Nikdo není online
Do týdne nás opustí: makes Olav
Nově příchozí:   Dima    Učitel    Jena  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Záklopky: funkce

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky

Mirafuk
uživatel
55 příspěvků
Vloženo 08.11.2006 20:33:00  
Ahoj Petře to je dobře že jsi odstranil klapky jenom ze 6-8 kanálu.Tam se přes krátký opačný hlásek ještě nedostane tolik falešného vzduchu ale už s "deklapkováním" nepokračuj směrem dolů!!! nebo dopadneš jak říká CHarlie že se udýcháš k smrti jak bulhar. Schválně si udělej zkoušku:tahej třeba třetí kanál a ze zadní části harmoniky si nadzvedávej a pouštěj špendlíkem klapku a uvidíš ten rozdíl a co se týká ohnutí tónu tak to už potom skoro nehrozí - tak maximálně o čtvrt tónu s počůráním.Právě teď jsem si to všechno vyzkoušel. p.s. Chlapi díky: Petře Tobě za námět a Charlie Tobě za zkušenosti teď už jsem zase chytřejší a můžu klidněji spát.

Charlie Slav
Expert
70 příspěvků
Vloženo 07.11.2006 18:02:00  
Děkuji. Zapoměl jsem zdůraznit jeden fakt, který se týká všech typů foukaček, chromatik však nejvíce. Každá harmonika je náchylná na prudké teplotní změny, to znamená
že teplota lidského dechu je 37 st.C a ve chvíli kdy harmonika má pokojovou teplotu není rozdíl teplot příliš velký, ale pokud harmonika byla v obale (hlavně v zimě) v teplotách které se blíží nule, tak samozřejmě plátky reagují a tyto teplotní výkyvy mohou napomoci brzkému rozladění
harmoniky. Takže hraní venku za nízkých teplot nedoporučuji!!! Ps: také jsem býval tramp...

eh, nikdo

3 příspěvky
Vloženo 07.11.2006 09:46:00  
Kontaktoval jsem výrobce a je to tak, jak řekl Charlie Slavík: Díky klapkám stačí foukat jemněji a harmonika má prý lepší odezvu.

Jestli klapky usnadňují ohýbání tónů, výrobce nezmiňoval. (Jisté je, že tóny nelze ohýbat více než na frekvenci, která je o půltón posunutá vzhledem k druhému z tónů v dané dírce - to platí pro každou harmoniku, nejenom pro chromatiku.)

Výrobce dál říká, že někteří "zimní" harmonikáři si harmoniku nahřívají pomocí kapesních ohřívačů.

Mě zatím pomohlo odstranění tří klapek na nejčastěji hraných foukaných dírách: 6,7,8.
Podstatný rozdíl oproti dosud zaklapkovaným dírám nepozoruji.

Charlie Slav
Expert
70 příspěvků
Vloženo 06.11.2006 23:22:00  
...takzvané prachovky nebo záklopky (valves) slouží jednak k lepšímu utěsnění, protože chromatika má větší jazýčky než běžná diatonická harmonika a také pomáhají při bendingu (ohýbání tónů) avšak
umožňují ohýbání pouze o půl tónu! To znamená, že když například z klasické Chromoniky III (12otvorů) tyto prachovky odstraníte, budete místo normálního "dýchání přes harmoniku" do této
foukat jak "bulhaři" a budete mít dost honičku s ohýbáním. Jinými slovy prachovky slouží k tomu aby usnadnily hru a šetřily dech hráče. Technická:
chromatiky celkově nemají příliš rády silové hraní. Konkrétně na hluboké tóny se musí hrát jemně! Jinak se prachovky "lepí" na jazýčky případně "chrastí" a ty potom mají tendenci vyloženě "nehrát"... Tolik moje zkušenosti s prachovkami.

Mirafuk
uživatel
55 příspěvků
Vloženo 03.11.2006 17:04:00  
Ahojte, taky jsem to řešil. Mě osobně nejvíc vadilo, že u nízkých tónů jsou klapky tak dlouhé
že při hře vydávají cvakavé zvuky.Osobně si myslím, že klapky slouží k zamezením ztráty vzduchu který proudí přes druhý neznějící hlásek
a vzhledem k tomu že jsou hlásky u chromatiky na jednom plechu velice blízko u sebe tak i k zamezení jeho rozkmitání a tedy vzniku slaboučké disharmonie.Toto jsou však jenom mé hypotézy a moc se těším až se přidádo diskuze nějaký mistr Chromatik.

Bobí
nováček
13 příspěvků
Vloženo 02.11.2006 08:09:00  
No tak to by mě taky zajímalo. Ne že bych byl chromatikář, ale jednu mám - klapky se lepí občas blokují sílu tonu atd. Jsem rád, že píšeš, že celkem nic se nestane, nejsou-li tam, ale všechno je k něčemu dobré. Tak kdo nám odborně odpoví. Mají fukci zpětných klapek?

eh, nikdo

3 příspěvky
Vloženo 30.10.2006 09:24:00  
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli někdo nezná účel "klapek" , kterými jsou přelepené dírky Hohner Chromoniky? Mám s nimi veliký problém - při hraní venku za chladného počasí na nich kondenzuje vlhkost z dechu a klapičky se přilepí. Je pak potřeba vždycky silněji fouknout, dost se tím změní zvuk a prakticky se na to nedá hrát.

Zkoušel jsem klapky zablokovat a zjistil, že zvuk se nezmění - subjektivně jsem rozdíl nerozeznal a frekvenční analýzou počítačem taky ne. Takže nakonec jsem se rozhodl je odstranit a všechno se zdá fungovat jak má.

Jenom by mě zajímalo, proč to tam výrobce dává, nějaký smysl by to mít mělo...?

Viz foto http://www.ucl.cas.cz/~petr/chromonica.jpg


AutorPříspěvky

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol