Nikdo není online
Do týdne nás opustí: makes Olav
Nově příchozí:   Dima    Učitel    Jena  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Technika hraní Jak hrát melodii

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

eh, nikdo

2 příspěvky
Vloženo 30.04.2011 17:11:57  
to springb:
Když máš notový zápis v d-dur, tak na dédurku to zahraješ správně (!v první poloze!), protože tam kde máš půltóny v C-dur (e-f, h-c)na C-dur harmonice, tam je máš na Dédurce (fis-g, cis-d). Transpozici provedeš jednoduše- místo kapodastru si vezmeš jinak laděnou garmošku a foukáš stejný díry jako na dédur. Takže shrnutí: Notový zápis D-dur-- 1.poloha D-dur harmonika-- intervaly sedí naprosto přesně i s výškou tónů. Pro druhou polohu si vezmeš géčko (pro D_dur notaci) a transpozice probíhá stejně (stejný díry jinak laděná harmonika). Jediný problémy můžeš mít, pokud dochází k vybočení z toniny případně změna modu (poznáš podle křížku nebo béčka přímo u noty)

eh, nikdo

52 příspěvků
Vloženo 23.01.2009 14:50:03  
Hranie z not je tazke asi pre tych, co vidia noty po prvy krat, ja co uz budem mat absolvovany 1 cyklus klavira to neni az take tazke, ale zo zaciatku som si ich prepisoval a teraz sa ucim hrat cisto z not( podotkynam ze hovorim o chromatike)

Old sweat
superharp
591 příspěvků
Vloženo 01.08.2008 19:43:09  
Ten druhý příspěvek je odpověď na ten první a má vlastně 2 části. V té první části píše, že to nejde a v té druhé části píše, že to jde.
Pochopil jsem tu první část jako žert. Jinak bych z toho měl asi taky zamotanou hlavu. Obzvlášť kdybych byl naprostý začátečník, tak bych se z toho asi osypal.
Opraveno 01.08.2008 19:44:20

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 01.08.2008 19:13:08  
Máš pravdu, na diatonickou bluesovou harmoniku není hraní melodie žádný problém, proč by měl být ?
Je určena jak ke hraní melodie tak k doprovodům.
Ten zmíněný příspěvek byl kapánek mimo mísu, nesmíš brát všechno, co tady kdo pronese, zcela vážně. Vždy je nejlepší si každou informaci přebrat po svém a také se podívat, od koho ten který příspěvek pochází.
Opraveno 01.08.2008 19:17:36

eh, nikdo

1 příspěvek
Vloženo 01.08.2008 15:41:21  
Proč by měl být problém s hraním melodií na bluesovou harmoniku? (rauguju na druhý příspěvek téhle diskuze, sám moc důvod nevidím)
Opraveno 01.08.2008 16:06:42

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 28.05.2008 10:46:33  
Ja,richtig!

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 26.05.2008 23:57:34  
Nejkrásnější na tom je, že i dřina může být zábavná, zvláště při správném metodickém vedení.
Kategorická prohlášení typu napřed zábava a potom dřina jsou celkem k ničemu a hodí se jen pro někoho. V hudbě neplatí žádný dogmatický a univerzální přístup, neboť každý jedinec je po stránce hudební naprosto jedinečnou individualitou a každému vyhovuje něco jiného, o čem svědčí příspěvky v mnoha diskuzích. Bigear by mi to jistě potvrdil na základě vlastních pedagogických zkušeností.

Jako nejdůležitější bych spíše viděl chuť, motivaci a zejména výdrž, to vše podloženo určitou mírou nadání či talentu. I talentovaný hráč může svůj talent promarnit svou pohodlností , slabou vůlí a vnitřní nekázní, naopak i méně nadaný může svým nadšením pro věc, úsilím a trpělivostí dohnat a nahradit jistý handicap v nedostatku talentu.
Opraveno 26.05.2008 23:59:47

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 25.05.2008 12:08:33  
Áno , aj !

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 25.05.2008 11:28:29  
Ešte by som doplnil. Tu na tychto strankach som čítal ako niekto radil ,ako sa správne učiť hrať na fúkaciu harmoniku. Napísal: najprv si treba hrať len tak podľa sluchu a až potom sa učiť hrať podľa nôt. A ešte to okorunoval vyhlásením ,že najskôr zábava a až potom drina. Pre mňa je paradoxne to hranie podľa nôt zábava a hranie podľa sluchu drina :-) takže hold tak.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 25.05.2008 11:02:35  
Podľa mňa má hudobný sluch niekolko stupňov! Sú ľudia čo vôbec nemajú hudobný sluch, to znamená ,že nie sú vôbec schopný zahranú, zaspievanú melódiu správne zopakovať. Potom je prvý stupeň keď osoba dokáže zaspievanú melódiu správne zopakovať ,zaspievať. Druhý stupeň je keď dotyčný si pieseň sám zaspieva ,potom zobere do rúk hudobný nástroj ,prejde si po jednotlivých tónoch a melódiu zopakuje správne na tónoch nástroja. Toľko moja sedliacka teória. Je známe a spomínalo sa to aj tu, na týchto strankach, a to ,že sú poniektory DOBRÝ muzikanti čo vedia dobre hrať ale nie sú schopný na svojich nástrojoch zopakovať ani jednoduchú melódiu. Zatiaľ sa ani mne nepodarilo pesničku ktorú si zaspievam aj zahrať na harmonike ,preto sa pohodlnejšie radšej pozriem do nôt, ale chcem zabojovať a prelomiť to. Dúfam sa mi to podarí. Zatiaľ sú mi aj noty dobré. Z núdze cnosť :-)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 25.05.2008 08:50:39  
Rád bych ještě dodal,že to,co je hráč schopen zazpívat,většinou na foukačku i zahraje.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 24.05.2008 22:53:44  
Přesně, jak správně doplnil Bigear, zpěv je rovněž výborná pomůcka, která je vždycky po ruce. Rád vzpomínám na to, jak nám kdysi pan učitel na základní škole dal hádanku, který hudební nástroj je ze všech nejdokonalejší a jak jsme vyjmenovali snad všechny nám známé nástroje, ale na ten jediný správný nikdo nepřišel.
Já bych si dovolil jít ještě dál - je možno si též skladbu přehrát v hlavě, přezpívat zcela potichu v duchu, zpěvu ani jiných zvuků v tomhle věru netřeba. Ale kdo to umí ? Geniální jedinci jako Mozart,Bach, Beethoven, Smetana a další si takto uměli přehrát mnohohlasé symfonie a slyšet celý orechestr, nám obyčejným smrtelníkům stačí bohatě ten jeden hlas, říká se, že i to je dost.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 24.05.2008 21:43:03  
Jednu radu bych měl,ale předpokládá to umět zpívat z not.Je to vlastně totéž,co radí Petkon,když doporučuje přehrát si to na jiný nástroj,s tím rozdílem,že si vystačíš s hlasivkami a pokud nejsi absolutní sluchař,může Ti být skoro fuk,jestli zpíváš v c podle not psaných v d.Ale není to jen tak.I zkušený zpěvák-notař si sem tam potřebuje něco z těch kuliček tzv. "pinknout" třeba na klavír...Bigear.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 24.05.2008 20:14:50  
Mal som nasledujúci strategický plán: Prešiel som si všetky pesničky v mojich spevníkoch a zistil som nasledovné: pesničky sú vo vetsine bez predznamenania, s jedným krížikom, s dvomi krížikmi ,s tromi krížikmi ,s jedným bé ,s dvomi bé a s tromi bé. So štyrmi krížikmi a štyrmi bé sa vyskytujú veľmi málo. Žiadnu pesničku som nenašiel čo by mala päť, šesť alebo sedem krížikov alebo bé. Ked som si to porátal na prstoch tak som zistil že na to aby som zahral všetky pesničky ,tak potrebujem deväť harmonik a mám vymalovano. Teraz som ale pochopil ,podľa slov Petkona že tudy cesta nevede. Škoda.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 24.05.2008 19:37:35  
Obávám se, že na Tvůj problém uspokojivý recept neexistuje. Pokud chceš hrát podle not přímo ze zpěvníků v různých tóninách, musíš si pořídit buď chromatickou harmoniku, u které ty křížky a
béčka zahraješ v jakékoliv tónině, nebo zápis zkrátka musíš otrocky přepsat do C dur. Transponovat z hlavy je nereálné a prakticky neproveditelné, leda bys měl v hlavě počítač.
Nejlepší způsob je přehrát si melodii podle not na nějaký jiný nástroj - klavír, zobcovku, housle a poté se ji naučit zpaměti na harmoniku podle sluchu, bez not.
Případně si napsat tabulaturu, kdy máš ještě melodii v paměti, což je rychlejší a pohotovější způsob než otrocky opisovat noty.
Dávej ale pozor na zápisy ve zpěvnících - je v nich tak neuvěřitelné množství chyb, že je dobré porovnat to s nějakou adekvátní nahrávkou, nejlépe s originálem.
Jinak Tě odkazuji na naše tabulatury.
Hrát z not, které nejsou určeny přímo pro diatonickou harmoniku v různých tóninách skutečně "z listu" nejde a ani to není třeba.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 24.05.2008 16:52:12  
Prosim Vas existuje nejaka pomôcka, alebo ako si to mam odratat, ked chcem hrat podla nôt, s využitim techniky ktorá je bežná, teda že pri rôznych ladeniach harmoniky sa vždy fúka do tych istych kanalkov. Notovy zapis je povedzme v D-dur, ako teraz zistim v akom ladeni mam použit harmoniku aby melodia znela v poriadku, teda aby to nebolo falošne. Jedna sa mi o to ,že mam vela roznych spevnikov s notami a nechce sa mi to stale prepisovat do C-dur. Lenže ked mam notovy zapis v D-dur tak vlastne nemozem pouzit harmoniku v D-dur lebo by mi nesedeli intervali a hral by som falošne, myslim si.

netopyyr
nováček
8 příspěvků
Vloženo 31.01.2008 16:27:42  
Souhlasím. Myslím, že otázka uvádějící tuto diskuzi je skutečně zásadní a člověk ji řeší od doby, kdy začal foukat do bizoních rohů. Jak to udělat, aby se hudba dala zapsat relativně jednoduše, co možná nejvýstižněji a obecně srozumitelným způsobem? Různé notace sloužily k zápisu různých hudebním stylů a žánrů. Ve středověku se hodně zpívalo. Vznikla tedy notace, které se říká menzurální notace (bylo jí více typů, ale pro nás tohle označení stačí). Lidi mysleli hudebně horizontálně. Akord?? Co to je?? Harmonie?? Harmonické značky?? Proč?Na počátku vývoje směřujícímu k dnešní notaci dokonce značky, které označovaly noty(neříkejme jim noty  ), ani neměly svou rytmickou hodnotu. Melodická linie byla to pravé ořechové. Stačilo jim dokonce zapsat jen relativní výšku tónu!! Zaznamenání rytmu bylo potřeba až s nástupem vícehlasého zpěvu, aby se alespoň někdy sboristi sešli (nikoliv ke zkoušce, ale hudebně).  Pak ale-s koncem středověku-a nástupem nového hudebního vnímání se souzvuk stává akordem. A to už jsme skoro doma....

Otázka jak zaznamenat rytmus, melodii, harmonii, rytmické, tempové, agogické změny ale není uspokojivě vyřešena ani v dnešní notaci. Každý nástroj má navíc specifickou techniku hraní, specifický způsob tvoření tónu apod., a tak každý používá v rámci ?normální? notace své speciální značky. Při hře na akordeon musíš znát značky pro speciální měchové techniky, pokud hraješ na trubku měl bys znát pojem con sordino(s dusítkem), když hraješ na foukačku, značky pro ohýbání tónů atd. atd. Jinými slovy, prakticky na každý nástroj se dá hrát podle notového zápisu!! Ten zápis má jenom svoje specifika.

Podle tabulatur na tomto webu člověk nezjistí( a nyní cituji):? jak dlouho a jakymi efekty hrat akord a prechody? Slouží spíše jako melodická, intonační opora. Tyto tabulatury nemají být plnohodnotnou notací, spíše pomůckou, abychom si vzpomněli. Myslím, že pokud zde zapsanou (zejména složitější) písničku neznáš a nikdy jsi ji neslyšel, nezahraješ ji!! Ze zápisu nepoznáš rytmus a tempo!! Já ji nezahraju ani když ji znám, ale to je jiná otázka.  Zkrátka, písničku nebo skladbu se naučíš jen pokud máš vlastní zkušenost, hudební nahrávku a hudební hluch, nebo notový zápis. Tabulatura není a nemá být čistokrevná notace.

Z mého pohledu je ideální, a psal o tom i Bigear, spojení tabulatury a notace. Což je pro jejich tvůrce (alespoň si to myslím) poněkud náročnější na zpracování.

Tabulatury na tomto webu chápu především jako službu těm, kteří nemají takovou hudební erudici jako např. Petkon, jehož práce si velmi vážím. Je to jako když potřebujete vytvořit své vlastní webovské stránky, ale neznáte žádný programovací jazyk. Pro takové z nás existuje na internetu spousta předpřipravených a uživatelsky přívětivých prostředí. Stačí jen dodávat vlastní data, obrázky atd. Co je mi pak po nějakém PHP, HTML, JAVA SCRIPTU???

Lidičky, naučte se notičky :-)

P.S: Jeden z možných způsobů zápisu jsem našel konkrétně na stránce:
http://www.harmonica.ru/practice/exercises/madcat/ Stránky jsou v ruštině, ale komentáře k obrázkům jsou anglicky. Pokud vládnete alespoň jednou z těchto řečí, neztratíte se. Mnoho zábavy a omlouvám se za rozkecávání :-D

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 31.01.2008 10:34:58  
Ke skvělému vysvětlení od Petkona ještě malý dodatek:
Notový zápis pro foukací diatonické,potažmo i chromatické harmoniky se často píše ve stupnici Cdur a v záhlaví je zapsána znějící tónina(tónina ve které je hrána konkrétní skladba-např.:"koncert v Gdur") a pro tuto skladbu použité harmoniky(např. v tomto případě by to byla Gdur pro 1.polohu,nebo Cdur pro 2.polohu,tedy:"harp.G-straight,harp C-cross).
Je to proto,aby se harmonikář neunavoval luštěním složitých předznamenání(křížků či béček),když má možnost jednoduše vytáhnout správnou foukačku a hrát stejně jako na harmoniku označenou C.
Je to sice zdánlivě diletantské ,ale funguje to dokonale.
Jen se musí vždy najít někdo,kdo je ochoten a schopen přepsat skladbu do Cduru,lépe řečeno do Cdur stupnice,protože to platí i pro molové skladby.
Ještě malá perlička:některé postupy hrané na foukačku se do not zapisují speciálními ,jinde nepoužívanými způsoby,takže je dobré mít k notám vždy nahrávku.Ale žádný strach ,u většiny not pro foukačku jsou také pod osnovou(případně u textu,jedná li se o píseň)tabulatury.
Pozor! způsoby zápisu se u tabulatur liší a je jich více .Ten od Petkona popsaný je zavedený u nás na webu a pro naše potřeby je asi nejvhodnější.V učebnicích jsou však používány jiné způsoby(např šipky pro označení směru dechu,také různá kolečka a trojúhelníky, pro označení bendingu pak apostrof,nebo vlnitá šipka,...:-)
Hodně zdaru při luštění zápisů přeje
Bigear
Opraveno 10.02.2008 10:20:24

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 30.01.2008 19:08:33  
Mia: notové osnovy jsou pro všechny nástroje stejné, liší se jen klíčem, pro tvou diatonickou harmoniku je určen houslový neboli G klíč na začátku notové osnovy/ používá se např.pro housle, flétnu, hoboj apod./. Znáš-li noty, není co řešit.
Jinak tónu c1 odpovídá tón, který zahraješ fouknutím /výdechem/ na 4.dírce, d1 na 4.dírce taháním /vdechem/ do sebe atd., zbývající tóny si jistě odvodíš.
Snadněji lze použít tabulatury - číslo označuje vždy příslušnou dírku počítáno zleva doprava, a dále:
bez znaménka : fouknutí ven, do dírky čili výdech
- znamená tahání do sebe na příslušné dírce
-- ohnutý původní tón na příslušné dírce tahem do sebe o jeden půltón
--- ohnutý o dva půltóny čili o celý jeden tón
----ohnutý 1,5 tónu
Toť veškerá teorie, pokud příslušnou skladbičku znáš a umíš zazpívat či zapískat, můžeš začít hrát. Nejlépe začneš u písniček, které nevyžadují ohýbané tóny, to poznáš ze zápisu.
Opraveno 31.01.2008 06:51:19

eh, nikdo

2 příspěvky
Vloženo 30.01.2008 15:31:55  
ahojte ja tu hru velmi nechapem...Ako sa da hrat podla not,a sunotove osnovy aj pre harmoniku ine ?Dakujem za pomoc...
:-)
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol