Nikdo není online
Do týdne nás opustí: fotrák xlouis
Nově příchozí:   Jajda    Deni0202    Kwaken  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Ladění hlásků

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 6 » 

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 06.12.2012 12:47:23  
Ahoj, u nás není moc lidiček, kteří umí opravdu odborně customizovat harmoniky. Něco jiného je údržba a čistění, nebo ladění, eventuelně hrubé opravy jako je výměna hlásku. výměna hřebíků za šrouby nebo opatření harmoniky ventily. Většina zdatnějších hráčů si upravuje (pokud to potřebují jejich nástroje) i nastavení hlásků.
Jediný člověk, který umí customizovat a upravovat foukačky pro potřeby overblow, kterého znám je náš příznivec elflord ze Slovenska.
Takže můžeš být třeba Ty prvním čechem, který takový odborný WS uspořádá...až to budeš umět. Držím Ti palce a doufám, že to bude brzy. Rád Ti s organizací pomohu, mám ideální možnosti -prostor,čas a nadšení pro věc.

EIF
nováček
5 příspěvků
Vloženo 05.10.2012 10:55:56  
Ahoj vespolek! Dopředu říkám, že nemám nijak hluboké zkušenosti s úpravami harmonik... Mám několik H.Golden Melody a přiznávám, že ono "rozdíl kus od kusu výrazněji nevnímám. Nepočítám-li DOLAĎOVÁNÍ. To jsem musel dost brzo po zakoupení udělat.. A má snad MGoldenka ODOLNĚJŠÍ HLÁSKY NEŽ JINÉ TYPY HARMONIK? A co znamená RAZANTNÍ hraní ? - Osobně si myslím, že je potřeba "jen" častěji dolaďovat? Stejně tak mi není jasné, co znamená "PŘEFOUKNUTÍ" Co to vlastně s hláskem udělá. OHNE ? ZVRTULOVATÍ ? Pokud se jen "ZAŠPRAJCUJE", dá se přece rozvolnit..? Přes pokusy-omyly za asistence Youtubu (angl. ale umím málo a spíš odezírám..) hlásky, sloty studuji.., ale moc bych uvítal možnost si o tom naživo promluvit s praktiky.. BĚŽÍ WORSHOPY Jestli je k tomuhle už někde diskus a odpovědi, omlouvám se...

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 04.10.2012 09:46:08  
Souhlasím s Bigearem, moje nejstarší kousky, asi 7 let, jsem možná jednou doladil, ale hlásek mi ještě nepraskl. A když přestávají hrát, tak je prostě rozeberu a vyčistím. :))) A jedu dál.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 03.10.2012 21:55:50  
To Orsoj: Nejsi sám.Prostě hraješ razantně. To spíš já jsem asi extrémně něžnej, nebo mám prostě kliku.

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 02.10.2012 18:57:59  
Na Hohneriho nových stránkách ( automatické přesměrování z hohner.de ) je v sekci údržby osm nových videí k údržbě, včetně centrování, ladění i výměny jazýčků, výměny ventilů a pod. Doporučuji všem kutilům.
Opraveno 03.10.2012 19:56:12

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 02.10.2012 15:29:10  
Seďo,
náhradní hlásky se získávají z foukačky na náhradní díly. Prostě abys ostatní zachránil, musíš jednu mrtvolu obětovat. Náhradní jazýčky sice u výrobců v nabídce najdeš, ale prodejci je běžně na skladě nemívají a na objednávku se čeká měsíce. A co potom s tím. Hohner má balení 100 jazýčků za 48,-€.
Bigeare,
asi dělám něco špatně. Z harmonik, do nichž v autě funím, co to dá, mi odešla jediná, oskarka. Jinak hraji aplifikovaně a kultivovaně, do hospody si beru kombíčko a ze šesti mrtvolek se tři nedožily ani prvních narozenin.
Opraveno 02.10.2012 15:30:45

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 02.10.2012 13:44:11  
Rád bych podotkl, že ničení harmonik přefouknutím hlásku je ryze začátečnická chyba. Dokud bude hráč trápit foukačky bez ozvučení (kombo, mikrofon) bude se mu to stávat.
Já už bezmála 10 let hraji pouze amplifikovaně a za tu dobu mi nepraskl ani jediný hlásek.
Plátky na spec.20 jsem u nás nikde prodávat neviděl.
Ani nevím, kolik by měly stát při tak nízké ceně celé harmoniky, která je mimochodem celá levnější než náhradní plátky pro Lee Oskar, které se koupit dají...ale proč, že.
Petkon má pravdu, ale umět se dobře starat o foukačky je také velmi důležité a prodlouží to jejich životnost.
Nejdůležitější je však amplifikace a šetrné hraní. Síla tónu není v plicích, ale v kvalitním nazvučení, podmínkách ve kterých hraji a v umění dynamiky!!!
Jo a taky nesmí člověk hrát s bandou exhibujících ignorantů, kteří poslouchají pouze sami sebe a to ať už jde o kolegy, nebo posluchače.

seďo
nováček
13 příspěvků
Vloženo 02.10.2012 10:30:27  
Asi budem vyzerať dosť neodbytne, ale na otázku, kde sa dajú zohnať plátky na SP 20-tku som nedostal. Ak niečo také nie je zatiaľ možné, možno by nebolo od veci pokúsiť sa o niečo priamo u výrobcu, však ako počúvam Orsoja, tento problém je skôr častý ako zriedkavý. A to nejde len o tých 23€ za novú harmoniku, ako skôr o úctu k nástroju, ktorý nám predsa len niečo dal a je veľká škoda ho len tak hodiť do koša.

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 02.10.2012 09:58:47  
Petře,
nevím, kdy se ze začátečníka stane pokročilý. Mě poslední haaftek, po dvou letech učení, utvrdil v tom, že jsem stále začátečník. Přesto hodnota mrtvých foukaček s prasklým jedním hláskem překročila hranici pěti tisíc korun. Řešení obnovy foukacího parku dalším dokupováním nových harmonik se mi jeví poněkud neekonomické.
Proto jsem nucen pustit se do výměny a dolaďování jazýčků. A praní harmonik, kromě zběžného čištění, provádím pravidelně jednou v roce na vánoce. Letos to bude již podruhé. Představa, že bych měl hrát na ušmudlané foukačky s lepícími se jazýčky až do té doby, dokud se nenaučím hrát, mě dost děsí.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 01.10.2012 22:21:24  
Mě fascinuje, že začátečníci neustále řeší čištění harmoniky, výměnu hlásků, dolaďování apod. Nakonec většina z nich dopadne tak, že umí harmoniku rozebrat do šroubku, vyprat ji v bůhví čem, ale hrát pořádně neumějí.
Pak se diví, když harmoniku neustále rozebírají, že si ji rozladí a slušně řečeno dodrbou. Výsledek je pak ten, že je nakonec hraní samotné přestane bavit, protože to neustále svádějí na samotnou tzv. špatnou harmoniku.
Výše zmíněné činnosti jsou na začátku pouhopouhou ztrátou času.
Doporučoval bych první roky věnovat se pouze hraní a zvládnutí harmoniky po stránce techniky a vykašlat se na to, co je v samotné harmonice.Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 01.10.2012 22:02:18  
Pokud si troufneš, vyměnit jde i samotný hlásek. Musíš však mít odpovídající nepoškozený na výměnu a také správný nýtek a patřičné nářadí. Pár lidí to u nás umí.

seďo
nováček
13 příspěvků
Vloženo 30.09.2012 21:08:55  
Ďakujem za odpovede. Teda samotný jazýček sa asi navymieňa. A plátky na SP 20 sa dajú zohnať kde ? Jozef nestraš ma, v piatok som si objednal dva crossovery A,C. Už sa teším ako malý Jarda.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 28.09.2012 23:30:13  
...o pět odstavců níže jsem to psal :-)...a je to tady.

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 28.09.2012 14:01:30  
Vlado, nic nevydrží věčně, ani harmonika. Takových, s prasklým jazýčkem, mám na harmonikovém hřbitově už sedm kousků. Naposledy před třemi dny Crossover D.
Oprava je jednoduchá. Stačí poškozený plátek vyměnit, což se, jak doufám, naučím od pana Presidenta v Zábřehu na haafteku.

seďo
nováček
13 příspěvků
Vloženo 28.09.2012 12:29:40  
Pred pár dňami sa mi rozladil ťahaný tón v 5-tej dierke na SP 20 A. Tón zničoho nič dosť spadol. Dosť dlho som musel koniec pliešku stenčovať brúsením. Tešil som sa ale zbytočne, lebo po jedinom cvičení bol tón opäť dole. Už som chcel písať do diskusie čo je tomu príčina. No pri ďalšom stenčovaní sa mi akosi nechcel pliešok vmestiť do otvoru a zasekával sa v ňom. Potom som si všimol sotva badateľný zlom pri nite. Je možné že to prasklo samo od seba nejakou únavou materiálu, keďže to prvé rozladenie bolo značné a prebehlo odrazu ? A čo s tým okýpteným nástrojom ?
Akosi mi je ľúto vyhodiť ho len s jedným poškodeným jazýčkom.

Perňa
nováček
16 příspěvků
Vloženo 13.02.2012 20:07:18  
Myslím, že vás, muzikanty každým coulem, trochu zklamu. Hraju spíš jednodušší písničky k taboraku v první poloze. K té úpravě mě vedl prostý fakt, že v hodně písničkách se používá tón A ze spodní oktavy. Jinak první poloha spíš používá prostřední část harmoniky. Určitě to není perfektní řešení a raději bych to zvladal bendingem, ale k tomu mi ještě kus cesty zbývá. Koupil jsem si Matejovu školu hry a pracuju na tom. Na druhou stranu po již asi půlročním hraní jsem si na to zvykl a používám to rád. Jen na cvičení 2.polohy musím mít neupravenou harmoniku...

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 11.02.2012 10:00:00  
To by mě taky zajímalo... Už jen smysl a do jakých skladeb užíváš tento systém.

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 10.02.2012 16:22:40  
Perňo, půl hodiny jsem jezdil po stránkách a hledal, proč přelaďuješ druhý tahaný hlásek o celý tón nahoru, a nenašel jsem to.
A zajímalo by mě, co tím, kromě ztráty F a Fis ( na céčkové harmonice ), což jsou tóny potřebné pro první i druhou polohu, získáš.

Perňa
nováček
16 příspěvků
Vloženo 10.02.2012 13:22:53  
S laděním jsem získal zkušenost, když jsem 2. tahaný tón přelaďoval o tón nahoru (tedy např z G na A na C-čkové harmonice). Proč jsem to dělal jsem už tady někde kdysi psal. Podstatné je, že při citlivé práci je tahle úprava naprosto bezproblémová. Mám tak upravených asi 6 harmonik různých ladění ( C, D, E, G, A) a hrajou v pohodě všechny. Začal jsem na levných Bluesband-kách, po odzkoušení jsem s tlukoucím srdcem postupně upravoval Sp20, Bluesharp, a nakonec i Crossharp. Nejvíc mě potrápila Bluesharp v E, hlásek je tenký a dokonce se mi ohnul jak jsem ho piloval na planžetě. Opatrně a s citem jsem ho srovnal a i tenhle hlásek hraje. S ohledem na nepříliš časté hraní tohoto tónu snad hned tak nepraskne. Je třeba říct, že pilováním o tolik moc se tvoří na hlásku otřepy, které se musí odpilovat z boku a z čela, což je horší operace než to pilování plochy - nesmí se to přehnat, jinak by hlásek byl dyšný a nezněl. Jemné doladění by asi tenhle problém tolik způsobovat nemělo.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 23.12.2011 09:22:10  
Velké rozladění je dílem prasklého hlásku.To se už doladit nedá.Není to moc dobře vidět, ale někdy se to pozná podle prudšího zlomu v místě praskliny při nadzdvihnutí hlásku.
Pak zbývá buď vyměnit hlásek, koupit nové plátky a nebo novou harmoniku...od Ježíška panáíčka...hajdom,tydlidom!
AutorPříspěvky
« Stránka: z 6 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol