Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Ferry JackK Mates
Nově příchozí:   Charles 8    KANDYFUK    Kulich  

Co jsme zač?

Kdo jsme?

Tato asociace je dobrovolné sdružení lidí, kteří mají společné to, že hrají (či chtějí hrát) na nástroj zvaný foukací harmonika.

Zkratka HAAF je vlastně mezinárodním mixem vyjadřujícím podstatu organizace: Harp Association (tedy anglický název pro asociaci hráčů na foukačku) a současně jeho česká nebo slovenská podoba - Asociace, Asociácia Foukačkářů, fukačkarov).


 

Vývoj, historie

Na konci roku 2004 jsem často procházel četné opakující se dotazy uživatelů konkurenčního serveru v rubrice foukací harmonika. Napadlo mě, že by bylo dobré založit web, na kterém by bylo pár základních informací o foukacích harmonikách, které se neustále dokola opakovaly. A následně přišla i myšlenka tyto lidi nějakým způsobem sdružit a umožnit jim výměnu informací. Oficiálně vznikla asociace den před Silvestrem roku 2004. Tehdy jsem na zmíněném fóru prohlásil, že zakládám asociaci hráčů na foukací harmoniku. Již tam se přihlásilo pár budoucích členů. První stránky na sebe nenechaly dlouho čekat. Vznikl malý web o základech hraní a údržbě harmonik. Zájem ze strany foukací obce byl ale silný natolik, že jsem začal jednotlivé členy registrovat (vznikly primitivní profily členů) a umožnil "odbornou" diskuzi na tehdejším Pokecu (který se ovšem tenkrát ještě nazýval "Fórum").

Na stránky si zvykli chodit zejména zakládající členové nejen za výměnou informací, ale také i za přátelským poklábosením. Současně tím vznikla potřeba sejít se i osobně. Dospěli k názoru, že je nutné uskutečnit sraz. Ten první z následující řady srazů byl na Dobré na Šumavě, kde se sešlo několik prvních členů asociace. Všichni na něj pro neopakovatelnou atmosféru moc rádi vzpomínáme!

Po počátečních nejasnostech a váhání se začal web vyvíjet směrem k větší profesionalitě stránek. Komerční server přestal stačit. V té době nám nabídl hostování Folktime prostřednictvím Zubříka. Současně jsme mohli využít jejich diskuzi a díky Zubříkovi též vzniklo i pár nových aplikací vedoucích k větší automatizaci webu (např. samostatné vkládání profilů registrujícím se členem), což vzhledem k výraznému nárůstu členské základny velmi pomohlo.

Další bouřlivý vývoj přinesl rok 2007, kdy asociace prošla krizí vedoucí k většímu zapojení členů a následné registraci jako občanské sdružení. Registrace byla nutná - za dva roky činnosti jsme totiž zjistili, že některé věci (např. festival hráčů na foukací harmoniky) nejsou vůbec (a nebo jen obtížně) realizovatelné pro neoficiální skupinku osob, byť zapálených pro společnou věc. Naše stanovy si můžete přečíst zde.

Registrací se nám otevřela možnost pořádat akce na vyšší úrovni. První z nich byl festival hráčů na foukací harmoniky - Czech Dech 2007 konaný v Čejeticích.


 

K čemu Asociace slouží?

A k čemu všemu má tedy takovéto sdružení sloužit? Ačkoliv má foukačka v muzice tradici tak dlouhou, že se dneska už dá počítat na staletí, zatím u nás (tedy v Evropě) nebyla uznána jako plnohodnotný nástroj. Nikde se oficiálně nevyučuje, málokde se o ní něco dá dozvědět. Před vznikem HAAF neexistovaly dokonce ani letní "dílny" - workshopy, kde by se hráči učili od zkušenějších (jako je tomu třeba u banja, kytary, mandolíny, basy apod.). Přesto je hráčů na foukačku hromada, v každé druhé nebo třetí country nebo bluegrassové kapele nějakého najdete. V blues by - myslím - taky dost chyběla, stejně jako v ostatních žánrech (viz Beatles, Simon a Garfunkel a další).

Asociace se díky možnostem internetu pokouší tuto mezeru zaplnit. Asociace tedy slouží:

  • Jako zdroj informací o foukací hramonice prostřednictvím článků
  • Jako prostor pro vzájemnou nezávaznou (i neodbornou) komunikaci členů - viz Pokec
  • Jako místo pro výměnu informací v odborné Diskusi
  • Jako reklama jednotlivých členů pomocí jejich osobních profilů a pomocí jejich nahrávek v Hitparádě HAAF.
  • Jako prezentace kapel jednotlivých členů a reklama na jejich vystoupení (viz Kde se fouká")
  • Jako zdroj materiálů o foukačce výměnou systémem "každý s každým" (podle domluvy - mailem, icq, dotazem v "Pokecu", Diskuzi atd.
  • Jako rozcestník pro foukačkáře (viz Odkazy)
  • Jako zdroj informací o kvalitě a nabídce prodejen a o opravnách foukacích harmonik.
  • Jako portál k inzerci - nejen mezi foukačkáři.

Další činností HAAF jsou také společné akce: srazy, vandry, workshopy a další akce s tématikou foukací harmoniky (viz AKCE).


 

Jak funguje?

Asociace tedy funguje na základě dobrovolné spolupráce mezi členy (podle principu - "Vím něco zajímavého o foukačce, dám to vědět ostatním - mailem, v diskusi, v Pokecu atd.". Fungování asociace bude mít smysl pouze tehdy, když stránky budou "živé", tzn. informace budou přibývat. To je možné jen poskytováním dalších a dalších informací - děláte to sami pro sebe.


 

Členství

Vzhledem k určité režii s akcemi HAAF (srazy apod.), provozem a udržováním (registrace) je nyní členství v asociaci zpoplatněno symbolickým ročním členským příspěvkem splatným po registraci (minimální částka pro získání členství v asociaci je 300 Kč). Do té doby zůstává registrovaná osoba pouhým pozorovatelem, který nemá práva člena asociace.

Jednotliví členové podléhají v Asociaci určité hierarchii. Základní stupeň je "Člen." Více se o jednotlivých typech členství dozvíte na speciální stránce Typy členství.


 

Pro koho je HAAF?

Asociace je v tuto chvíli určena pro všechny zájemce o foukací harmoniku z ČR a SR. Nerozhoduje to, kolik má zájemce odehráno - ba právě naopak: asociace chce podporovat především začínající hráče. Ale současně je důležitá komunikace s hráči pokročilými, bez jejichž rad a postřehů by výměna informací nemohla probíhat!

Pokud se podaří navázat bližší spolupráci s dalšími zeměmi, není problém členskou základnu ještě rozšířit. Hlavním účelem je spolupráce, tedy i mezinárodní. Uvítám info o chystaných hudebních (foukačkových) akcích v zahraničí, recenze z vystoupení foukačkářů, rád uveřejním info o opravnách harmonik například na Slovensku, o prodejnách harmonik a podobně. Bude-li zájem, může vzniknout slovenská jazyková mutace stránek. Ovšem oba jazyky jsou tak podobné, že není bezpodmínečně nutné jednotlivé texty navzájem překládat.

Těším se na spoluúčast na jednotlivých tématech týkajících se foukačky.

Uvítám jakékoliv připomínky, upozornění na chyby, návrhy na vylepšení stránek či chodu asociace, spoluúčast na jednotlivých tématech týkajících se foukačky - pište na e-mail: Asociace HAAF.

Maxihaf - 1. prezident a zakladatel asociace.


Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol