Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Dodger
Nově příchozí:   Benny    Bob a friend    Anička   

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Začátečníci Problém nátisk

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

altu.1
nováček
7 příspěvků
Vloženo 05.12.2012 14:03:55  
Přesně to dělám co píšeš a jsem si vědom toho, že ještě dlouho budu. Ale někdy jsem zvědavý a zkouším pokročilejší věci, abych se pokorně zase vrátil k základům. To je dáno tím, že nežli jsem začal uvažovat vážně o učení se, měl jsem dvě čínské harmoniky v ladění c a d, dvouřádkové pořízené kdysi za 60,- Kč. Nevím, co to bylo zač, ale měly v sobě kompletní stupnice. Tak jsem zalepil páskou jeden řádek tónů a pokoušel se hrát ke kytaře a ono to trochu šlo. Když jsem jeden řádek tónů vyfoukal, přelepil jsem ho a hrál na druhý a pak je obě vyfoukané vyhodil. Až v tomto okamžiku jsem se začal zajímat o druhy harmonik, techniky hraní apod. Tak asi tolik.

brumko
harp
201 příspěvků
Vloženo 05.12.2012 08:01:28  
V podstate si to napísal dobre. Najprv treba trénovať techniku a potom hrať podľa pocitu. Akurát že technika hry a samotné hranie /či už podľa tabulatúry, pocitu alebo notového zápisu/ sú dve odlišné veci. Pokiaľ tvrdíš že hráš dva týždne, taky by som doporučil venovať sa najmä technike t.j. nátisk, hranie čistého tónu, dýchanie, čisté ohýbané tóny atď. Dobrý fuk.
Opraveno 05.12.2012 11:42:44

altu.1
nováček
7 příspěvků
Vloženo 05.12.2012 00:20:51  
to: brumko. Já s tebou plně souhlasím a děkuji. Myslel jsem to tak, že přesto, že jsem začátečník, pokouším se zahrát některou mně známou píseň na H.- C v 1 poloze většinou podle intuice. Zkoušel jsem i ve 2 poloze Gdur, zatím ne moc dobře. Kontrolně porovnávám se získanými tabulatůrami a zjišťuji, že moje intuice je někdy odlišná od předlohy. Takže jsem si myslel, že je dobré jako i u jiných nástrojů ze začátku více drilovat techniku a pak hrát volně podle pocitů. Ono to tak ve skutečnosti je, jen jsem si myslel, že škola to může propracovat a můžu si techniku hraní při učení kontrolovat i notovým zápisem či vybrnkáním na kytaru neb klávesami. Je to asi určitě jen jedna z cest v přístupu k učení.

brumko
harp
201 příspěvků
Vloženo 04.12.2012 22:14:33  
Nechcem to bagatelizovat ale diatonicka harmonika je nástroj, na ktorý sa hrá vačšinou intuitívne. Pre mňa nie je až tak dôležité na ktorej dierke je aký tón ale to o koľko poltónov sa dá ohnúť, poprípade na ktorej dierke použiť overtóny.
Tak, ako zahráš /ak zahráš/ kompletné chromatické stupnice v rôznych polohách na C harmonike, tak isto zahráš príslušné stupnice na harmonike príslušného ladenia. Trocha laické vysvetlenie ale inak to neviem.

altu.1
nováček
7 příspěvků
Vloženo 04.12.2012 21:10:06  
Ahoj všichni, jsem nový člen asi den, jinak se čtrnáct dní pokouším vyluzovat něco jako tóny neb spojité licky podle knihy Matěje. Opravdu se podle ní účí velmi pěkně, tu pochvalu si jistě od nás mnohých začátečníků zasluhuje. Stejně si ale myslím, že časem Matěj přijde podle mě na to, že bude muset vydat druhé upravené a rozšířené vydání. Mě jako zvědavci tam např. chybí kompletní rozpis ohýbaných tónů u všech uvedených základních ladění na str. 21 v podobě tabulky, jako je pro hrmoniku C na str. 33. Jsem-li hudebně trochu vzdělán, tak si to asi odvodím sám, ale pro mnohé může být zápis v tabulce pro cvičení dost potřebný. Např. mě dovede k tomu, že zahraju kompletní stupnice ve všech tóninách. Převodník na noty by také pro ilustrativnost nebyl marný. Ale možná, že jsou to jen moje všetečné domněnky zatím z malé znalosti problematiky hraní na harmoniku. Pro přílišnou smělost se dopředu omlouvám. Hlavní motto mého poznání je velmi dobré učení ze školy od Matěje. Díky.

Bobsi
nováček
2 příspěvky
Vloženo 01.11.2011 13:16:12  
Díky za rady asi se pokusím trošku natrénovat nátisk a možná časem přijdu na nějaký ten workshop nebo hodinu výuky přeci jenom bych to potřeboval slyšet naživo. Minimálně se pokusím dostat na nějaký koncert.

Jinak s tím jídlem a pitím před hraním to snad nebude takový problém tedy až na to pivo :)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 27.10.2011 23:07:03  
Matěj radí dobře. Když to budeš dodržovat, zůstane jen u těch šupinek z oloupané kůže. Mně se tím oloupaným epitelem zanáší foukačky dost citelně. Prakticky po každém hraní bych mohl čistit. Nedělám to a tak čas od času zuřím nad vlastním lajdáctvím a o pauzách zuřivě doháním domácí zanedbávky. Jako kdysi o přestávce ve škole před matikou , nebo češtinou se sešitem pod lavicí domácí úkoly. Ještě že mi nikdo nekontroluje podpis rodičů. To bych asi pár koncertů vůbec nedohrál,...

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 26.10.2011 15:26:47  
Ahoj Bobsi. Rozhodně bezprostředně před hraním na harmoniku nic nejez a nepij nic krom neslazené minerálky. na pohled neviditelné kousky zbytků potravy a slazeného pitiva včteně piva, mají větší neblahý vliv na harmoniku než úlomky -šupinky kůže ze rtů.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 25.10.2011 18:57:20  
Odlupky? To ale není nic divného. Harmoniky je potřeba občas vyčistit. Je to úplně normální, že se uvnitř usazují odlupky a sem tam se uvolní a překáží hláskům ve volném kmitání.
Uvolnit lze lehkým vyklepáním o stehno a hraním akordu. Nikdy né usilovným profukováním a vysáváním. Pokud se nedaří, doporučuji rozebrat a použít citlivě odpovídající nástroj (špendlík,planžetku a pod.) a vůbec se nebát.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 25.10.2011 18:17:18  
Ahoj Bobsi,vítej mezi foukačkáři :-) Sice nejsem žádný odborník, spíše mírně pokročilý začátečník, ale podle toho co píšeš to nebude harmonikou, ale špatným nátiskem. Harmoniku se neboj vsunout dál do pusy. Nedávej rty na mřížku,ale vlož ji tak, aby jsi ji cítil vnitřními stěnami rtů. Bude se ti i mnohem lehčeji hrát, i když ti to tak možná z počátku nebude připadat. Ale ušetříš si tím čas různých zkoušeních jak a co s tím. Sám jsem si tím také prošel :-) Kup si učebnici na harmoniku od Matěje Ptaszka, která je perfektně udělaná a vše ti objasní. Ono těch otázek, jak se délá to a to bude postupně přibývat, nezůstane jen u nátisku. A zde máš vše srozumitelně vysvětleno. Mohu ji vřele dopotučit, sám ji také mám :-) Zde na Haafu se o ní také píše. Zatím si klikni vlevo do sekce o foukačce , pak klikni na články, potom technika hraní a nakonec nátisk a hraní čistého tonu. Zde je to také srozumitelně vysvětleno.

Bobsi
nováček
2 příspěvky
Vloženo 25.10.2011 15:40:48  
Ahoj, jsem úplný začátečník na harmoniku a pořídil jsem si Hohner Marine Band Classic C. A mám problém při hraní, že mi při větším nátisku zůstávají kousky kůže ze rtů v dírkáh. No na začátku to problém až tak nebyl a podařilo se mi to vyčistit drátkem a ubrouskem ale občas se stane, že se kousek odlepí a vletí pod jazýček. Co se stím dá dělat? Nechci tak často a vůbec ne tak brzy novou harmoniku rozebírat. Nevím jestli s tím mám problém jen já ale snažil jsem se použít nějaký jelení loj což trochu pomohlo ale jinak nevím co dělat možná jen špatně hraju a nebo si časem ta huba zvykne a nebude problém? Omlouvám se jestli to nepatří do tohoto tématu ale nevím kam to dát .
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol