Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Kejn
Nově příchozí:   Dachius    Jajda    Deni0202  

R. Tomášek sr. a jr. / Ch. Slavík - Jak to viděl Harpplayer

 • Napsal: Harpplayer
 • Vydáno: 09. 05. 2006
 • Přečteno: 3260x

 • Kde: Praha: Balbínova poetická hospůdka / Blues sklep
 • Kdy: Pondělí 4.9.2006
 • Druh akce: Vystoupení
 •  

  Jak to viděl Harpplayer: Když se něco fest plánuje, často to nedopadne. Do Prahy jsem vyrazil tak, abych byl po půl osmé u Balbínky, jejíž polohu jsem pouze tušil. Po Hugově upozornění, že asi bude problém s parkováním, jsem auto nechal někde vysoko na Vinohradech nad Mírákem a do Balbínky po dvojitém optáku dorazil pěšky. Ve výčepu bylo relativně volno, říkal jsem si, kde že ti kluci jsou. Seděli v narvaném sálku obklopení vyzobanými slunečnicemi na rozviklaných židlích, podobných té, kterou jsem já nafasoval ve výčepu (teda tu židli). Hugo mě přivítal úsměvem, Viki provinilým pohledem. Povídám, co že se děje, načež mi Viki dal rekognoskační úkol, abych někde v sále našel Luďka Koutného - nebyl tam. Když jsem na podiu viděl jen dva mikráky a dva hráče, pochopil jsem realitu. Foukačka nebude. Vzhledem k tomu, že jsem ssebou vlekl kufr, který mi v autě zůstal od víkendového hraní a nechtěl jsem ho nechat na pospas vinohradským pobertům, Hugo a Viki mě lehce ponoukali, abych nebyl srab a šel zachránit foukačkářskou čest. Byl jsem srab. Průběh shlédnuté části koncertu zevrubně popsal Viki včetně toho, že foukačka byla a jaká. Jen dodávám, že Tomáškova kreace na bluesharpku v držáku hraná špulipyskem v první poloze jasně prokázala záludnosti tohoto stylu, totiž netrefování se do správných dírek. Mistr měl značné problémy, nicméně slunečnice se kývaly do rytmu a tvářily se, jako kdyby se Mistr trefil do dírky správné. Prostě stará láska nerezaví. Se značným sebezapřením jsme vydrželi do první přestávky a pak Viki zavelel k ústupu. Nadšeně jsme ho následovali.

  Přesun do Blues sklepa i dění tam velmi věrohodně popsal Viki, takže jen několik mých postřehů: Charlie Slavík je hráč na hodně vysoké úrovni, řekl bych, že jeden z nejlepších (ne-li úplná špička) na domácí a asi i evropské scéně. Mám pocit, že jeho styl je hodně inspirován francouzským hráčem, J.J.Milteauem, i když Charlie tvrdí, že podoba je víceméně náhodná. Na Charliem je znát, že má bluegrassové a countryové základy, na nichž si vypiloval techniku a navíc má ten správný bluesový feeling, tzn. spojení toho nejlepšího z obou stylů. Na briskní sóla jsem si u renomovaných foukačkářů zvykl, ale čím mě Charlie naprosto dostal, byly jeho doprovody a hraní ploch. V životě bych nevěřil, co se dá v "beklajtu" všechno zahrát. Pokud někdo tvrdí, že mollová harmonika je zbytečnost, protože se to dá uhrát na durovou Richterku, přál bych mu zažít Charlieho koncert, aby pochopil výhody Natural Minor. Countrysti by ho využili přinejmenším v doprovodu u Foggy Mtn. Breakdown. Mikrofony Charlie používal těch nejlepších značek, na čistý zvuk Shure 58 (Betu nepoužívá z důvodu zdůrazněných vysokých frekvencí, má rád vytažené výšky na kombu a vzájemně by se to potkávalo) a na zkreslený zvuk používá americký Astatic ( dá se koupit u nás za cca 4 kolíky). Pro dozvuk používá krabičku Boss (viz diskuse Hall - Charlie Slavík) a všechno to pouští do jednolampovky o výkonu pouhých 5W - ne, není to překlep, ani špatně nevidíte. V tom klubu to znělo jako z praku a navíc se na tom dá pohodlně sedět. Prostě Charlie byl balzám na ucho i duši podrážděné Balbínkou. A ještě jeden postřeh musím zdůraznit - Charlie plnou měrou potvrzuje, že kdo opravdu něco umí, dokáže se podělit radou i ukázkou na rozdíl od některých "machrů" populární scény.

  Auto jsem nakonec našel, domů jsem dojel asi v půl druhé, nicméně usnout se mi podařilo až někdy nad ránem - v hlavě mi stále klokotaly Charlieho doprovody. Druhý den jsem na práci hodil bobek...

  Harpplayer


  fotka

  Radek Tomášek sr. a jr. / Charlie Slavík:

   

  Radek Tomášek, bývalý člen skupiny Rangers (s nimi 1966-73, je autorem mj. textu hitovky Kingstontown). Později vystupoval se svojí kapelou ve Studenstkém klubu v Řeznické a v 80. letech s kapelou Simpleband. V 90. letech pak s kapelou Springtime vycestoval i do Německa a Francie. V současné době přezentuje svým fanouškům romantické slaďáky jednak se svým synem Radkem Tomáškem jr. (viz foto), dále pak se skupinou Simply The Four (František Václav Zikmund - kytara, zpěv, Luděk Koutný - foukací harmonika, kytara, zpěv, Richard Bardon - bicí, Richard Tomíček - baskytara). Pro zajímavost: studiový foukačkář Luděk Koutný s Tomáškem spolupracuje od roku 1999.

  Charlie Slavík, člen naší asociace (viz profil). Na foukací harmoniku hraje od 16 let. V současné době je považován, za technicky nejvyspělejšího hráče na tento nástroj v ČR. Má za sebou dlouholeté působení na country scéně. Držitel několika cen Bluegrassové asociace. V současnosti hraje ještě se slovenským hráčem na rezofonickou kytaru Lubošem Beňou - Acoustic Blues Trio a několika dalšími kapelami.

  Maxihaf


   

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5

  Počet komentářů: 0  |  Přidat komentář  |  Odeslat e-mailem  |  Vytisknout

  Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
  Web je postaven na enginu phpRS
  (c) 2007 Maxihaf a spol