Nikdo není online
Nově příchozí:   JackK    Mánes    Mauglí  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Technika hraní Hraní s držákem foukačky:

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 06.06.2009 15:38:32  
Láďo, nechci se nikoho dotknout, ale ruku na srdce, Karel Markytán, ačkoliv jinak skvělý muziákant, kterého si vážím, není žádný foukačkář, on tu foukačku má spíše jen pro okrasu.
Docela nedávno jsem byl na koncertě skvělé kapely AG Flek, a za celý koncert do ní fouknul tolikrát, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky, vážně. Použil ji asi ve dvou písničkách, ale o nějakých sólech nemohla být vůbec řeč.
Já jsem hru s držákem v podstatě opustil v souvislosti
se svým přechodem z diatoniky na chromatiku, na kterou jsou ruce potřeba, hraje-li člověk s registrem.
S kytarou si nyní mnohem radši pohodlně zazpívám, než nepohodlně zafoukám.
Opraveno 06.06.2009 15:39:01

Old sweat
superharp
592 příspěvků
Vloženo 06.06.2009 14:27:38  
Občas použiju držák taky. Po dohrání skladby mě kolega hned sprdne, že nestojí za nic ani banjo, ani foukačka. Mám prý hrát jenom na Banjo, nebo na jenom na foukačku a když na foukačku, tak v ruce.
Osobně mě to ani tak strašné nepřipadá, ale když to říká, tak mě nezbývá, než mu věřit.

Láďa
uživatel
118 příspěvků
Vloženo 06.06.2009 10:27:33  
Já na držák hraju z nouze protože hraju sám. Pokud někoho doprovázím samozřejmě používám ruce.
Jak už tu bylo řečeno u držáku je je důležité to co vyplývá už z jeho názvu. Aby držel a neujížděl.
Používám a používal jsem vždycky na doma udělané ze začátku z úsporných důvodů a také proto že normálně nebyly k sehnání.
Dnes mám opět ""kombajn"" vlastní konstrukce ovšem vyhovuje zdá se pouze mě. Půjčoval jsem ho třeba Karlovi Markytánovi z AG Fleku (protože si svůj zapoměl doma). Po chvíli hraní usodil že dá písně radši bez fokačky protože nebyl sto si na můj držák zvyknout.
Držák si nasazuju mírně vlevo stranou abych přes něj nemusel zpívat. Sice je harmoška trochu nakřivo ale dá se na to zvyknout.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 22.10.2008 22:55:18  
Ja osobne držiak nemám rád pretože ja sa musím do harmonikz oprieť. dokonca ju v rukach niekedy zvieram tak silno v "zápale hry" že to až chúdence krytky nesú veľmi ťažko. Ja už nehrám na gitaru takže nemám dôvod používať držiak, ale keď som to skúšal tak to jednoducho nešlo. Ale napríklad taký Paul Oscher hrá s držiakom a aký má tón...fú ... ale on yas hra väčšinou na chromatike. Co sa týka Boba Dylana ... ako by povedal americký harmonikár "he sucks"

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 22.10.2008 21:42:56  
Nejsem soudce,ani nechci rozsuzovat kdo má pravdu a kdo ne z předchozích diskutujících.Možná po čase sami aktéři upravili své názory.Jedno je však stále jasnější a naše společné úsilí to každodenně dokazuje.Člověk se dokáže naučit i překvapivé kousky.Vše je výsledkem snahy,času a možná i jisté dávky talentu.Ať už jde o hru v držáku,v ruce,nebo o nácvik "overtónů" jak lze doložit nahrávkami mp3 od např.Petkona.Čemu kdo dává přednost a koho uznává či nikoli jako hráče je věcí osobní.To ostatní je však mnohem důležitější,neboť to platí obecně.

Kandy
harp
158 příspěvků
Vloženo 03.09.2008 22:01:44  
Ogaři ale aj cérky,malá rada k držáku:
místo origošu šroubku jsem si dal rychloupínač z kola.Uřežeš ho asi na 3 cm a vyřežeš závit.Díky pružince to drží jaxviňa.

Přesunuto z vlákna "TABULATURY"
Opraveno 22.10.2008 12:44:10

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 02.09.2008 18:26:08  
Stahování s držákem většinou dělá problémy proto, že držák při hraní a zvláště při bendingu trochu ujíždí a není tam tak dokonalá opora jako při držení v rukách. Mně se osvědčilo, když si ho maximálně přitáhnu/ i kleštěmi/, aby vůle v tom ohybu byla co nejmenší, takže se pak můžu do něj podle libosti opřít, což je pro bending a potažmo i pro overblowing důležité.

Přesunuto z vlákna "TABULATURY"
Opraveno 22.10.2008 12:42:35

Harmonika
uživatel
84 příspěvků
Vloženo 13.02.2006 09:33:00  
Já rozhodně nemám v úmyslunabourávat připravený program a protlačovat hraní s držákem do hlavníhoprogramu. Pouze tady píšu, že kdo na držák hraje a má zájem se podělito své zkušenosti, eventuelně načerpat něco nových, tak že má svéspolubojovníky a že je možnost si o tom něco říct. Nemám ambice dělattéma do hlavního programu. Nicméně HT pro mě znamená setkání lidí,hodně muziky a hodně srandy. A samozřejmě získání nových informací avýměna zkušeností. Takže závěm, z HT si vyberu ty informace, o které mám zájem, a nabídnusvoje informace těm, kteří budou mít zájem. Prosté a jednoduché.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 13.02.2006 09:12:00  
Přátelé, nic proti tomu,ale uvědomte si, že HT2 je v podstatě jen sobota, protože v pátek vásvětšina přijede až večer a budete chtít jamovat v hospodě a v neděli seněkteří budou rozjíždět domů už dopoledne. Kromě toho Max stanovilnějakej harmonikogram programu, kterej se snažím organizačnězabezpečit, což není ani trochu jednoduchý. Dál si uvědomte, že budenásledovat nějakej HT3, 4 .....atd. a na ně bude třeba taky připravitprogram. Myslím, že v rozhodování o programu by měl mít konečný slovoMax. Jinak si ssebou samozřejmě klidně vezměte, co unesete. To, že jsemněkde výše napsal, že neuznávám hraní v držáku nemůže být měřítkem proty, kteří držák používají, pokud se jim s ním daří hrát dobře.

Harmonika
uživatel
84 příspěvků
Vloženo 13.02.2006 07:43:00  
HRANÍ S DRŽÁKEM NA HAFTEKU !!!.MacP v Pokecu nadhodil wokshop hrani na foukačku ve stojanu na HT2. Jájsem pro, takže už jsme dva. Kdo další hraje s držákem tak ať senestydí a vezme ho do Paky s sebou. Je to pravda okrajovější téma, aleurčitě má svoje místo a myslím, že v sobotu se nějaké místečko najde.Co se týče harmonik, tak z těch co mám doma je do stojanu ideálníSpecial20 Je měkká a dá se s ní líp pracovat. Moje oblíbená Bluesharp,obzvláště délesloužící, se už ve stojanu těžko ufoukne.Krleš P.S. Nejsem až tak horlivým zastáncem hraní s držákem, ale jsem odpůrcem horlivých odpůrců.

eh, nikdo

70 příspěvků
Vloženo 07.01.2006 01:33:00  
S držákem hraje jak Dylan,tak třeba Neil Young, ale rozhodně bych je nedával jako za vzorfoukačkářů. U nás takhle hraje Vláďa Merta a myslím, že hodně mistrně -zajděte si na jeho koncert! Takže nesouhlasím...

Harmonika
uživatel
84 příspěvků
Vloženo 01.12.2005 10:48:00  
Pohoda. O tom je právědiskuze. Na Dylanovy se neshodneme, takže ho necháme svému osudu.Zrovna při oldtajmu jde někdy o to, aby foukačka zněla"plechově", obzvláště když chceš dosáhnout trochuautentičnosti. Zkrátka si myslím, že hraní na foukačku v držáku másvoje místo stejné hodnoty jako ostatní styly hraní. A zrovna z Dylanavycházejí jak ve folku tak v rocku.Krleš

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 01.12.2005 10:21:00  
S tím Dylanem jsem tomyslel naprosto vážně, protože tam, kde potřebuje, aby měl foukačkudobrou, mu ji studiově nahrává Ch.McCoy.Nahrávky z doby, kdy si ji hrál sám v držáku nepovažuju za hraní, aleza jakýsi harmonický (a v mnoha místech i disharmonický) plochy. Alesamozřejmě je to jen můj názor, že foukačka do držáku nepatří. Třeba,až se potkáme se rád nechám přesvědčit, že takhle zahraný oldtajmy majísvůj půvab.Nicméně i Luboš Javůrek, a to je folkař jako řemen (a ti držákpoužívají nejčastěji), pochopil, že v držáku nezahraje to, co bypotřeboval, takna všechny nahrávky foukačku hraje z ruky. Navíc v držáku ta foukačkafakt nemá barvu - prostě i crossharpka ti bude znít jak levná čína. Alenechci dělat chytrýho, jen píšu, čím mám odůvodněnej svůj názor.Omlouvám se za přílišnou kategorizaci.

Harmonika
uživatel
84 příspěvků
Vloženo 01.12.2005 09:42:00  
Musím lehce oponovat. Tedymanipulovat s oponou. Hraní s držákem je potřeba prostě umět. Je to jenjiný styl hraní. Něco na to zahraješ a něco prostě ne. Pazvuky, stejnějako při normálním hraní, z harmoniky lezou jen když to neumíš. To byza chvíli mohl někdo tvrdit, že cross jsou pazvuky a všechno je třebahrát na přímo v jedničce. Já hraju občas ve stojanu jako doprovod koldtime banju. Každý styl má něco do sebe. No, a předpokládám, že to sDylanem jsi nemyslel vážně.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 30.11.2005 08:11:00  
Zásadně neuznávám.Harmonika pak není nástroj, ale jen jakýsi štěrchátko, nehledě na to,že barva tónu je jak z pr..le a pořádně se na to nedá hrát, neb typazvuky, co na foukačku vyluzuje např. Robert Zimmermann alias BobDylan za hraní nepovažuju.

MacP
uživatel
94 příspěvků
Vloženo 14.09.2005 23:49:00  
To je jen o zvyku.Každopádně držák,který si uděláš sám ......

P. Joe. Harm
uživatel
58 příspěvků
Vloženo 13.09.2005 10:00:00  
Já taky radši hraju sharmonikou v rukou. Zkoušel jsem z nouze i držák při hraní zároveň nakytaru,ale moc mi to nešlo. Nešel mi ten správnej nátisk, ani sepořádně opřít, harmonika mi pořád nějak ujížděla a nebylo to vono. AhojPepa Joe.

Harmonika
uživatel
84 příspěvků
Vloženo 09.09.2005 07:34:00  
Nazdárek. Já jsem vcelkupříznivec hraní s držákem, ale jak psal Lup má to výhody i nevýhody.Chce to ale alespoň jedno umět pořádně. Člověk se pak může soustředitna ten druhý nástroj. Já to používám v hospodě, ale jen když hraju sámna banjo. Když mám ještě alespoň kytarystu, tak při sóle přestanu hrátbanjo a foukačku beru do ruky. Krleš Harmonika

Lup

224 příspěvků
Vloženo 08.09.2005 23:49:00  
No tak znova.Hraní s držákem (nejde mi přes hubu slovo hrazdička) je určitě spíšezáležitost,kterou využiju někde v hospůdce,když musím ještě hrátkytaru.Jinak - já osobně dávám přednost tomu, držet při hraní harmonikupěkně v ruce.Je to jako s milováním.Je lepší při milování sahat naženu, než na polštář na kterém leží. Každopádně když nemusím hrát kytaru sám,tak harmoniku v ruce.,Ne v uzdičce - teda držáku.Ahoj - Lup

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 08.09.2005 23:42:00  
Je lepší hrát s držákem foukačky nebo bez něj?
AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol