Nikdo není online
Do týdne nás opustí: fotrák xlouis
Nově příchozí:   Jajda    Deni0202    Kwaken  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Nezařaditelné Proč píská?

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 31.10.2008 20:12:37  
O jazyku se zde často a vášnivě dohadujeme v různých souvislostech týkajících se techniky hraní na harmoniku.
Co se týče pomoci při řekněme "rozehrání neposlušného tónu"často si jazykem pomáhám tak,že jej zlehka přiložím na spodní hranu otvoru.Výsledek,který tím sleduji,je lepší utěsnění okolí dírky a přesnější usměrnění proudícího vzduchu.Mám pocitově lepší kontrolu a rozpoznám,zda hlásek hraje jak má a zda není někde zádrhel v podobě nečistoty,zaskočeného hlásku a pod.
Při hraní pak používám jazyk z mnoha jiných důvodů,které lze jmenovat v samostatném příspěvku o tongue blockingu.
Nechť tato zkušenost pomůže i ostatním.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 31.10.2008 13:30:00  
Určite ,že spôsob ktorý som ja popisal nie je možné chápat ako konečné riešenie, ale len ako spôsob s ktorým si človek ZATIAL pomôže kým sa to správne nenauči. Ta špička jazyka vzadu spôsobi iné napetie na perách a iné prúdenie vzduchu ktoré si treba zafixovat a potom to dosiahnut aj BEZ tej špičky jazyka vzadu.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 31.10.2008 10:25:35  
To bych nedělal, špičku jazyka využiješ na nasazování a oddělování jednotlivých tónů, je škoda ji mít pasivně někde vzadu. S jazykem to nemá nic společného, zbytečně si vytvoříš zlozvyk, kterého se budeš později obtížně zbavovat.
Zkus to cvičit podle Bigearova doporučení, v tom je celý princip.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 30.10.2008 21:16:58  
Mne pri problematickych dierkach velmi pomohlo, ked som pri hre dával špičku jazyka v ústach do zadu. Ako by som chcel špičku jazyka strčit do krku. Neviem čo táto poloha jazyka v ústach vlastne spôsobi, asi nejak uvolni prúd vzduchu prúdiaci do úst (?)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 29.10.2008 20:29:35  
Ahoj Simo.
Hlavní je nefoukat a nevysávat ,ale pouze jemně a vyrovnaně dýchat hluboko z nitra.Né však jako bys nafukoval balonek,ale jako bys chtěl harmonice vdechnout život.Zalez si někam kde budeš sám a v klidu.Nejlepší jsou prostorné, holé místnosti.Třeba chodba, nebo sklep,prádelna či podchod.Tam se ti budou ozývat tak nádherné tóny,že si tu techniku zapamatuješ i na potom.Hlavně hraj nejprve potichoučku a dej si pozor ať máš otvor přesně uprostřed rtů a rty volné, obemknuté kolem harmoniky jako při nejněžnějším polibku.Také sklon harmoniky volnou hranou lehce vzhůru ti pomůže.
Držím palce a těším se na tvé pokroky.
Bigear

eh, nikdo

8 příspěvků
Vloženo 29.10.2008 18:14:29  
Asi to tak bude... měl jsem jednu v Cčku a teď jsem si koupil celej kufr a normálně hrát mi jde jen na Cčko a s ostatníma co jsou o hodně hlubší mi nejde pořádně tahat nízký tóny a ty které jsou o hodně vyšší mi zas pískaj na vysokejch tahanejch tónech.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 17.10.2008 16:43:40  
neviem ci si zaciatocnik, ale ak ano moze to byt kvôli nasledovnému dôvodu. doteraz si hral iba na harmonike v jednej tónine dajme tomu že hráš drvivú väčšinu času napríklad na Ačku a teraz si si kupil Déčko. Potom to chce čas a tréning pretože rôzne tóniny niekedy vyžadujú prispôsobenie hlásky na dvoch rôznych harmonikách sú inak stavané takže musíš svoju tecniku len adaptovať.
Toto môže ale nemusí byť dôvod.

eh, nikdo

8 příspěvků
Vloženo 17.10.2008 14:55:52  
Asi máš recht... bude to moje vina... ale nevim proč... :) dřív mi to nikdy nedělalo... přece se postupem času nemůžu zhoršovat nebo snad jo?

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 17.10.2008 00:44:18  
To je těžké radit. Napiš, prosím, co to je za harmoniku, co sis koupil. Pokud je to Silver Star či podobná, tak to dělají běžně. Jinak, pokud je to kvalitní harmonika, bude mít zalepené jazíčky, a nebo taky spíš něco špatně děláš ty. Poslední varianta bude asi správná, jelikož, jak píšeš, pokud ucpeš sousední dírky, tak hraje O.K. Chce to trénovat. :)))

eh, nikdo

8 příspěvků
Vloženo 16.10.2008 21:33:55  
Týýýjo, už jsem z toho zoufalej... Koupil jsem si další harmoniku a uvědomil jsem si, že na ní vůbec neumim hrát... Poraďte mi, proč vždycky tak šíleně píská na vysokých tahaných dírkách 8,9,10 ? Když tahám normálně, tak tón vždycky uletí úplně někam do vesmíru a když si vedlejší dírky zacpu prsty nebo papírem, tak krásně zní - stejně, jako když do dírky nejdříve krátce fouknu a pak z ní tahám, poraďte mi prosím, jak mam tuhle šílenou nedokonalost odstanit...
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol