Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Bronek DIVERZITY MarKr
Nově příchozí:   Mamo27    Maro    MVot  

R. Tomášek sr. a jr. / Ch. Slavík - Jak to viděl Viki

 • Napsal: Viki
 • Vydáno: 09. 05. 2006
 • Přečteno: 3929x

 • Kde: Praha: Balbínova poetická hospůdka / Blues sklep
 • Kdy: Pondělí 4.9.2006
 • Druh akce: Vystoupení
 • Balbínka: V pondělí 4.9. 2006 jsem se, patřičně natěšen, odebral do Balbínovy poetické hospůdky ve stejnojmenné ulici v Praze na Vinohradech na koncert Radka Tomáška, ale především na Luďka Koutného, excelentního harmonikáře. Už zdáli mi vesele kynul Hugo a, ač byl začátek až od 20,00 hod., už v 19,30 hod. jsme vlezli do sálu. Balbínka je stylová, leč hrubě zanedbaná a smradlavá vinohradská špeluňka s malým pódiem, kde se hraje všemožná hudba za 100,- Kč vlezného. Již po vstupu jsme zjistili, že i když jsou lístky prý na počet, už se prostě do sálu nevejdeme. Hugo chtěl být v předsálí, ale nakonec jsme se vměstnali mezi dvě řady rozdychtěných fanynek mezi čtyřicítkou a smrtí, kterých bylo v hospůdce tři čtvrtiny. A mělo být hůř. Jak nelítostně Hugo poznamenal, nebylo nikde vidět víc než dva zapojené mikrofony, u nichž si kytary ladili Radek Tomášek se svým synem. Když začali hrát a dámy spustili orgastické ovace při každém pokusu Radka Tomáška o vtip, pochopili jsme drsnou pravdu. Koutný tam prostě nebude. Tomáškové nehráli až tak zle, šlo o něco mezi písničkářskými etudami a country, u syna bylo vidět, že hraje něco jiného ( je činný ve skupině Clou ), ale prostě nám to nesedlo. V tu chvíli vstoupil do sálu stále ještě rozdychtěný Harp s jeho pověstným kufříkem a já jako organizátor jsem byl menší a menší, až jsem byl nejmenším ze všech. Ani on mezi přítomnými nepoznal Luďka a tak jsme se poté, co Tomášek začal hrát na harmoniku s držákem (a přece tam byla!) o první přestávce zvedli a to právě včas, když si měl Tomášek pozvat na pódium jako hosta redaktora Klímu s kytarou. Prostě, Balbínku už nikdy!!!

  Blues sklep: Takřka s pláčem na krajíčku se naše bludná trojice rozhodla a zamířila drožkou do Liliové ulice na Starém Městě, kde měl hrát Charlie Slavík. Jaká úleva!!! Před půl desátou v pěkné sklepní vinárně vybavené Znovínem Znojmo začala hrát trojice Charlie - foukací harmonika, Luboš Beňa - rezofonická kytara a Matěj Ptáček - zpěv a občas foukací harmonika. Jak uvedl Charlie, jednalo se o blues dvacátých let minulého století hrané v deltě Mississippi a věru, šlo jim to moc pěkně. Původně jsem myslel, že si Charlie večer na podiu otevřel pojízdný krámek na harmoniky, ale mýlil jsem se, jen si je tam poskládal a připravil na hraní. Blues bylo melodické, úderné a tempo nepolevovalo, byl to prostě mazec! Charlie vydržel hrát v kuse takřka třičtvrtěhoďku, totéž Luboš Beňa, jehož vynikací kytara se v sólech s Charlieho harmonikou průběžně střídaly. Výborně odposlouchaný "černý" tenor Matěje Ptáčka, kterým pěl do jakési mosazné lodní roury, jen umocňoval atmosféru plavby na říčním parníku po Mississippi, jak to známe třeba z dobových nahrávek na vinylu v sérii Písně otce vod (Supraphon?). Ihned jsem si na Matěje vzpomněl, když jsem ho poslouchal o prázdninách na Karlově Mostě s kytaristou, kde Matěj skvěle zpíval a hrál na foukačku. Tehdy mě musela manželka doslova odtáhnout pryč. Ocenili jsme, že o přestávkách, kdy měl Charlie odpočívat, se nám plně věnoval, a řešili a řešili jsme všechno od foukaček přes šňůry až po mikrofony a krabičky. Poprvé jsem na vlastní uši slyšel zvuk Hohner XB-40 a nebyl bych vůbec proti, kdyby mě jí někdo třeba podaroval! Bohužel jsme museli odejít dříve, abychom stihli poslední metro. Byl to prostě podařený večer se skvělou muzikou a atmosférou a pokud budu mít možnost, rád si to zopakuji.

  Viki


  fotka

  Radek Tomášek sr. a jr. / Charlie Slavík:

   

  Radek Tomášek, bývalý člen skupiny Rangers (s nimi 1966-73, je autorem mj. textu hitovky Kingstontown). Později vystupoval se svojí kapelou ve Studenstkém klubu v Řeznické a v 80. letech s kapelou Simpleband. V 90. letech pak s kapelou Springtime vycestoval i do Německa a Francie. V současné době přezentuje svým fanouškům romantické slaďáky jednak se svým synem Radkem Tomáškem jr. (viz foto), dále pak se skupinou Simply The Four (František Václav Zikmund - kytara, zpěv, Luděk Koutný - foukací harmonika, kytara, zpěv, Richard Bardon - bicí, Richard Tomíček - baskytara). Pro zajímavost: studiový foukačkář Luděk Koutný s Tomáškem spolupracuje od roku 1999.

  Charlie Slavík, člen naší asociace (viz profil). Na foukací harmoniku hraje od 16 let. V současné době je považován, za technicky nejvyspělejšího hráče na tento nástroj v ČR. Má za sebou dlouholeté působení na country scéně. Držitel několika cen Bluegrassové asociace. V současnosti hraje ještě se slovenským hráčem na rezofonickou kytaru Lubošem Beňou - Acoustic Blues Trio a několika dalšími kapelami.

  Maxihaf


   

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5

  Počet komentářů: 0  |  Přidat komentář  |  Odeslat e-mailem  |  Vytisknout

  Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
  Web je postaven na enginu phpRS
  (c) 2007 Maxihaf a spol