a asi jsem prilis jemny. Jinak jsem spokojeny moc.

Old sweat
superharp
592 příspěvků
Vloženo 16.11.2017 14:08:16  
Ahoj majkl.
Mám zkušenosti jenom se Special 20 a Golden Melody, tedy harmoniky od Hohnera. Můžu jen konstatovat všeobecný poznatek který Ti potvrdí snad každý. Čím je nižší ladění harmoniky, tím hůř se tóny ohýbají.
Co se mi líbí víc, nebo míň, to už je věc osobního vkusu. Když si mám vybrat mezi G a A tak hra na Áčko více lahodí mému uchu. K harmonikám Seydel by Ti mohl podat dokonalé informace Džetro.
Opraveno 16.11.2017 14:19:10

majkl
nováček
3 příspěvky
Vloženo 08.11.2017 06:37:57  
Ahojte. Chtel bych znat vas nazor. Chci si poridit dalsi skvost do me sbirky, chci od kazde ze zakladnichh tonin jednu uplne jinou harmoniku a ted uvazuji nad Seydel session steel. Nemate nahodou zkusenosti s tim, jestli tato harmonika lepe zni v A dur, nebo G dur, popripade, v ktere tonine se lip ohyba?

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 05.12.2015 11:07:19  
Petře, já Ti vůbec nechci radit ani doporučovat, jakou harmoniku by sis měl kupovat. Jsem přesvědčen, že krásné harmoniky už máš. Ale já jsem také takový „blázen“, že dokupuji stále něco nového.
Amadeus asi není dobrá investice, za ty peníze bych si ji sám už nepořídil. Vzhledem k Tvému repertoáru, když hraješ klarinetové věci, nemá význam do takové harmoniky investovat. Jedině že bys skladby transponoval, což je určitě také cesta.
Meisterklasse má o něco užší tón a subtilnější zvuk než Super 64 X. Ale jinak je skvělá, velikostně je příjemná a rozsahem na klasiku bohatě stačí, navíc má skvělý registr, který běhá velmi rychle. Má krásné pouzdro na zámek s klíčkem, prostě vymazlená věcička. Meisterklasse bych Ti vřele doporučil, Amadea ne. Za jednoho Amadea máš dvě krásné Meisterklasse. Máš pravdu, že Amadeus je podstatně širší, při hraní a držení bez mikrofonu je to ale pohodě.
Musíš také zvážit, zda by ses pustil např. do výměny prachovky apod. u tak drahé harmoniky. To bych sám asi řešil přes nějakého servisního specialistu, který je však v našich podmínkách nedostupný. U HB si dělám drobné opravy sám, ale u Amadea bych asi váhal. Naštěstí na něj nehraji tak často, tak jsem ji zatím nemusel rozdělávat. U těchto drahých harmonik je otázka servisu docela problém. Já sám bych si na to netroufl, jen v nejvyšší nouzi.
Pokud si chceš pořídit za každou cenu nějakou novou chromatiku, bude asi nejlepší volba pro tebe Meisterklasse. S tou budeš určitě spokojený, cenově je docela dostupná a budeš z ní mít radost.
Já sice tvrdím, že 3 oktávy musí u chromatiky bohatě stačit, ale někdy se ty spodní tóny výjimečně docela hodí.

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 02.12.2015 17:27:50  
Výborná práce, Petře. Je vidět, že máš přehled a věci rozumíš. Překvapilo mne, že bez ohledu na cenu HB hodnotíš dokonce výš než Amadea.

Ptáš se, kterou hudbou se zabývám. Od mládí miluji klasiku, swing a lidové písně. Kdysi jsem hrával na trubku v tanečním orchestru. Posléze na kytaru hlavně klasickou kytarovou literaturu. Před několika roky mi přestaly fungovat prsty na levé ruce a musel jsem kytary nechat. Tak jsem začal cvičit na chromatiku. Teď na stáří hraji převážně milovanou klasiku z not. Mám rád nokturna, romance, balady, operetky.... Rád si zahraji swing, ježkoviny a lidovky. Z hlavy nebo z not. Improvizace se mi na foukačku ale nedaří.

Lze namítnout, že klasická literatura lépe vyzní na nástroje určené skladatelem. Jistě. Ale jsem šťastný, že právě taková maličká chromatika mi umožňuje si ji k mojí radosti zahrát. Moje hraní není žádná sláva, ale jak jsem ve svém profilu napsal: hraji blbě, ale rád.

Hraji nejenom rád, ale také chci o nástroji co nejvíce vědět. Proto ty některé mé dotazy. Jsem vděčný za webové stránky HAFFu ze kterých jsem se toho spoustu dozvěděl a naučil.

Nedávno jsi mi doporučil si koupit Meisterklasse. Uvažuji o tom. Jenom by mě zajímalo, jestli její zvuk je alespoň tak pěkný jako Super 64X.

A takový malý dotaz na Amadea. Na internetu jsem si jej prohlédl ze všech stran. Je opravdu krásný. Ale není mnohem větší než HB? Jeví se mi i o hodně širší.

Petře, to je v kostce snad vše. Ahoj.
Opraveno 04.12.2015 17:39:26

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 01.12.2015 14:50:19  
Hard Bopper je geniální harmonika v tom, že je v ní nejlépe skloubena výtečná kvalita, krása zvuku a velmi příznivá cena. Tento poslední parametr z ní dělá dostupnou harmoniku v podstatě pro kohokoliv. Pořizovací cena kolem 3.500 Kč je v porovnání s cenou jiných hudebních nástrojů velmi přijatelná. Kdo nebude hrát klasiku a nepotřebuje 64 – tónovou harmoniku, neměl by vůbec váhat. Ani ztráta nebo zničení této harmoniky tolik nebolí v porovnání s jinými dražšími nástroji. Je to zkrátka božská (Thielemansova) harmonika.

Pokud bych si měl vybrat a hrát pouze na jednu jedinou harmoniku ze všech chromatik, bez ohledu na cenu, volil bych jednoznačně Hohner Hard Bopper.
Odpověď je ale trochu složitější. Hráč zabývající se klasickou hudbou a vyžadující navíc větší tónový rozsah, by musel volit 16-dírkovou chromatiku.
Tady takovou zkušenost s harmonikami jiných značek zdaleka nemám. Bohatě mi stačí moje Super 64X, což je nejkvalitnější 16-dírková chromatika značky Hohner.
Obecně je důležité, jakou hudbu chceme na chromatiku hrát. Já osobně preferuji žánry, kde se používá volné improvizace jako je zejména jazz, v další řadě potom ostatní žánry, kde lze chromatiku uplatnit, jako je folk, rock, pop, country, lidová hudba atd.
Podle not hrát na chromatiku umím, ale nevěnuji se cvičení skladeb klasické hudby určené jiným nástrojům. Z nejrůznějších zpěvníků však zahraju i z listu v podstatě cokoliv.
Pouze mě příliš neláká takto interpretovaná klasika, to ovšem neznamená, že si rád nezahraju nějaká dueta, tria apod. i s jiným nástrojem.
Petře, já vlastně ani nevím, jakou hudbou se ty sám zabýváš ? Pouze klasikou z not nebo i hraním bez not a improvizacemi ?
Pro klasiku je asi podstatné umět hrát především tongue blockingem, který ovšem já nepoužívám, neboť se mi to nelíbí. Je to však naprostá nutnost pro náročnější klasické skladby, kde jsou různé souzvuky několika tónů, kde se bez toho nedá dost dobře obejít.

Chtěl bych na tomto místě připomenout ale i jinou skvělou chromatiku – Discovery 48, kterou jsem si osobně velmi oblíbil jako levnější a tedy ještě cenově dostupnější sestřičku HB. Má velmi příjemný a měkký zvuk, přitom má plátky stejně silné jako Hard Bopper.
Docela rád bych si chtěl někdy vyzkoušet Suzuki G-48, na níž hraje Gregoire Maret, což bude jistě také skvělá chromatika, která se vyrábí ve dvou modelech. Je však podstatně dražší než HB, je otázka, zde je tato cena vyvážena i odpovídající kvalitou.
Amadeus mě stál něco cca 25.000 Kč, což byla v té době vcelku přijatelná suma.
Je to sice dost peněz, pořád to ale obecně nejsou nějaké obrovské částky, když si uvědomíme, že např. špičkový a kvalitní houslový smyčec ( z fernambukového dřeva) přijde na nějakých 30.000- 40. 000 Kč.
Opraveno 01.12.2015 14:53:26

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 22.11.2015 15:46:05  
Ahoj Petře. S klenotem jako je Amadeus Ti rozumím. Také bych si něco takového přál. Ani nevím, kolik ta krása stojí. Posílám Ti odkaz na jinou nádheru: Suzuki Fabulous F48 a F64 za 5000 USD. Odkaz zde:
http://www.suzukimusic.com/harmonicas/f64c-47s-20e-f20j/< br />
Meisterklasse na hraní z houslových not musí být skvělá. Ale já hraji i klarinetové skladby, a tam se často potřebuji dostat až k malému e.

Klasické skladby hraji jenom ty snadnější, protože laufy a velké intervaly nejsou pro mne hratelné. Vybírám si prostě podle mých možností. A mám z toho také radost.


Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 21.11.2015 22:09:16  
Ahoj Petře, to jsem nevěděl, v každém případě Ti přeji hodně zdraví.
K těm harmonikám. No, Amadeus je skvělý nástroj, mám jej ale jen na sváteční hraní doma. Je to z mé strany taková snobárnička, do hospody ani ven na hraní bych ji nebral, protože si ji šetřím. Je na ní znát, že je to takový vymazlený a vypiplaný nástroj. Zvukově je krásná, o něco zvučnější než HB, technicky krásně a skvěle provedená. Jestli to za ty peníze stojí, sám nevím, asi ne. Tak markantní rozdíl ve zvuku oproti HB to zase není. Je to ale takový malý klenot, který jsem chtěl mít, jestli mi rozumíš.
Příliš praktické to pochopitelně není, protože na jakékoliv hraní dávám zásadně přednost Thielemansově chromatice. Já už po žádné nové a zázračné harmonice netoužím, protože s HB jsem dokonale spokojen.
Mimochodem mým dvěma 9-letým dcerám jsem pořídil také hard boppery, každá má svého vlastního, aby si je nemusely půjčovat. Učím je na ně hrát hlavně podle sluchu lidovky a nejrůznější folkové písničky, zatím jsme většinou v C, Cis a D dur, ale i tak je to báječné. Baví mě naše společné hraní, kdy holky hrají základní melodii a já si do toho mohu improvizoavat druhý hlas či jinou improvizovanou melodickou linku.
Co se týče 16-dírkových harmonik. Vlastním dokonce dvě Super 64X, což jsou určitě nejlepší dostupné 16-dírkové harmoniky, Super 64 mám také, ale ta je určitě horší kvality. Na Super 64X hraji mnohem méně než na HB. Rád si na ni zahraju např. moravské lidovky, pomalejší swingovky, koledy apod., to znamená všechno, co nepotřebuje příliš rychlé běhy a pohotovou momentální improvizaci. Oproti 12-dírkové chromatice je totiž mnohem těžkopádnější a značně nepohodlná na rychlé běhy. Na jazzové improvizace ve stylu T.Thielemanse mi tudíž moc nevyhovuje, protože je zkrátka pomalejší. Je to dáno samotnou konstrukcí, delším registrem apod.
Všimni si, že tři nejlepší jazzoví foukačkáři jako Thielemans, Meurkens i Maret používají výhradně 12-dírkové chromatiky, podle mě zejména z výše uvedeného důvodu. Ta přidaná spodní oktáva je v porovnání s touto hlavní nevýhodou alespoň pro mě nedostatečnou kompenzací. Ne vždy platí, že čím větší rozsah, tím větší možnosti. Toto je podle mě právě tento případ.
Pro hraní houslových skladeb bych Ti rozhodně doporučil Hohner Meisterklasse. Moc ji nepoužívám, protože klasiku na foukačku z mnoha důvodů nehraju. Ale jinak je to parádní harmonika, která má 14-dírek a přidanou spodní kvartu – po malé G, takže rozsahově je ve spodním rejstříku zcela totožná s houslemi. Je mnohem menší než Super 64X a komfortem se hodně podobá spíše 12-dírkové chromatice, takže je celkově pohotovější a rychlejší.
Je to dle mého názoru mnohem lepší varianta než se trápit s hraním náročnějších věcí (jako jsou houslové party) na 16-dírkovou chromatiku. Musíme si pokorně přiznat, že harmonika nejsou housle, oproti nim má sebelepší chromatika obrovský handicap, zejména co se týče hraní rychlých not a běhů. Superrychlé laufy, jaké umožňují housle či flétna, na chromatiku nikdo nikdy nezahraje, což je známá skutečnost.
Vůbec hraní klasiky a třeba i F. Chmela můžeme probrat někdy jindy a možná jinde. Mám na to docela vyhraněný názor, který tady nechci příliš rozvádět, abych se někoho nedotkl.
Určitě se budu těšit, když přijedeš na některý z příštích hafteků, dáme řeč a něco si i společně zahrajeme.
Opraveno 22.11.2015 09:19:40

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 19.11.2015 20:27:38  
Petře, moc Ti děkuji za Tvé hodnocení Saxony. Čekal jsem , že se ozveš. Na Tvůj názor dám. Souhlasím s tím, že HB má kulatější tón. Saxony má ale snažší ozev, zejména ve výškách. Píšeš, že Saxony má ostřejší hrany náústku. To je pravda. Ale také jsem četl, že je to tvarováno tak, aby tím podporovaly tvorbu slin k lepšímu zvlhčování náústku. V současné době převážně hraji na Super 64X z houslových not. Žádná sláva, ale těší mne to. Petře, Ty máš také Amadea, jak jej hodnotíš v porovnání s HB? Já teď rád poslouchám na youtube Franze Chmelu. Hraje skvěle moji oblíbenou klasiku. V posledních letech ji hraje na jím spolunavrženou foukačku NC64. Podrobnosti zde:
http://www.chmel.at/nc64/specification.html
Na závěr: naposledy jsem byl na setkání v Hrubšicích, tam jsme se nesetkali. Potom jsem vážně onemocněl a moc nechybělo, abych tu už nebyl. No, jsem nejstarší člen Haafu. Doufám, že se brzy alespoň na jeden den na hafteku objevím. Těším se na setkání a přeji Ti i Tvé Jitce vše dobré.
Opraveno 20.11.2015 17:22:22

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 13.11.2015 20:43:13  
Můj osobní názor je takový, že Saxony je určitě skvělý nástroj. Mám ji doma a vím, jaká je. Já osobně však jednoznačně preferuji Hohnera a je vcelku jedno, zda hard hoppera nebo melow tone. Vysvětlím proč. Důvody jsou čistě subjektivní. Saxony je pro mě zvukově ostřejší, kovovější, chladnější, s výrazně užším spektrem teplých barev, a tím i méně lahodící mým uším a proto pro mě i méně zvukově zajímavá. Naproti tomu HP či MT jsou mi zvukově bližší, charakter tónu je kulatější, teplejší a barevnější, výsledný sound tudíž příjemnější. V neposlední řadě mi navozuje asociace se zvukem geniálních Thielemansových nahrávek, které jsou pro mě nedostižné a dosud nikým nepřekonané. Hard bopper má pro mě plnější, hřejivější a současně tvárnější zvuk, s nímž se dá lépe pracovat.
Saxony je váhově o něco těžší, což samo o sobě není na závadu, ale nespatřuji v tom ani výhodu, spíše naopak. Hohner je pro mě v ústech podstatně příjemnější, neboť svým zaoblením horní lišty s dírkami lépe a pohodlněji klouže v ústech oproti Saxony, u níž jsou ostřejší hrany. Rozdíl ve tvaru dírek u obou harmonik není pro mě podstatný.
Co se týče výdrže, kolegové z hafteku znají mého „ohmataného a ošoupaného“ hard boppera, který dostává denně zabrat a je po 8 letech soustavného hraní zvukově stále skvělý, prodělal pouze několik výměn prachovek. Jazýčky dokonale drží jak po stránce výdrže, tak i po stránce samotného ladění, takže tady nevidím žádný problém. Pořizovací cena HB oproti Saxony je poloviční. Když to celkově shrnu, Saxony mně nijak zvlášť k srdci nepřirostla, i když je to jistě také skvělá harmonika a dokážu pochopit, že se může jinému hráči líbit. Já kdybych měl volit mezi dvěma Thielemansovými Hohnery nebo jednou Saxony, sáhnul bych jednoznačně po dvou Thielemansech. Rozhodně jsem rád, že Saxony mám také, občas si na ni zahraji, ale o to s větším potěšením se pak vracím k Thielemansově harmonice. Petře, škoda, že více nejezdíš na hafteky, kde bychom mohli obohatit naše hraní o zvukově jinak znějící harmoniku a poprat se s ostatními diatonikářemi, kteří mají jistě svým pidlikáním před námi navrch, protože chromatiky jsou určené na poněkud jiný styl hraní. Ale o to větší je to pro mě vždycky výzva držet i s nimi aspoň trochu krok.
Tolik má reakce na Tvé hodnocení, s nímž v mnohém souhlasím, ale mé vlastní hodnocení je v tomto neměnné. Přeji Ti hodně radosti s chromatikami a přijeď se někdy ukázat.
Opraveno 13.11.2015 20:44:03

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 12.11.2015 16:55:12  
Chromatika Seydel Saxony
Je to už dva a půl roku, co jsem zde napsal můj pokus o test chromatiky Seydel Saxony. Nyní s odstupem času a při jejím denním používání bych na testu vůbec nic neměnil. Je to skvělý nástroj. Vůbec ji nešetřím a hraje bez jakéhokoliv problému. Žádné pazvuky, ventily se nelepí, registr jde lehce a pořád dokonale ladí. Mám z ní velikou radost.

brumko
harp
201 příspěvků
Vloženo 10.11.2013 23:00:34  
Ešte že sa do vrecka nevôjde akordovka :-) :-)

Lerak vydra
harp
162 příspěvků
Vloženo 10.11.2013 13:11:01  
Musela to být velmi zasvěcená slečna v problému transportu foukacího nástroje.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 05.10.2013 19:30:14  
No, já šel jednou s chromatikou v kapse na toaletu a v chodbičce jsem míjel nějakou slečnu...dost divně si mě prohlížela. Od té doby nechávám foukačky bez dozoru na pódiu a mám stále divný pocit, kdy se něco stane... a s touhle luxusní Seydelkou bych to ještě přivolával...
Koupit si jí na doma bych asi neuměl. Takže zbývá tiše závidět a nebo to risknout.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 02.10.2013 19:36:06  
Jardo, je to skoro tak, jak říkáš.
Já vždy trochu ironicky podotýkám, že takové nástroje si pořizují pouze hráči, kteří mají hudbu jako svého koníčka.
Ti, co se v českých zemích hudbou živí, si je zpravidla finančně dovolit nemohou nebo si jejich koupi stokrát rozmyslí.
Opraveno 02.10.2013 19:36:17

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 28.09.2013 08:14:36  
...bál bych se jít při koncertu na záchod a nebrat ji s sebou...

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 27.09.2013 11:10:52  
Dnes mi přišla od džetra nová chromatika Seydel Saxony, cena 6.800 Kč. Mám ji doma teprve chvíli, takže na závazné hodnocení je ještě brzy.
Zatím ji pomaloučku "zahrávám", ale první dojmy jsou skvělé. Vše, co napsal oldpetan, mohu již nyní stoprocentně potvrdit. Popsal ji vyčerpávajícím způsobem, takže mi nezbývá nic jiného než se k jeho krásné recenzi spolupodepsat.
Ačkoliv je hard bopper pro mě srdeční záležitostí a nedám na něj dopustit (už kvůli jeho slavnému patronu), jeví se Saxony jako jeho skutečně špičkový a možný nástupce.
Pro mnohé hráče bude asi jediným rozhodovacím faktorem její více než dvojnásobná cena oproti hard bopperovi. Pokud však opravdu vydrží několikanásobně déle, tak se tato investice vyplatí.

Potvrzuji také rychlé jednání a vstřícnost ze strany džetra, který velmi pohotově mou objednávku vyřídil.
Tímto bych mu chtěl na tomto místě moc poděkovat.
Opraveno 27.09.2013 11:18:48

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 18.09.2013 20:08:28  
Už ji mám slíbenou od džetra, který mi ji příští týden zašle. Jakmile ji prověřím, určitě nějaké postřehy přidám. Od oldpetana jsem si ji na hafteku měl možnost vyzkoušet a první dojmy jsou velmi dobré.
Proto jsem také "za tepla" kontaktoval džetra.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 25.05.2013 23:23:25  
Moc Krásná recenze a děkuju ti za ni. Nevědět co s prachama a mít cit pro hraní na chromatiku tak bych si ji asi také pořídil. Zajímal by mně pro větší možnost posouzení kvality tohot nástroje rovněž názor Petkona, který je co se týče chromatik velký znalec.

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 25.05.2013 21:01:39  
Chromatika Seydel Saxony - pokus o test
Nedávno mne na výstavě foukaček pořádané Džetrem velmi zaujala chromatika Seydel Saxony. Jednu jsem si objednal a po jejím odzkoušení předkládám výsledek mého testování: Harmonika je prostě úžasná.
Saxony je profesionální model s hliníkovým tělem, ocelovými plátky a nerezovými kryty. Je dvanáctidírková, tedy v rozsahu tři oktávy v ladění buď C nebo G.Vyrábí se ještě jeden model Saxony Orchestra. Ta je v ladění do C, ale její rozsah začíná o dvě dirky níže a nahoře končí o dvě dirky dříve. Tedy také tři oktávy od g po fis3.
A teď k hodnocení nástroje.
Na první pohled perfektní zpracování je dáno ruční výrobou. Je o něco težší, váží asi 250 g. Dobře se drží, registr jde zcela lehce, náústek je příjemný a v kruhových dírkách se dobře orientuje. Do harmoniky stačí jenom slabě dýchat a hned hraje, dokonale těsní a dobře ladí. Nádherný plný a tvárný tón s velikou dynamikou. Alikvotní tóny prosvětlují barvu zvuku. Dík rychlému ozvu se dá dobře hrát i staccato. Ventily se ani po několikahodinovém hraní vůbec nelepily. Žádný nedostatek jsem na hormonice nenašel.
Jedinou nevýhodou je její vysoká cena 280 eur, podle momentálního kurzu 7200 Kč. Cena je sice na první pohled příliš velká, ale je to počáteční investice, která se vrátí. Výrobce totiž uvádí, že trvanlivost ocelových plátků je 5x delší než mosazných. V tom případě by jedna Saxony za 7200 Kč měla vydržet jako pět hard bopperů.
Já mám dva skvělé hard boppery, na které nedám dopustit, ale Saxony hodnotím alespoň o třídu výše. Uvítám vaše názory a zkušenosti se Saxony.
Seydel Saxony mi během týdne zajistil Džetro z Haafu. Jednání s ním bylo vstřícné a korektní. Doručeno bez závad. Doporučuji Džetra kontaktovat. Prodává celý sortiment Seydelů.
Opraveno 25.05.2013 21:09:04
AutorPříspěvky
« Stránka: z 5 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol