Nikdo není online
Do týdne nás opustí: makes Olav
Nově příchozí:   Dima    Učitel    Jena  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Technika hraní diatonika C-dur hrani chybejic

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 24.01.2008 10:16:12  
To Crow: Když jsem se kdysi učil ohýbat a nebyl jsem si jistý, že "mám" ten správný tón, pomáhal jsem si následující věcí: zapnul jsem obyčejnou chromatickou ladičku, připojil k ní pomocí mic-jack redukce zpěvový mikrofon a hlídal si ručičku. Je to docela zábava a v první chvíli ti to může dát jistotu, že ohýbáš správně. Časem to pochopitelně opustíš, je to jen pomůcka pro začátek.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 09.01.2008 08:57:16  
Na značce harmoniky ani tak nezáleží, já jsem se začal učit na čínu jako mnoho jiných, i na té číně se dá celkem dobře ohýbat, ale po cca měsíci Ti tato harmonika odejde a rozladí se. Mně osobně se nejvíce osvědčila Hohnerka 20 speciál, která je na výuku ohýbaných tónů asi nejideálnější a hlavně dlouho vydrží jak zvukově tak i laděním.
Opraveno 09.01.2008 08:59:28

Kandy
harp
158 příspěvků
Vloženo 09.01.2008 00:08:00  
To Crow: když jsem se začal učit stahovat tóny,měl jsem strach.že foukačku zničím přefouknutím.Uč se tak jak říká Petkon a neboj se to "osolit".Hlásky to vydrží.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 08.01.2008 22:19:35  
Když se tady trochu porozhlédneš po článcích a v diskuzi, najdeš tam nejrůznější návody kterak zahrát ohnuté tóny.
V podstatě na to jdeš správně, správně jsi uvedl, že malé a
v 1.oktávě zahraješ stažením tónu h na 3.dírce. Tón f se hraje stažením o dva půltóny na 2.dírce.
Ještě k té technice z vlastní zkušenosti- nestačí jen to našpulení a napodobení slabiky juu, je potřeba si uvědomit, že správné zaznění ohnutého tónu je závislé na mnoha věcech, ale zejména na dokonalém přitisknutí rtů k otvorům, tak aby ti vzduch neunikal kolem a abys taháním do sebe vytvořil dostatečný podtlak, kterým dosáhneš změny proudu vzduchu a tím ohnutí tónu. Když nevytvoříš ten potřebný "vztlak", tak Ti žádná slabika juu, jíí apod. není nic platná. Důležitá je ta změna napětí celé dutiny při tahání do sebe, čili nikoliv takové "laxní" potahování, ale jako bys chtěl z toho otvoru něco proti odporu vysrknout, vyžaduje to mnohem větší úsilí než tahání neohýbaného tónu. Samozřejmě postupným zdokonalováním je to úsilí stále menší a menší, neboť se naučíš dokonaleji kontrolovat to napětí a všechny části dutiny ústní včetně jazyka.
Jinak pocit v dutině ústní bys měl mít obdobný tomu, jako když normálně pusou pískáš hluboké a naopak vysoké tóny, uvědomit si změnu postavení jazyka, horního i dolní patra a tvaru celé dutiny ústní. Při ohýbání bys měl docílit podobného pocitu jako při pískání hlubokého tónu. Pak už to chce jen trpělivost a zkoušet, jinak viz též vynikajícií Bigearova škola hry - ke stažení.
Opraveno 08.01.2008 22:42:16

crow
nováček
18 příspěvků
Vloženo 08.01.2008 21:57:06  
uz jsem to myslim nasel...je to ohnuti tonu... jen nevim jak zjistim, ze jsem ten ton ohnul spravne a jestli vubec.
tudiz male a by melo byt na -3 ohnute a male f na 3 ohnute??? (tudiz vysponovat jazyk jako kdyz rikam "ju"...mne to teda jenom juuuka...ze by to byl jiny ton se mi nezda)

crow
nováček
18 příspěvků
Vloženo 08.01.2008 21:50:28  
zdravim. ucil jsem se hrat na dianotiku c-dur podle not a pomucek, ktere ukazuji jake noty kde jsou...a nektere mi tam chybi...

napriklad male a (ktere by tedy melo byt nekde mezi -3 a 3), zato male g je tam dvakrat - na dirce 3 a -2. nebo male f.

mohl by mi nekdo nazorne pomoci jak hrat tyhle tony? dekuju.
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol