Nikdo není online
Do týdne nás opustí: King Bee
Nově příchozí:   Golden Slumb    Ferry    Puma  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Komba Zacházení s lampovým aparátem

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Old sweat
superharp
591 příspěvků
Vloženo 07.11.2016 11:28:54  
Další příspěvek od Harpplayera z POKECU.

Zdroj informací: Hudební fórum.cz

Harpplayer píše:
Na Hudebním fóru jsem objevil již trochu letitý příspěvěk příspívatele pod nickem Afektband. Protože si myslím, že by mohl být užitečný i pro foukačkáře používající lampové aparáty, vkládám ho sem do pokecu a prosím Františka, pokud uzná za vhodné, aby jej případně přemístil na vhodné místo do diskuze:

Zapínání/Vypínání aparátu
Před každým zapnutím je dobrý, aby aparát byl aklimatizovanej. Třeba když vlezem se zimy do tepla ho nechat jenom tak stát, aby se s tím "srovnal".

Potom následuje žhavení, většina aparátů má dvě zapínadla-power a stand by. Takže se vždy první zapne power, lampy se nechají nažhavit a až potom se zapne stand by (připojí anodový napětí). Doba žhavení záleží na tom, kde aparát máte, jestli je ve zkušebně se stálou teplotou, tak stačí cca 10 minut, ale když se třeba hraje venku, kde takový teplo není, tak se nechá žhavit déle, klidně třeba půl hodiny.

Pokud máte aparát bez stand by, tak se před zapnutím vytahuje kabel z inputu, aby tam nešel žádnej signál z kytary a lampy se mohly v klidu připravit. U nových komb bez stand by se objevuje vychytávka, že když dáte volume na 0 tak se anodový napětí odpojí (funguje teda jako takovej stand by). Jestli taková možnost na vašem kombu se dozvíte určitě z manuálu.

Po dohrání se nejdříve vypíná stand by, aparát se nácha "dojet". Já nechávam přibližně tak 10s a potom vypínám power. Po vypnutí je dobrý nechat aparát chvíli odpočinout, protože horký lampy jsou náchylnější k poškození-třeba když s tim někde jebnete když to dáváte do case.

A ještě menší poznámka, aparátu taky nedělá dobře častý vypínání a zapínání, takže pokud se jdete třeba najíst nebo co já vím, tak to nechte běžet, pokud je to delší pauza třeba půl hodiny a víc, tak akorát vypnout stand by.

Přeprava
Na lampovej aparát je nejlepší hard case, Já mám třeba starou vojenskou bednu od minometných granátů. Musí bejt dobře vycpaná, aby aparát měl všude měko a nikde se "nebouchal". Další věc je, že v dobrým (ne děravým) hardcasu se drží mikroklima, takže v zimě vám aparát tolik nepromrzne, taky se tam nedostane voda (třeba když máte děravej vozejk jako my), která by potom mohla zkondenzovat a někde může dojít ke zkratu. Dokážou mě vždycky bobavit blázni co to vozí v papírovejch krabicích spolu se stojanama na bicí.

Výměna lamp
Výměna se provádí hlavně u koncových lamp, protože ty jsou namáhány daleko víc, než lampy v preampu. Kdy vyměnit poznáme podle zvuku, aparát ztrácí výkon, má výkyvy v hlasitosti atd.

U aparátu s biasem se po výměně lamp provádí jeho nastavení-doladění. Není to nutnost třeba v případě, že použijete znovu stejnou značku lamp atd. ale když přecházíte na jinou značku, nebo třeba jinej typ, kterej je ale zaměnitelnej, tak je dobrý to nastavit. Pokud to nedáte svépomoci, tak to někomu dejte, adres a jmen je tu na foru dost.

U aparátu s fixním biasem jenom vytáhnete starý lampy a dáte nový. Doporučuje se ale používat pořád stejnou značku lamp, nebo aspoň lampy, který maj stejný parametry jako měly ty starý.

Lampy v preampu se mění většinou po několika letech, začnou bejt mikrofonický (chytají ruchy-která to je zjistíme poklepáním třeba propiskou), ale taky pokud hledáte jinej zvuk. u nich se nis nenastavuje, prostě vyndat nandat.

Připojování boxu
Když připojujete box, dbejte na přesnou ohmáž. Není to tranzistor, ohmy musí sedět. 8 na 8, 16 na 16 atd., když připojíte málo, tak vám odejde i tranzistor, natož lampa, když připojíte moc, dost zkracujete životnost elektronek. A ještě jedna důležitá věc. Vůbec nezkoušejte připojit box bez kvalitní silovýho kabelu. Tranzistoru to nevadí, ale lampa pokud se nemá do čeho opřít (nemá připojenou zátěž na koncáku), tak buď shoří konc. lampy, koncový odpory, trafo. (pokud zamozřejmě nemáte mesu-recto, která proti tomu má ochranu)

EDIT by dayslypper:
Návod ohledně zapojování reproduktorů. Mesa to přikládá do novějších manuálů.
Např. Road King 2 - v.2 strana 38
POZOR: Jsou tam termíny jako:
SAFE MISMATCH - to znamená bezpečnou neshodu (impedance repra je vyšší než jaká by měla přesně být)
PARALLEL (SERIES) BOX - přídavná krabička s odporem, který je paralelně (sériově) k připojovaným reproduktorům.

Ostatní
Díky tomu, že lampovej aparát dost hřeje, tak potřebuje i odvod tepla, jinak se přehřeje a můžou z toho být problémy, takže ničím nezakrývat mřížky-přední, zadní, horní, nebo nezavírat do skříně atd. :D Taky je dobrý na lampy pokud možno vůbec nešahat a udržovat je čistý, protože jakákoliv mastnota a nečistoty způsobí přehřívání elektronky. Taky je dobrý aparát postavit někam, kde na něj nefučí (hlavně na open-air akcích), protože rychlej studenej vzduch není moc dobrej na rozpálený lampy. Samozřejmě nějakej vánek spíš napomáhá odvětrávání teplýho vzduchu.


Snad někoho neurazí, že je to psaný takhle jednoduše, psal jsem to z hlavy. Kdyby někoho napadlo něco čím to doplnit, nebo něco upřesnit, prostě cokoliv, tak napište.
Ještě prosim modery, aby to dali jako důležitý, protože buď jsem fakt slepej, nebo to tu nemam.

-------------------------------
Harpe, nejsi slepej. V pokecu taková funkce není.
Oldsweat.
Opraveno 07.11.2016 11:46:43
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol