Nikdo není online
Do týdne nás opustí: fotrák xlouis
Nově příchozí:   Jajda    Deni0202    Kwaken  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Chromatika-čistenie-údržba

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 26.04.2015 20:02:06  
Jaromíre, jsem rád, že jsi se trochu pustil i do chromatiky.
K té zmíněné cestě - já zase považuji za šílenost kupovat na každou tóninu jednu chromatku. Tím se úplně ztrácí ona nenahraditelná přednost a krása chromatiky, že hraješ pořád na jeden nástroj. To je to, co mi u diatoniky vždycky strašně vadilo a proto jsem od ní poměrně záhy odešel. Vždy mi to přišlo hrozně omezující, ale je to čistě jen můj subjektivní názor, jinému to zase naopak může vyhovovat.
Pro mě jako muzikanta ovládajícího stupnice a tóniny to nebyla až tak obtížná volba. Ale je mi jasné, že pro mnoho hráčů to může být kamenem úrazu a proto zůstanou raději u podstatně intuitivnější a v tomto ohledu jednodušší diatoniky.
Já už se ani nic na diatoniku neučím, žádné pidlikačky ani jiné vyhrávky, prostě mě to z výše uvedených důvodů neláká. Zamiloval jsem se naprosto do chromatiky, na kterou si zahraju všechny žánry od folku a jazzu až po dechovku a country a vždy se jen přeorientuji na jiné tóniny - u jazzu, dechovky a swingu většinou béčkové, u lidovek, popu, country a folku zase křížkové. Kdo to nepoznal, nedokáže asi pochopit tu radost mít to všechno v jedné chromatice.
Zbytek probereme na hafteku, budu rád.
Opraveno 26.04.2015 20:08:50

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 26.04.2015 08:52:42  
Děkuju, Petře. Probereme to ještě v Počátkách. Zkusím to nejprve povyměňovat a pak uvidíme, jestli to nakonec neskončí koupí nové chromatiky. Já na ni hraju v kapele zatím jen dvě písničky, které na diatoniku bez OT nejdou zahrát a já OT neumím. Ale je fakt, že začínám chromatice přicházet na chuť, má mnohem plnější tóny a na složitější melodie je bezva.
Mám známého, který to vyřešil šíleně - koupil si chromatiky ve všech tóninách a hraje vždy vše v první poloze. Taky cesta :-))

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 25.04.2015 18:07:22  
Jaromíire, jasně, rozumím. Pokud začnou drnčet ventily (prachovky), je to zpravidla známka toho, že jsou již staré a opotřebované. Drnčet a rezonovat pak začnou většinou zpočátku jen při tichém hraní, při standartní dynamice je to v pohodě. Jelikož já sám často cvičím večer nebo v noci a tím pádem hraji potichu, tak mi občas začne to rezonování také vadit pak to řeším radikálně - výměnou prachovky. Je to rychlé a spolehlivé řešení problému.
Staré prachovky někdy při tichém hraní trochu drnčí, ať s nimi děláš, co chceš.
A ano, obě části by měly být volné, jako u nové prachovky, nikdy jsem je nezkoušel lepit k sobě, proč také, když samotná výměna jedné prachovky je otázkou několika minut.
Jenom pro úplnost podotýkám, že sada prachovek je součástí servisní soupravy od firmy Hohner, od každé velikosti minimálně po 10 kusech, tudíž vydrží pro potřebu občasné výměny dlouhé roky. Nejčastěji jsem potřeboval měnit prachovky na 2. a 3. díře.
Hraju na jednu chromatiku prakticky denně minimálně hodinu a za celou dobu jsem měnil asi 4-5 krát.
Záleží také na samotné harmonice, chromonica III není bůhvíjak dobrá harmonika, hard bopper nebo mellow tone jsou rozhodně lepší a prachovky u nich je skutečně nutno měnit zcela sporadicky.
Pokud ti drnčí téměř každá i při normální dynamice, budeš je muset zkusit prostě kompletně vyměnit.
U kvalitní harmoniky to bývá zpravidla vždy problém pouze jedné nebo maximálně dvou prachovek.


Opraveno 25.04.2015 18:22:20

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 20.04.2015 14:24:18  
Na starší chromatice Hohner Chromonika III mi stále drnčí ventily. Když se to trochu dechem zahřeje, je to lepší, ale stejně to je slyšet. Tak jsem to rozmontoval a zjistil, že ventily jsou tvořeny dvěma plátky plastu na sobě a ne jedním, jak jsem se domníval. Plátky jsou částečně slepené, ale konce mají volné, což asi způsobuje to drnčení. Možná, že se rozlepily stářím. Stane se něco, když je slepím k sobě, nebo mají být volné kvůli volnému ohybu?

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 28.06.2012 09:16:25  
Jasně Přez zpáleniště...čeština je stejně záludná jako ty chromatiky.

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 28.06.2012 00:23:43  
Jasně, napsal jsem to blbě. Trochu teorie pro psaní "mě" a "mně": Mně (3. a 6.pád jako tobě), Mě (2. a 4. pád jako tě). Mělo by to být už být jasné, ne?

To Bigear: Tvůj oblíbený výrok "přez" je taky hezký. :))) A proto si zazpívejme: "Skákal pez, přez ovez... ". Ale díky za opravu. To "mně a mě" je strašidelné. (smajlík)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 27.06.2012 23:58:08  
Zkusím silikon. Snad mě ( koho -co ) zachrání a snad se mně (komu-čemu) přestane registr lepit. (Jozívku, Jozívku :-)

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 27.06.2012 17:00:34  
Mě se taky lepí, ale taky to neřeším. Prostě do toho klepnu a je to. Nápad s teflonem je moc dobrý, je to suché mazivo a je odolné chemikáliím, i těm, co do toho prskéme a tím to slepíme. :)

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 27.06.2012 13:31:04  
To je zvláštní, že Oldpetanovi nefunguje silikon. Já také klepal o podložku jako Bigear, ale od té doby, co jsem všechny styčné plochy máznul jemně hadříkem namočeným v silikonovém oleji, ještě se mi registr nezadrhl. Dokonce jsem mohl trochu více utáhnout přítlačné šroubky, které jsem měl předtím úplně povolené. Ale je fakt, že na chromatiku hraju jednou za měsíc deset minut a to je tak všechno, takže to asi nestačím zaprskat.

Tata
uživatel
53 příspěvků
Vloženo 27.06.2012 06:36:32  
Ve své servisní praxi používám teflonové oleje. Mají tu výhodu, že jejich kluzný efekt přetrvává po dlouhou dobu, dokonce i po vyschnutí. Je to tím, že obsahují mikročástice teflonu (velikost 5um), které ulpí na povrchu. Proto se musí nádobka s olejem před použitím protřepávat. Stačila minikapička a registr se mi už nezadírá. Na lepící se ventily jsem si jej použít netroufl, ale napadá mě jedno možné řešení. Vím, že se tyto oleje dělají i v provedení, kdy po aplikaci nezanechávají mastný film. Navíc mají atest pro použití v potravinářském průmyslu, kde je jakákoliv kontaminace nepřípustná.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 26.06.2012 23:59:16  
Já v tom opravdu nějaký zásadní problém nevidím.
Pokud to až tolik lepí, tak by mělo pomoci cca 30 minut po hraní, kdy už harmonika vyschla, s registrem několikrát šoupnout tam a zpět.
U častěji hraného nástroje se registr lepí méně, protože se registr přece jen "ošoupe".
Také záleží na tom, jestli pauza v hraní není příliš dlouhá (několik dní až týdnů), pak tam opravdu ten cukr z kávy může časem ztvrdnout.
My, co hrajeme na chromču denně, takový problém nemáme (he, he).
Během dne se mi ještě nestalo, že by se přilepil. To se mi ani nechce věřit. Když s registrem tentýž den před koncertem pomeleš, nemělo by se to stávat.
Vodu bych nikam nekapal, mohl by pak drhnout.
Jinak jsem přesvědčen, že registry trochu takto zlobí u všech chromatik, a všem hráčům, včetně Thielemanse. Ale je to taková prkotina, že to téměř ani nestojí za řeč.
Opraveno 27.06.2012 00:04:23

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 26.06.2012 23:09:22  
Mně se také "slide" lepí. Dokonce tak, že ho nerozhýbu sebevětším tlakem prstu či dlaně. Pomůže jen ťukanec do nějaké tvrdé podložky( dost brutální během koncertu). Čekám, kdy mi knoflíček uletí.
Dnes mi Charlie S. poradil před hraním kápnout pár kapek vody do drážky a postupně rozhýbávat. Ještě jsem to nezkusil, ale rád se o zkušenost podělím.
Povolení šroubků mi nepomohlo. Buď byl registr moc volný aby se nelepil,a pak byl tón moc dyšný a nebo jsem ho dotáhl a pak se stejně přilepil.
Myslel jsem, že je to cukrem z kávy, které holduji, ale asi to nebude jediný důvod. Hlavní je, že to Bopper nedělá jen mě.
Nakonec na to přijdeme.
Víc hlav - ...

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 26.06.2012 18:37:56  
Někdy pomůže nepatrně povolit horní šroubky a tím zmenšit tlak , aby registr nebyl tolik přitisknutý k sousedním lištám. Často stačí opravdu zlomek milimetru, aby se zase lišty příliš neuvolnily.
Jinak se prostě přilepí každý registr, stává se to většinou následující den po hraní, kdy se registr nechce hnout.
Není to však žádná tragédie, když je přilepený, stačí do něj prostě zatlačit krátkým a rychlým pohybem ukazováčku a registr "odskočí" a zase běhá jako po másle. Tohle se mi stalo nesčetněkrát a nikdy mě nenapadlo registr nějak speciálně upravovat nebo se na něj zlobit.
Nejsem absolutně zastáncem promázávání, olejování a podobných procedur, harmonika musí fungovat sama o sobě s minimální údržbou a zvyknout si na určité prostředí spojené s vlhkostí, teplotou vzduchu apod.
Velkým nepřítelem chromatiky je zejména rychlé střídání teplot, přechod ze suchého do vlhkého prosředí.

Takže žádné rozebírání a mazání, prostě do něj trochu víc šťouchnout a je to.
Sám jsi se ostatně přesvědčil, že sebepečlivější výše popsaná údržba v tomto směru nemá kýžený efekt.
Opraveno 26.06.2012 18:39:29

oldpetan
uživatel
57 příspěvků
Vloženo 26.06.2012 17:40:53  
Registr se lepí.
Mám potíž s registrem u Hard Bopperu. Večer dohraji, poctivě vyklepu sliny a ráno mám registr přilepený. Rozeberu jej, umyji a druhý den je zase přilepený. Zkoušel jsem použít silikonový olej, povolil jsem náústek, ale pořád se mi registr lepí.
Buď mám jedovaté sliny nebo něco dělám nesprávně.
Umíte mi poradit?
Díky a přeji pěkný den.

Perňa
nováček
16 příspěvků
Vloženo 24.11.2011 16:01:50  
Díky Bigeare. Zkusím to s nimi ještě vydržet. Nakonec ten přilepenej taky stačilo špendlíkem opatrně odlepit a už to hraje. Nad Hard Bopperem se zamyslím. Ježíšek to asi nestihne, ale k narozkám by to mohlo klapnout...

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 17.11.2011 01:43:11  
Ano , ale není to ono. Harmonika je tzv. dyšnější a tón není tak plný a ušlechtilý. Doporučuji pořídit Hard Bopper a je po starostech. Samosebou při dodržování zásad o používání a údržbě nástroje.

Perňa
nováček
16 příspěvků
Vloženo 16.11.2011 14:17:51  
Jen tak pro zajímavost - máte někdo zkušenost zda se dá hrát na chromatiku po demontáži ventilů (prachovek)? Ty číny je nemají a hrajou, tak možná s dobrými plícemi ty Hohnerky taky budou? Mě trápí přilepování taky a tuhle po čištění se zas jeden přilepil (a to byla ohřátá!) a nehrál a nehrál - a tak už jsem byl naštvanej, že je otrhám. Ale pak jsem si dal panáka a zase vychladl... Nezkoušel jste to někdo?

Tata
uživatel
53 příspěvků
Vloženo 03.05.2011 15:02:09  
Už jsem zaprskal chromatiku tak, že každou chvíli něco nezazní. Pročetl jsem vlákno a vím, že radši do chromatiky nemám šťourat, prachovky nevyklepu ... asi zvolím kompromis a modifikuji postup od Josého. Zbylo mi tam od Ládi trochu Láďovice, tak budu čistit svoje trubky a páry dýchat do nástroje :-)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 25.01.2009 12:50:27  
Tak jak to čtu,mám dojem,že každý začátečník si myslí,že "prachovka"(laický název pro ventil) je od slova prach,prášit se atd. a proto je nutno ji neustále čistit.:-) to je ta naše nešťastná terminologie(foukačka-foukat...).
Také si myslím,že přehnaná údržba je spíše pro motorkáře než pro foukačkáře.Ti začátečníci často svádějí chyby v technice hry na nástroj a jeho zanedbanou údržbu.Nemyslím teď nikoho konkrétního,ani tazatele,ale už jsem se s tím mnohokrát setkal...poprvé u sebe samotného:-)

Charlie Slav
Expert
70 příspěvků
Vloženo 25.01.2009 11:13:51  
Přiznám se, že zkušenosti s čištěním harmonik jsem získal metodou pokus-omyl. Dřevěným korpusům harmonik vůbec nesvědčí jakýkoliv kontakt s vodou, a myslím si že v chromatických harmonikách by se člověk (pokud to není nezbytně nutné) neměl vůbec ehm.šťourat. Postačí otření harmoniky hadříkem namočeným v lihu (případně alpě), což zároveň harmoniku i dezinfikuje (je třeba myslet i na hygienu). zaschlé sliny se dají odrstranit mechanicky (v případě dřevěného korpusu skalpelem). Šetřím na ultrazvukovou myčku (jejíž cena šla dolů, na přijatelnou úroveň) a plánuji v pravidelných 14-ti denních, nebo měsíčních intervalech čistit plátky i plastové korpusy diatonických, případně ozvučné desky a pouze plastové korpusy chromatických harmonik s následým přesným doladěním. Mám totiž pocit, že při intenzivním (několika hodinovém každodenním ) hraní dochází k určitému "zastření zvuku" způsobené nánosy nečistot na jednotlivých hláscích. Potřebuji si jen tuto teori potvrdit. Jinak chromatiky jsou náchylné na nešetrné zacházení (razatní hra na neohřátý nástroj a nešetrná údržba), takže bych doporučoval zbytečně s prachovkami nemanipulovat...
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol