Nikdo není online
Nově příchozí:   Benny    Bob a friend    Anička   

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Osobnosti a kapely Profily osobností

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 16.10.2013 18:56:55  
NEJEN MISTR PLEVA...!!!
Tohle Harpplayer náhodou objevil na stránkách města Slavkova:
Rudolf Kachlíř ze Slavkova – mistr světa ve hře na foukací harmoniku

PostDateIconStředa 19. prosince 2012, 21.03

Rudolf Kachlíř V červnu letošního roku byla při příležitosti 145. výročí ochotnického divadla uspořádána na slavkovském zámku výstava o slavkovském divadelním a hudebním dění pod názvem „Slavkovské múzy včera a dnes“. Přes docela obšírný rozsah informací, které tam byly ve formě textů i fotografií zveřejněny (a velké díky za ně), mi tam chyběla jedna ne nepodstatná informace. Možná jsem byl nepozorný a špatně se díval, ale nezaregistroval jsem tam jedno jméno – Rudolf Kachlíř.

Kdo to byl? Byl to mistr světa ve hře na foukací harmoniku, a přesto o něm v současnosti ví ve Slavkově jen málokdo.

Rudolf Kachlíř se narodil 3. 12. 1924 v Brně. Své dětství prožil spolu se svou sestrou Věrou v Kobeřicích. Už v dětských letech udivoval své okolí ve zručnosti hry na foukací harmoniku. Od šestnácti let vystupoval na veřejnosti s tehdy ještě nepříliš známým hudebním nástrojem a od roku 1947 spolupracoval s Čs. rozhlasem. V roce 1949 se oženil se Zdeňkou Blahákovou ze Slavkova, kde také potom na Čelakovského ulici bydleli. Ve svých 29 letech (1953) se stal vedoucím tříčlenného souboru foukacích harmonik ECHO TRIO (ve složení R. Kachlíř, V. Kachlířová, Jiří Opřátko), s nímž v témže roce sklidil první úspěch na všeodborové soutěži Lidové umělecké tvořivosti (LUT) ve Šmeralových závodech v Brně. Harmonikové trio získalo první cenu v oboru instrumentální hry a od toho okamžiku vzali posluchači existenci této netradiční skupiny do širšího povědomí.

V roce 1954 se mu narodil jeho první syn Rudolf a v roce 1956 druhý syn Zdeněk. Žádný z nich se však ani v letech dospělosti na podobnou dráhu muzikanta nedal.

V roce 1955 už měla skupina čtyři členy (Kachlíř, Opřátko, Hotárek, Havel) a vystupovala pod názvem ECHO KVARTET. V tomtéž roce získal soubor první místo v celostátní soutěži LUT v Praze a od té doby se mu otevřely dveře do nahrávacích studií i na koncertní pódia. Postupně natočil nepřebernou řadu snímků pro Československý rozhlas, vydal několik gramofonových desek, vystupoval v televizi a absolvoval stovky vystoupení v Československu i v dalších evropských zemích a v Asii. R. Kachlíř zvítězil v kategorii sólistů diatonických foukacích harmonik na mistrovství světa v Pallanze v Itálii (1958) a velkých úspěchů dosáhl i na obdobných soutěžích v Lucembursku (1957) a v Rakousku (1959). Hudební úpravy známých melodií i speciální skladby výhradně pro toto uskupení převážně psali Ladislav Kozderka a Vlastimil Holata z Brna.

Nejlépe uměleckou úroveň souboru ozřejmí výňatky dobového tisku:

„Harmonikový kvartet prokázal muzikálnost po všech směrech. Skladby jsou vypracovány zejména po technické stránce…“ (Brno ,1955)

„Koncert, jaký Brno neslyšelo…“ (Brno, deník Práce, 1956)

„Rudolf Kachlíř mistrem světa, Echo-kvartet se vrátil z Itálie…“ (deník Práce, 1958)

„…Nejde jen o dokonalou techniku, kterou vojenští posluchači obdivují zvláště u Rudolfa Kachlíře, ale i o dobrý výběr programu, který neměl pouze zábavný charakter…“ (vojenský časopis Palcát,.1959)

Jako profesionální těleso hrával soubor v estrádních podnicích (v Brně např. ve známém varieté Rozmarýn, v kavárně Evropa apod.), na podnikových akcích, v lázeňských a turistických oblastech (velmi často ve Vysokých Tatrách a Smrdákách na Slovensku), v cirkusu BELLI v Rakousku či vojákům v československých armádních útvarech. Svůj program několikrát předvedl i ve Slavkově u Brna. Jeho lehkostí a šarmem nabitá vystoupení zprostředkovávala převážně Umělecká agentura Krajského kulturního střediska v Brně a do zahraničí ho vysílal Pragokoncert.

V osmdesátých letech 20. století působil ECHO KVARTET v třetí desítce své umělecké činnosti a několikrát pozměnil obsazení jednotlivých nástrojů. V té době se už celkový počet odehraných vystoupení točil okolo neuvěřitelného čísla 5000.

V letech 1965 až 1986 byl členem Echo kvarteta také Slavkovan Otakar (Ota) Odehnal, hráč na doprovodnou, sólovou i diatonickou foukací harmoniku. (Po smrti Rudolfa Kachlíře založil ve Slavkově spolu s Milanem Slezákem st. a Milanem Slezákem ml. hudební soubor foukacích harmonik pod původním názvem „Echo trio“. Tato skupina vystupovala příležitostně až do roku 1992 ve Slavkově a okolí, na různých folkových festivalech, ale i v Rakousku. Ota Odehnal se také po smrti R. Kachlíře staral o technickou údržbu a opravy foukacích harmonik, především výrobní značky Hohner.)

Střední a starší generace našich občanů zajisté zná kdysi velmi oblíbený, z Bratislavy vysílaný motoristický rozhlasový pořad z druhé poloviny minulého století „Pozor, zákruta!“. Ne každý ale ví, že znělku této denně vysílané relace natočil právě Rudolf Kachlíř s Echo kvartetem. Po několik desetiletí tedy byla jeho hudba přítomna v našich příbytcích a autech alespoň na chvíli téměř denně…

Desítky let intenzivního cestování po republice a po světě se podepsaly i na jeho zdravotním stavu. Rudolf Kachlíř zemřel 4. listopadu 1986 ve věku nedožitých 62 let. Jeho urna je uložena v kolumbáriu na slavkovském hřbitově.

Vraťme se ale na úvod tohoto příspěvku. Je dost možné, že Rudolf Kachlíř nebyl na slavkovské výstavě zmíněn proto, že podstatná část jeho celoživotní profesionální umělecké činnosti se uskutečňovala na prknech, která znamenají svět, nikoliv však na prknech slavkovských…

Přesto chceme splatit alespoň částečně dluh slavkovské veřejnosti vůči této naší osobnosti, a proto bychom chtěli ve spolupráci s naším městským úřadem hudbu tohoto umělce a jeho Echo kvarteta pouštět z dostupných nahrávek na letošním tradičním večerním silvestrovském setkání občanů před radnicí na Palackého náměstí. Známé i méně známé melodie v podání harmonikového souboru účastníky setkání určitě potěší a překvapí svou svěžestí a lehkostí.

Jste proto na tuto akci zváni a věříme, že si rádi poslechnete 50 let staré instrumentální nahrávky melodií, které máme k dispozici z let 1961 a 1962.

Děkuji rodinným příslušníkům R. Kachlíře a O. Odehnalovi za poskytnuté informace.

Ladislav Jedlička
http://www.veslavkove.cz/historie/rudolf-kachlir-ze-slavk ova-mist r-sveta-ve-hre-na-foukaci-harmoniku.aspx
Opraveno 22.10.2013 11:25:57

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 10.10.2012 10:04:09  
Ahoj na youtube jsem čistou náhodou našel další celý film a to "LEADBELLY" z roku 1976. Je to nádherný životopisný snímek o životě legendárního černošského písničkáře. Odkaz je tento:

http://www.youtube.com/watch?v=bt5Y4fKY5Qw

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 05.10.2012 17:08:04  
Krásný film, viděl jsem ho, když ho u nás dávali v kinech. Dodnes si vzpomínám, jak jsem byl uchvácen jeho atmosférou a hlavně těmi písničkami.
Je to film, na který člověk nikdy nezapomene.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 04.10.2012 09:21:28  
Je to síla, ten film.
No a za deset dní si připomeneme další, modernější folkovou legendu, Johny Denvera, který nás opustil před ti lety...
http://www.youtube.com/watch?v=8_4FS38z8pY&feature=fv st
Opraveno 05.10.2012 21:11:45

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 03.10.2012 22:04:00  
Dnes je to 45 let co umřel legendární folkař Woody Guthrie. Roku 1976 o něm američané natočli velmi hezký film, který můžete celý shlédnout na tomto odkazu:

http://www.youtube.com/watch?v=gX5uAdt-m3I

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 15.01.2012 22:54:19  
Musím říct že tu knihu jsem si přečet několikrát a nenudil jsem se, byl jsem jí pohlcen. Mám radost Milane že se ti líbí.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 15.01.2012 17:02:32  
Sehnat ji v antikvariátu je podle mě cennější. Jsou knihy, které stačí si přečíst jednou, a tady bohatě stačí využít knihovnu (několik takových mám doma, nikdy je už asi číst nebudu, je líto je vyhodit a tak se jen přemisťují a zabírají místo). Takové stačí vypůjčit, přečíst a vrátit. A jsou knihy do kterých stojí zainvestovat a občas si je znova přečíst. Tato je rozhodně jedna z nich.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 13.01.2012 18:20:02  
Milane tak to jsem rád že se ti ta kniha líbí. Mě taky moc nadchla. V antikvariátě se dá kupodivu nalézt bez větších obtíží.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 11.01.2012 13:11:37  
Mám od Matěje půjčenou knihu o které píše dva příspěvky níže a všem které zajímá blues mohu jedině potvrdit Matějova slova. Skutečně stojí za to, dát práci si ji sehnat a přečíst. Vzhledem k roku vydání zrejmě připadá v úvahu hlavně antikvariát, nebo zapůjčení v knihovně. Knihu budete číst jedním dechem a dozvíte se spoustu zajímavých věcí ze světa blues.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 07.11.2011 18:38:09  
Já to říkám pořád Matěji, že jsi zlatý kluk :-))) Děkuji za nabídku k zapůjčení a moc rád využiji :-)

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 07.11.2011 18:19:31  
Ahoj Milane. Existuje úžasná kniha "RHYTHM & BLUES" od vvydavatelství PANTON - edice IMPULS z roku 1985 .
A je to úžasně napsaná knížka. Rozhodně se mi líbila víc jak ta od Palmera. Na této české knížce se podílel Dorůžka s kolektivem autorů. Je zde i slušná FOTO příloha i přeložené bluesové texty do češtiny.
Mimochodem ji mám a rád ti ji půjčím :-)

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 07.11.2011 17:59:17  
Půjčil jsem si u nás v knihovně knížku, kterou napsal Robert Palmer s názvem Opravdové blues. Jsou zde příběhy legend blues. Např: Roberta Johnsona, Muddyho Watere, Sonny Boy Williamsona a dalších postav bluesové historie. Kniha je napsána velice poutavou a čtivou formou. Tak kdyby někoho zajímaly příběhy těchto hrdinů blues, zde je tip na velice zajímavou knihu. Neví někdo jestli v českém jazyce nevyšla jěště další zajímavá četba s tímto zaměřením?

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 22:11:17  
Je škoda, že už ho neuslyším na živo. To by byl zážitek.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 17:23:38  
Letos uplyne STO Let od narození fenomenálního folk-buesového foukačkáře Sonny Terryho.

Piranha90
nováček
37 příspěvků
Vloženo 29.01.2008 18:51:25  
zajděte na tohle: http://jjblues.blog.cz

eh, nikdo

37 příspěvků
Vloženo 01.10.2005 21:22:00  
No docela dost je toho tady, ale zase jenom ty stránky vykrást - nevim jestli je správný: odkaz nebo třeba tady je životopis mýho oblíbence.

Opraveno 12.06.2007 08:32:29

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 01.10.2005 20:49:00  
Budu vděčný, pokud někdo zvás poskytne materiály o svém oblíbenci (v češtině), špatně se shánějí- jednotlivé profily mohou být výsledkem spolupráce s vámi...
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol