Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Bob a friend
Nově příchozí:   JackK    Mánes    Mauglí  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Čištění - opravy - úpravy Customizace,úpravy harmonik

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 22.03.2011 16:51:36  
Vše záleží na harmonice samotné. Mám meister klasse na kterou řádím každý den už dva roky a ani se nehne. Nebo crossovery které používám už rok a jsou v naprostém pořádku, ale u speciálek to tak není. Mimochodem James Cotton je proslulý tím že zničí harmoniky za jedno hraní. Kuba z Hoochie Coochie Bandu mu z toho důvodu odmítl půjčit své harmoniky roku 2008 v šumperku na Blues Alive, když se Cottonova sada zatoulala na letišti v Paříži.
A myslím si že Cottonova hra je geniální. Ne zkrátka každý jako Ricci si harmoniky hýčká. Rozhodně bych negenaralizoval, že hraje špatně ten, komu harmoniky po pár měsících odejdou. Navíc kde, ve vší úctě, Ďuro bereš tu jistotu že Riccimu ty harmoniky skutečně při jeho častém a náročném hraní skutečně tak dlouho vydrží.
Opraveno 22.03.2011 16:55:15

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 22.03.2011 11:47:49  
Za normálnych okolností by sa úpravou mala životnosť harmoniky predĺžiť, ak sa niečo pokazí tak ti väčšina customizerévov garantuje opravu len za poštovné. keď budeš hrať ako medveď tak samozrejme že ti odíde aj cutom harmonika. podľa môjho názoru ak niekto rozbije harmoniku za štyri mesiace tak asi nie je niečo v poriadku s jeho technikou alebo hrou. Taký jason ricci hrá na custom hrá 300 dní v roku a harmonika sa mu štyri mesiace neodpáli. ja hrám takmer každý deň minimálne hodinu dve, a ked som mal viac času tak aj 4-8, mám harmoniku na ktorej tak hrám už minimálne 4 roky a okrem dolaďovania je úplne funkčná, OK pre mesiacom došiel 10 hlások ale ten vymením a idem ďalej. tak asi tak

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 20.03.2011 00:52:23  
Má ji Petkon a recenze je tu.Jen chvilku hledat.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 19.03.2011 13:34:46  
Máte někdo kdo jste ochoten se podělit o zkušenosti customizovanou harmoniku(např. or Elflorda)? Z příspěvků zde jsem pochopil,že se na upravenou harmoniku lehčeji hraje,čistší ton atd. Spíše mě zajímá zda se zvýší životnost nástroje. Za cenu jedné customizované specialky mám 4 normální z obchodu a to už je docela cenový rozdíl a pokuď by si někdo pořídil několik základních ladění,tak už to je vůbec celkem cenový šok. Znám jednoho špičkového foukačkáře,říká že hraje dosti silově a specialka mu vydrží zhruba 4 měsíce. Je pravda,že to co on nahraje za několik měsíců nenahraje někdo jiný možná za několik let. Pokuď by životnost zůstala stejná tak by se hraní docela prodražilo. Mně se povedlo zhruba před rokem když jsem začínal specialku popravit také za několik měsíců. U mně to ale bylo způsobené technikou hraní. Bylo to spíše znásilňování harmoniky,foukal jsem do toho co plíce dovolily,jak se říká z prndla hrndla a tak to asi ani jinak dopadnout nemohlo.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 16.03.2011 16:34:30  
No já myslím že takovýmu alkoholikovi jako byl Little Walter to bylo možná i jedno na co hrál ale Sonny terry foukačky opravdu pečlivě vybíral. Mimochodem hrával na goldenky. Jinak Seďo máš napostou pravdu jak si to psal o těch brezervách.

elflord
superharp
484 příspěvků
Vloženo 16.03.2011 15:50:23  
Harrisonovky mam tri a je to parada, musim povedat:) to s klasikmi ako little walter, sonny boy a podobne je pravda, nehrali na customizovanych harmonikach, ale povedzme si pravdu kolko harmonik kupili a prebrali nez si zobrali nejaku dobru priamo z obchodu? :)

eh, nikdo

14 příspěvků
Vloženo 16.03.2011 11:54:46  
Neviem, komu mám skôr odpovedať, tak začnem s Brumkom. Je to svätá pravda i keď iná téma. Keď bol vypísaný prieskum záujmu o Elflordov WS, ja som ešte len kupoval prvé harmoniky a nevedel kde je sever. Ani nevieš, ako často ma svrbel prst začať opäť túto tému a trochu ho podštrbiť, veď za dva roky sme sa možno o niečo rozrástli.
To Matej. Taktiež dávam za pravdu, že sebelepšia kustomizácia nenahradí cvičenie a zdokonaľovanie sa denným hraním. Žiaľ sme len Ľudia a každý sa rád sám pred sebou ospravedlní, že nie je taký dobrý, lebo nemá tú správnu harmoniku a tak trochu poškuľuje po technických možnostiach a nie vlastných rezervách. Môj príspevok treba brať trošku s nadhľadom, chcel som len prispieť troškou do mlyna, aby tu nebolo ticho, cháp to ako nahodenie háčika a teraz čakám na záber. Ale ten správny „sólo kapor“ stále neberie...:-(
Zatiaľ deriem SP20-tky. Keď príde doba, že ich budem musieť postupne meniť, asi sa obzriem po Tebou odporúčaných značkách. Dobre si ich niekde poznačím a ďakujem.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 15.03.2011 21:45:24  
to Seďo: Už si vyzkoušel HOHNER Crossover nebo Marine Band DELUX?To jsou defacto customizované marinebandky vyráběné firmou HOHNER. Stojí v česku od sedmi stovek do tísicikoruny a jsou opravdu velmi dobré. Zkusil jsem si zahrát na customizovanou hohnerku od Harissona z USA a byl to totální bomba. Jenže za tu cenu mám Tři velmi dobré Crossovery, které velmi pochvaloval i Joe Filisko, který je považován za nekorunovaného krále kustomizérů.
Nejlepší na celé věci je, že celá řada fantastických foukačkářů jako byl Sonny Terry, Little Waltr či Sonny Boy Williamson, či Peg Leg Sam, hrála na neupravené harmoniky a měli fantastické výsledky v hraní. Dneska celý svět kustomizuje více než hraje. Holt pokrok se nezastaví.

brumko
harp
201 příspěvků
Vloženo 15.03.2011 19:33:07  
Je pravda za na Slovensku by nejaky ten Workshop pod vedenim Elflorda bodol ale nemyslim ze jeho obsahom by mala byt zrovna kustomizacia harmonik. Pokial viem tak prvy a posledny pokus Elflorda zorganizovat WS na Slovensku stroskotal na nezaujme. Pokial by sa Elflordov WS tykal kustomizacie tak som presvedceny ze ucast by bola uz duplom nulova. Ak by sa mala zvysit ucast na WS tak je nutne zvolit temu ktora pritiahne co najviac zacinajucich hracov a za kratky cas ich posunie o hodny kus dopredu a pre ktorych je zatial tema kustomizacie nezaujimava. Navyse na to aby sa clovek naucil poriadne upravovat harmoniky by bolo potrebnych niekolko desiatok Workshopov. Dobry fuk.

eh, nikdo

14 příspěvků
Vloženo 15.03.2011 09:22:01  
Now-how je now-how a ja nechcem nútiť Elflorda aby sa s nami delil o svoje krvopotne a nie lacno nadobudnuté vedomosti a skúsenosti. I keď určité zúročenie formou Workshopov by nebolo na zahodenie. Takto môžeme len tápať v yutubáckych návodoch, ktoré sú výlučne v cudzom jazyku, prípadne čo to vydedukovať v popisoch správania sa kustom-harmoník. Ako napríklad zaujala ma Petkonova skúsenosť, že OB tón je o niečo tichší. A tam bude možno indícia. Pretože moja skúsenosť je opačná. Na neupravenej, alebo mnou upravovanej harmonike musím fúknuť trochu razantnejšie, samozrejme s príslušnou polohou jazyka, aby sa zalepil fúkaný jazýček a rozozvučal ťahaný. A táto razantnosť sa prejavuje na sile zvuku.
(Možno je to len subjektívny pocit, nemeral som to) S toho mi nejako vychádza nutnosť úpravy mäkkosti fúkaného jazýčka, alebo(a) veľkosti štrbiny . Bude to fyzika alebo....?

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 14.03.2011 19:25:35  
Přesně tak, na dobře kustomizované harmonice se foukané tóny ozývají zcela bezproblémvě.
Rozdíl vidím jen v tom, že u upravené foukačky je nutno foukat o něco méně razantněji, i s ohledem na celkově vyrovnanou dynamiku ve vztahu k OB tónům.
OT jsou přece jen o něco tišší než běžně foukané či tahané tóny, i když rozdíl je jen nepatrný. A na kvalitně kustomizované foukačce, tudíž i na té elflordově, jdou i OT napálit s poměrně značnou silou, což mě nejvíce překvapilo.
Opraveno 14.03.2011 19:26:51

Old sweat
superharp
592 příspěvků
Vloženo 14.03.2011 19:20:22  
Brumko, BINGOOO Přesně tak. :-)
Ale zase můžu říct, že jsem si to vyzkoušel. :-)
Opraveno 14.03.2011 19:21:11

brumko
harp
201 příspěvků
Vloženo 14.03.2011 17:26:19  
Niekedy sa mi stava ze sa mi zasekne hlasok pri OT ale to len pri niektorych harmonikach out of box a nie kustomizovanych alebo tych drahsich. Myslim ze Petkon v prispevku o Elflordovej kustom harmonike nikde nepisal ze by bol niektory zasah do harmoniky na ukor zhorsenia kvality niecoho ineho. Jednoducho ju vyspieval do nebies. Tak potom pani asi nie je kustomizer ako kustomizer.
Opraveno 14.03.2011 20:35:19

Old sweat
superharp
592 příspěvků
Vloženo 14.03.2011 17:12:36  
Přesně takto, naprosto a doslova, bych to napsal i já. Přesně stejné zkušenosti. Nejhorší bylo, když se mě pak při snaze dynamičtějšího projevu "zasekl" foukaný hlásek a harmonika nevydala ani tón. Navíc při živém vystoupení.
Dnes už si raději OB zahraju s trochou potíží, než abych nezahrál tón, který je od výrobce běžně hratelný. OB zase není tak nezbytný, abych se bez něj ne OB šel. :-)))

eh, nikdo

14 příspěvků
Vloženo 14.03.2011 14:01:10  
Ahoj Hafani. Chcem sa podeliť o skúsenosti s nastavovaním hlások za účelom ľahšieho bendingu a OB techniky. Čo sa týka bendingu, nastavenie zvládne každý hráč, s niekoľkomesačnými skúsenosťami v hraní na diatonike , mne stačilo trochu privrieť príslušné hlásky, či už ťahané, alebo fúkané (tie druhé o dosť ťažšie) . Trvalo mi až 2 roky, kým som sa odhodlal venovať rozobratiu a nastaveniu 12-tich harmoník. Dovtedy som sa trápil hlavne pri rýchlejších skladbách a hlavne pri -3-ke, a to zo strachu, že harmoniky rozladím a budú ešte horšie ako sú. Teda odporúčam začiatočníkom ako ja, aby sa nebáli a netrápili sa s lenivými a vzdušnými dierkami. Samozrejme, treba na nej pár dní pohrať, aby ešte pred nastavením harmonika sadla a zmekla. Iné kafé je už nastavenie za účelom OB. Pred nastavením som poťažme dokázal zahrať prefúknutú 6-tku, aj to nie na všetkých ladeniach. Po nastavení, 5-ku a 6-ku zahrám bežne na všetkých, 4-ku len na tých vyšších ladeniach a 1-ku vôbec. Podotýkam, že celé nastavenie pozostávalo len v práci s jazýčkami a nie v zužovaní otvorov v plechoch a tu vidím ešte určité rezervy.( Možno o ďaľšie 2 roky ?) Tu je ale treba naozaj mikrochirurga , rozhodujú skutočne desatiny až stotiny mm privretia otvoru jazýčkom. A tu, nech ma vyvedú z omylu fundovanejší ak sa mýlim, som postrehol že je dôležité nastavovať obydva protistojné jazýčky(teda fúkaný aj ťahaný) a ich správny pomer privretia(respektíve otvorenia). Teda niekoľkonásobný pokus a omyl. Ale ešte raz opakujem, že je to bez embosingu, ak je to správny výraz pre zužovanie štrbín, čo je ďalší aspekt ktorý využívajú pri nastavovaní harmoník iní machri, pred ktorými sa hlboko klaniam. ( Filisko, Elflord...) Postrehol som aj ďalšiu úmeru. Čím pohodlnejší OB, tým horší fúkaný tón až po úplné uzavretie. Teda je veľmi dôležité nastaviť správny kompromys, prípadne prispôsobiť techniku hrania. Pretože sa mi niekoľkokrát stalo, že po nahodení coverov a zahriatí harmoniky a razantnejšom fúknutí sa mi hláska uzavrela a harmoniku som musel rozobrať opäť.
Takže takýmto spôsobom som si o trošku rozšíril možnosti hrania(o 2 až 3 tóny) a už nemusím transponovať do oblasti bez OB tónov (Harping midi), pretože pôvodná tónina skladby je predsa len pôvodná tónina . Ak sú moje postrehy a skúsenosti mylné, chcel by som o tom vedieť, budem čakať na reakcie. Vopred ďakujem.


Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 18.08.2010 00:00:09  
Jo,to je skvělý trojlístek.Ale myslím,že doporučit by se tu dalo mnohem více zajímavých hráčů.Tady však šlo spíše o jakousi povinnou četbu typu Litle Walter,...Současné fenomenální foukačkáře asi Petkon zná stejně tak jako staré bardy.Spíše to cítím jako vyslovení Matějovy přízně a výběr toho zdařilého mezi ostatními kompilacemi,k čemuž se u Midnight special přikláním.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 16.08.2010 12:19:52  
Když už teda jsme jinde, to by se ti mohl líbil Paul Butterfield, William Clarke a především J.P.Milteau....

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 16.08.2010 12:05:08  
Matěji i Jardo, oběma děkuji za doporučení.
Zmíněné album jsem si "obstaral" a určitě si jej v brzké době poslechnu, přestože to asi nebude úplně můj šálek čaje.
Od Sonny Terryho jsem poslouchal dosud nějaké kompilační alba, sám mám radši trochu jiný jazz, ale v rámci vlastního poučení a všeobecného rozhledu si CD rád poslechnu.
Opraveno 16.08.2010 12:05:23

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 16.08.2010 10:44:02  
...ale to jsme se dostali někam jinam...

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 16.08.2010 02:23:11  
Mohu jen potvrdit Matějova slova.Bylo to moje 1.cd Sonnyho a přestože mám asi 6 dalších,žádné se mi tolik nelíbí.Midnight je studnice inspirací a zároveň bluesový slabikář pro hráče na foukačku.Vřele doporučuji.
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol