Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Bob a friend
Nově příchozí:   JackK    Mánes    Mauglí  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Výrobci a produkty TOMBO AERO REED

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 03.05.2019 09:51:19  
Podle mě stačí seřídit offset a bude po problému - psal jsem ti odpověď na vzkaz - kyž tak to sem přilep. Jinak Aero reedy mám od r.2011 hraju na ně střídavě s Lee Oskar a zatím jsem nevyměnil jedinou desku. Je to držák.

majkl
nováček
3 příspěvky
Vloženo 20.01.2018 14:41:44  
Ahojte chlapi. Mam novou aero reed v E dur a da mi dost prace, aby mi pri vysokych tonech svina nefucela oproti Crossoveru, ktery se rtama utesni docela lehce. Mate podobny problem?

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 11.02.2011 09:52:33  
Ahoj Ivane. Srdečně tě zdravím. Takže hrajeme tyto akce: Já jsem po operaci s kýlou tak jsem v rekonvalescenci dva měsíce. Nebylo to nic vážného ale musím se šetřit. Měj se směj se a doufám že se uvidíme!

15.04. Teplice (CZ), Jazz klub, www.jazzteplice.cz
19.04. Plzeň (CZ), Zach´s pub, www.zachspub.cz

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 11.02.2011 07:59:28  
Matěji, několik Meisterklasse taky mám, ale Aero Reed mi připadá ve srovnání s nimi mnohem průraznější a konkrétnější - taková alternativa k Hohneráckému Crossoveru, který je ale barevně trochu jinde. Doufám, že se brzy někde potkáme, aby sis ho mohl vyzkoušet. Nemáte teď něco opět v Lázních Bělohradě, v Hořicích, Semilech nebo někde v okolí? Rád si Tě zas přijdu poslechnout a Aero Reedy vezmu ssebou.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 11.02.2011 00:08:30  
Ivane ten popis aero reed zvláště tato pasáž "Harmoniky mají velmi konkrétní, jasný tón s lehkou absencí harmonických frekvencí, což je typické pro kovový korpus", se velice podobá dle mého názoru rovněž na charakteristiku HOHNER MEISTERKLASSE. Meisterklasse zase má hliníkové tělo a rovněž se nehodí do všeho. Vím ale že harmoniky s kovovým tělem ideálně pasují s Rezofonickou kytarou.
Zajímalo by mě jak dlouho arero reed vydrží, protože Meisterklasse mám již dva roky a při intenzívním hraní na ní není nic znát. Zkrátka hraje pořád jako nová! Jen jí dvakrát ročně vypucuju a to je vše. Stálo by za to se někdy sejít a udělat srovnávací test obou harmonik. Měj se směj se a k té sadě Ti Blahopřeju a ať ti dlouho vydrží!

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 10.02.2011 17:25:32  
Tak jsem dnes přivezl tu kýženou "malou" sadu (7 harmonik) AERO REED. Trochu jsem měl obavy, zda zbývající harmoniky v sadě budou stejně skvělé jako ty, co jsem měl na testování, ale byly naprosto zbytečné. Všechna ladění jsou velice vstřícná pro hráče a harmonika se vyznačuje měkounkým bendingem. Věřím, že i vyznavači OB by si přišli na své. Harmoniky mají velmi konkrétní, jasný tón s lehkou absencí harmonických frekvencí, což je typické pro kovový korpus, za to ale harmonika poskytuje velmi jasné a přesné frázování i při velmi vysoké kadenci tónů a to i u hlubších ladění, ikdyž u hlubších harmonik miluji barvu Ultima.To však není zdaleka tak rychlé jako Aero reed. Co se týká řemeslného zpracování, jinou tak kvalitně zpracovanou harmoniku jsem dosud neměl v ruce - prostě mazel na první pohled i zahrání. S ohledem na relativně vysší cenu (1.070,-/ks) zatím dovozce přivezl první 4 kompletní sady vč. LF a HG, lze však nakupovat i jednotlivé harmoniky a objednat lze další nástroje. Jsem přesvědčen, že zejména pro hráče country a rocku se tahle investice s jistotou vyplatí, bluesmani by asi měli nejprve vyzkoušet, harmonika má pro blues přece jen poněkud osobitý sound, který nemusí každému vyhovovat. Nicméně amplifikace s tímto nástrojem dokáže divy a pro zvukaře je právě konkrétní signál ideální k dalšímu zpracování.Rozhodně to není harmonika do hospody nebo na tramp - bylo by to jako jezdit rolls-roycem pro brambory. Pokud se někdo rozhodne pro vyzkoušení těchto nástrojů, buď může kontaktovat mne, nebo se obrátit přímo na dovozce prostřednictvím internetové adresy www.3dmusic.cz Všem aeroreedařům přeji šťastnou ruku a mnoho radosti s těmito harmonikami.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 15.10.2010 07:28:26  
Pokud bys chtěl bezbarvý eleox, umíme ho udělat u nás ve fabrice.
Tohle je velmi dobrá galvanovna: www.aa.cz/galvanika/
Další velmi dobrá a vstřícná galvanovna je zde: www.eprona.cz/cz/elox.html
Obě Ti udělají prakticky všechny možné barvy. Je to jen o dohodě.
A ty desky na AERO REED G máš objednaný.
Opraveno 15.10.2010 08:05:51

Kandy
harp
158 příspěvků
Vloženo 14.10.2010 23:08:15  
Kucííí,ty moje speciály,jak tomu říkáte,jsou dělané na koleně.A k té povrchové úpravě:najezdil jsem autem několik desítek km aby mě to v rúzných firmách na povrchovou úpravu nějak upravili a vůbec se jim do toho nechtělo.Tak jsem to nakonec jen vyleštil a nechal tak...
Jednu Aero reedku mám (G) ale je na ní ulomený hlásek v 6 kanálku-foukaný.Než jsem ji takle zničil,byla to má nejoblíbenější foukačka.JENŽE jsem ji právě tahal do hospod a to v době,kdy jsem neměl ještě kombíčko.Je hlasitá ale protože do své každé fukny lepím prachovky, tak samo i do této.Nemá chybu!

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 14.10.2010 08:03:59  
Péťo, děkuji, snad nebudu podezříván z podjatosti, ten nástroj je fakt dobrej. Kdyby to byl šmejd, věřte, že bych to napsal, spolupráce - nespolupráce.
Hlasitostí se ta harmonika vyrovná Kandyho speciálům a navíc má, promiň Kandy, jaksi "kultivovanější" projev. To je dáno jazýčkovými deskami, které měl Kandy pro svoje speciály k dispozici.
Mimochodem, ty Kandyho speciály jsou velice dobře udělaný "customy". Co bych ale doporučil - poněkud zaoblit hrany přepážek mezi kanály a kovový korpus eloxovat (anodizovat). Vytvoří to inertní povrch, takže hráč neolizuje přímo hliník. Jednak oxidy hliníku nejsou příliš prospěšné pro lidský organizmus a jednak elox je izolant, takže nehrozí vytvoření galvanického článku v hráčově hubě. To totiž může být značně nepříjemné (hráč sliní jak buldog) a navíc po tom přestávají držet amalgámové výplně v zubech......
AERO REED rozhodně není harmonika "do hospody" ikdyž neříkám, že by se tam nedokázala prosadit. Osobně bych ale nástroje za víc než tisícovku za kus na hraní do hospody netahal. Naopak na podiu při dobrém ozvučení vynikne její dynamika. To jsme ostatně viděli i na HT, když jsme ji proháněli přes běžný rolanďácký CUBE.
K testu doplňuji, že ceníková cena náhradních reed plates je 470,- (!) Kč. Řekl bych, že s ohledem na cenu nástroje více než dobrá. AERO REEDy i náhradní díly na ně je možno individuálně objednat u 3D Music, zatím nejsou běžně dodávány tak, jako zaběhnuté Lee Oskary nebo FolkBluesy. Jen je třeba počítat s tím, že objednávka se odesílá zpravidla 1x za 6 týdnů a Japončíci mají poměrně dlouhou dodací lhůtu - cca 2 měsíce. Proto se snažím prosadit, aby na velkoskladě byly vždycky tak 2 až 3 sady AERO REEDů a reed plates alespoň k nejčastěji používaným laděním k dispozici. To ale je předpokládaná budoucnost příštího roku.
Opraveno 14.10.2010 08:46:39

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 13.10.2010 22:49:41  
Mně přijde harmonika jako nástroj hlasitá přiměřeně (často doma k nelibosti okolí až moc, he he), ostatně zvuková přesila kytar se dá řešit vhodným nazvučením, což se ve většině případů i děje.
Při čistě akustickém hraní záleží na citlivém přístupu ostatních hráčů, kteří se musejí při foukačkových sólech držet zvukově trochu zpátky.

Jinak Harpe - moc pěkná a profesionálně napsaná recenze, není co dodat. Nezbývá než popřát co nejvíce spokojených majitelů těchto nástrojů.

Šponymusic
uživatel
75 příspěvků
Vloženo 13.10.2010 20:33:44  
Že by konečně harmonika která se (krom Kandyho special harmonik) chytá hlasitostě s kytarama? Tož to by bylo fajn. Na to trh asi nejvíc čeká. Tož kéž by to byla zrovna ona. Rád ji někdy testnu.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 13.10.2010 12:25:02  
Test harmonik AERO REED

S ohledem na oboustranně úspěšnou spolupráci s firmou 3D Music, která je výhradním importérem japonských foukacích harmonik TOMBO do České republiky, jsem si před časem dovozce dovolil požádat o referenční zásilku několika testovacích kusů diatonických desetikanálových harmonik AERO REED. Japonský výrobce tyto nástroje považuje za „vlajkový“ model ve své produkci a tak namlsán typy Lee Oskar a ULTIMO jsem byl pln očekávání, co tyto harmoniky dokáží. Z katalogu jsem se dověděl, že harmoniky jsou dodávány v ladění všech durových tónin s rozšířením o „low F“ a „high G“. Od firmy 3D Music jsem po několika týdnech obdržel testovací balíček se dvěma nástroji v ladění D dur a G dur. Tyto tóniny jsem vybral záměrně, neboť první jmenované ladění je nejčastěji používáno pro technické hraní v rychlých kadencích (zejména ve stylu country), u druhého se naopak prokáže vstřícnost hlásků k „ohýbaným“ tónům. Obecně je totiž známo, že hluboká ladění se bendují nejobtížněji.

Konstrukce a zpracování
Harmonika je balena v ABS krabičce tvarově typické pro výrobky firmy TOMBO. Překvapením je průhledné provedení v „kouřovém“ odstínu. Přestože si jsem vědom toho, že design je do značné míry záležitost individuálního vkusu, očekával bych, že prestižní výrobek bude disponovat luxusnějším obalem, podobně jak je tomu u výrobků konkurenčních firem. Na druhou stranu je pravda, že obal nehraje a má sloužit především pro ochranu před poškozením při skladování a distribuci ke konečnému zákazníkovi, což tento obal splňuje beze zbytku. Dá se s jistotou předpokládat, že hráč, který si pořizuje nástroj úrovně AERO REED, disponuje vlastním kufříkem, v němž uchovává celý svůj „strojní park“ a kam svůj nástroj uloží.
Po otevření krabičky je všechno jinak. Vysoce leštěné nerezové covery a kovový korpus rovněž provedený ve vysokém lesku jsou atributy poukazující na skutečnost, že v ruce držíte harmoniku skutečně mistrovské úrovně. Příbalový leták je v anglické jazykové mutaci a poskytuje informace o vysoké úrovni nástroje, speciální konstrukci a zvláštním důrazu na kvalitu výroby, jak je u letáků přikládaných k prestižním nástrojům běžným standardem. Naopak chybí informace o způsobu hraní a řazení tónů, což však s ohledem na předpokládanou úroveň hráče nevidím jako chybu.
Po vyjmutí nástroje z krabičky Vás jistě překvapí její vyšší hmotnost, harmonika velmi příjemně sedí v ruce. Na rozdíl od ostatních výrobků firmy TOMBO (s výjimkou typu 1210) je konstruována tradičním způsobem.
Korpus je ve tvaru hřebene bez zámků a těsnicích lišt a je vyroben frézováním z hliníkové ploché tyče, viditelné plochy jsou precizně zaleštěny. Na dosedacích plochách pro jazýčkové desky jsou viditelné stopy po obráběcím nástroji, přesto však jazýčkové desky dosedají bez problémů a nezaznamenal jsem únik falešného vzduchu. Povrch korpusu je stříbřitě anodizován, na horní straně je laserovým popisem označeno ladění, na spodní části je stejným způsobem provedeno logo.
Jazýčkové desky vyrobené z mosazi jsou osazeny fosforbronzovými jazýčky o jmenovité tloušťce 1,1 mm, které jsou do slotů připevněny tradičním nýtováním. Desky jsou naprosto rovné, dosedají na korpus celou plochou a jsou spojeny napříč korpusem 7 samořeznými šrouby. Ty umožňují bezpečné a rovnoměrné dotažení, takže nedochází ke kroucení desek. Jazýčky jsou kryty covery, které v oblasti náústku zapadají do podélné drážky v jazýčkových deskách.
Krycí plechy mají tradiční tvar, avšak s neobvykle velkými rezonančními otvory, které se podílejí na výrazné hlasitosti nástroje. Podle sdělení výrobce byl tvar plechů navržen na základě studia optimalizace toku vzduchu uvnitř harmoniky. Materiálem pro covery je u nástrojů TOMBO obvyklá nerezová ocel ve vysokém lesku. Vrchní cover je opatřen stylizovaným logem AERO REED s absencí očíslování kanálů, jak je běžné u nástrojů určených pro zkušené hráče. Spodní cover je opatřen pouze decentním logotypem TOMBO. Lisařské řemeslo (stříhání a ohýbání) je provedeno excelentně. Covery jsou na harmonice spojeny rovněž tradičně párem šroubů a čtyřhranných stylizovaných matic.
Demontáž i následnou montáž lze provést bezproblémově za použití šroubováku ze sady Repair Kit Tombo (dostačuje však i standardní křížový šroubovák No.1)

Ladění
Tóny jsou na harmonice řazeny v tradičním systému Richter. Ladění je, jak je u nástrojů TOMBO zvykem, rovnoměrně temperované a je třeba říci, že mu u obou testovaných kusů byla věnována velmi vysoká pozornost. Doladění bylo na testovaných kusech výrobcem provedeno ručně a jazýčky jsou zaškrabávány velmi čistě. Při zahrání celého rozsahu tónů ručka ladičky seděla na referenční frekvenci 441 Hz jako přišitá a nezaznamenala u žádného tónu odchylku (použita chromatická ladička Intelli IMT-301)

Hraní
Obě harmoniky mě překvapily výrazným hlasitým projevem, jasným a průrazným soundem s výraznou převahou vyšších harmonických frekvencí. Na základě zkušeností s obdobnými nástroji jiných firem jsem očekával jasný, ale jemný tón, avšak AERO REED má velice osobité zvukové charisma. Harmoniky jsem měl možnost použít na několika pódiových akcích a rovněž jsem je předvedl i srazu hráčů na foukací harmoniku organizovaném HAAF. Na všech akcích jsem se setkal s velmi pozitivním hodnocením celkového soundu.
Podle mého názoru je tento typ nástrojů vhodný především pro čistý sound bez zkreslení a pro přímé hraní do PA. Stylově bych nástroj doporučil pro pop, rock a country. Ortodoxní bluesmani by mohli mít k zabarvení jisté výhrady.
Nástroj reaguje velmi ochotně na změny dechu, což umožňuje i velmi dynamické změny ve hře, bending lze provádět velmi kontrolovaně a jemně a to i u ladění G (druhé nejhlubší ladění). Kanálky AERO REEDů jsou poněkud menší, než u typu ULTIMO a LEE OSKAR, ale na nový rozměr si lze zvyknout velmi rychle. Pozice tónů lze brzy velmi přesně lokalizovat a harmonika umožňuje rychlé a přesné hraní i technicky náročných riffů a kadencí. Jediné faux pas mi způsobil kovový korpus při hraní ve velmi studeném prostředí na open air scéně, jelikož jsem neočekával rychlé vychladnutí nástroje. Ledový „polibek“ korpusu pak způsobil „zatuhnutí“ rtů spojené s úlekem a nutností nového začátku skladby. Naproti tomu nástroj lze poměrně rychle prohřát v dlaních a pak je vše v pořádku.

Životnost
V rámci testu jsem s nástrojem absolvoval 3 koncertní vystoupení (vč. uvedené „ledárny“) a jeden náročný jam session. Po té jsem nástroj znovu překontroloval na ladičce. S překvapením mohu konstatovat, že se ladění nehnulo ani o cent. Dá se z toho odvozovat, že harmonika bude poměrně dobře odolávat i extrémním vlivům spojeným s běžným hraním. Přesto by bylo vhodné mít možnost běžného opatření jazýčkových desek a to především v exponovaných ladění (C,D, F,G,A)

Plusy a minusy
Harmonika je právem označována za špičkový model firmy TOMBO a je určena pro zkušené hráče. Tomu odpovídá i cena nástroje, se srovnatelnými nástroji jiných firem je to však cena velmi přijatelná.

+ celkové zpracování
+ osobitý sound
+ ladění
+ odolnost
+ cena s ohledem na úroveň nástroje

- poněkud fádní obal (subjektivní, navíc – krabička nehraje)
- dosedací plochy korpusu by si zasloužily větší péči při obrábění (avšak co oči nevidí, srdce nebolí a na hraní to vliv nemá)
- absence mollových ladění (zkušený hráč si ale umí poradit)

Dovozci mohu s klidným svědomím doporučit občasné dodávky těchto nástrojů pro český trh. S jistotou to není nástroj „pro každého“, ale zkušení hráči a vyznavači jasného průrazného soundu v nich mohou objevit potenciálního favorita. Současně s dodávkami nástrojů by však měl dovozce zabezpečit i dodávku náhradních reedplates. Byla by škoda, aby dokonalý nástroj nemohl být provozován z důvodu chybějících náhradních dílů, které jsou mimochodem v ceníku uváděny za velmi sympatickou cenu.
Harmoniky AERO REED mě natolik zaujaly, že velmi vážně uvažuji o rozšíření svého nástrojového parku o jednu sadu.


Pro 3D Music zpracoval Ivan Tůma
Opraveno 13.10.2010 12:26:07
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol