Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Bronek DIVERZITY MarKr
Nově příchozí:   Mamo27    Maro    MVot  

Tomáš Linka a Přímá Linka

 • Napsal: Viki
 • Vydáno: 10. 08. 2006
 • Přečteno: 5187x

 • Kde: Praha: Country klub Rikatádo
 • Kdy: Středa 9.8.2006
 • Druh akce: Koncert
 • V příjemné a stylové atmosféře Country klubu Rikatádo v Praze na Palmovce jsem ve středu 9.8. 2006 po zlomení úvodního manželčina odporu shlédl vystoupení Přímé linky a Tomáše Linky. Připomínám, že pro tuhle kapelu mám dlouhodobou slabost a ani tentokrát mě nezklamali. Současné složení Přímé linky je : Tomáš Linka - zpěv, foukací harmonika, Jirka Zima - steel kytara, Tomáš Kaňka - baskytara, zpěv, Míra Roček - klávesy, housle, mandolína, zpěv, Fanda Donáth - bicí, zpěv a Roman Ištvánik - kytary. Vesměs se jedná o ostřílené country hráče.

  Vystoupení trvalo se třemi krátkými přestávkami poctivě od 20,00 do 23,05 hod. a potvrdilo mi, že se v nejlepším smyslu slova jedná o profesionály, ať už hodnotím nasazení při hraní, spád při výběru písní a čistotu projevu. Je pravdou, že po pátém pivu mě i manželka upozornila na můj poněkud radostně stupidní výraz ve tváři při zahrání oblíbené písně, vstupného 100,-Kč jsem ale rozhodně nelitoval. Přímá linka ve svých vystoupeních těží z širokého repertoáru skupin Greenhorns, Fešáků a Přímé linky, známé fláky ale hraje ve svěže moderním country podání, které nijak údernost starých písní nesnižuje. Její hudební vizáž těží z devětadevadesáti procent z vokálního projevu Tomáše Linky, jehož hlas zní překvapivě i v jeho takřka jednašedesáti letech a po pár vypitých pivech a panácích mladistvě a čistě, Linka je prostě vyzpívanej. Dost pozorně jsem sledoval jeho foukačkářské etudy a musím říct, že za celé vystoupení se ani jednou neufouknul. V průběhu večera si jen tak mimochodem šoupnul Taneček, řada přišla samozřejmě na další instrumentálku (!) Oranžový expres a bravurně odfoukal mimo jiné i písničku Kamarád, kterou já osobně právě kvůli harmonice mám moc rád. Mimo harmoniky Hohner jsem u Linky zahlédl i Lee Oskary a asi čtyři skladby (např.Půlnočního kovboje) odfoukal na Chromonicu od Hohnera. Ostatní vokály byly velmi slušné, osobně považuji jako výbornou sólovou kytaru Romana Ištvánika. Jen zpočátku měla kapela problém s ozvučením, což se ale brzy vyřešilo. Vystoupení bylo provázeno vesměs vtipnými bonmoty Linky, přítomní kovbojové a kovbojky mohutně tancovali a aplaudovali, klub byl naplněn k prasknutí. Celkově tedy hodnotím vystoupení jako hodně povedené a rád si ho znovu zopakuji.

  Poznámka 1: Ocenil jsem, když po začátku písničky nenašel Linka tu pravou (foukačku) a kapela, která ho sledovala, perfektně improvizovala a protáhla úvodní motiv o pár taktů - nevím nevím, jak by to dopadlo v naší kapele!

  Poznámka 2: Nemůžu posoudit, jestli Linka těží při foukání ve svém věku už jen "z podstaty", ale pokud ano, tak bych takovou základnu opravdu rád získal!

  Tož a to je všechno!

  Viki


  fotka

  Tomáš Linka a Přímá linka: Na fotce Tomáš Linka na jednom ze svých nedávných vystoupení. O totožnosti Mistra informoval diváky pořadatel vkusným nápisem nad umělcovou hlavou...:-)))

   

  Kapela Přímá linka vznikla z bývalých členů kapely Torzo pod vedením Karla Mrkvičky, který jako leader bývalé kapely vsadil na osobnost Tomáše Linky. Zdá se, že jeho odhad byl dobrý: Linka, stále populární u stárnoucích nostalgicky zaměřených posluchačů boduje se starými Fešáckými a Greenhorňáckými hity. S kapelou úspěšně vystupují u nás i v zahraničí a na kontě už mají i svoje CD nosiče.

  Složení kapely vám popsal v recenzi Viki, takže snad jen doplním, že ze zakládajících členů Přímé linky dnes uslyšíte kromě Tomáš Linky už jen steelkaře Jirku Zimu. Ostatní (Martin Kohout - sólová kytara, Šimon Sternberg - pětistrunné banjo, Libor Kameník - kontrabas a alterující bubeníci Martin Melničenko a Tomáš Suchomel) se již věnují jiným projektům.

  Maxihaf


   

  [Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 15] 1 2 3 4 5

  Počet komentářů: 0  |  Přidat komentář  |  Odeslat e-mailem  |  Vytisknout

  Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
  Web je postaven na enginu phpRS
  (c) 2007 Maxihaf a spol