Nikdo není online
Do týdne nás opustí: larryunderwo
Nově příchozí:   Hory    SepiaX    Fáfa  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Výrobci a produkty Tombo vs. Lee Oskar

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Crazy
nováček
31 příspěvků
Vloženo 23.02.2008 10:30:05  
panove ,jak pise Max,jestli se nepletu tak Ultimo ma o setinu uzsi hlasky.jinak se platky s hlaskama motaji porad dokola,akorat mas na harmonikach jinej desing.Tim myslim ze jsou platky na nekterych harmonikach sirsi a na nekterych uzsi.Takze jak pise Max uzsi platky jsou zvucnejsi a citlivejsi ale taky haklivejsi.cao,v Harmonikove.
Opraveno 23.02.2008 10:34:15

Komár
uživatel
104 příspěvků
Vloženo 18.10.2007 14:40:40  
Ahoj, Láďo. Nemůžu s tebou souhlasit. Na první poslech třeba rozdíl nepoznáš. Hraješ někdy v hospodě s bandou, která udělá tolik kraválu, že máš potíž se v tom najít a slyšet sám sebe? Oskarka dostane kouř, ale uhraje to. S Folk Blues dostaneš kouř ty. (A harmonika taky.)

Láďa
uživatel
118 příspěvků
Vloženo 22.08.2007 20:53:31  
Oskar - Folk Blues pro mě jedno jest jen sortiment krabička a cena jsou jaksi jiné.

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 30.07.2007 13:07:57  
Oskar a Folkblues mi připadá na hodně podobné úrovni. Hraju na Oskara, protože jsem kdysi potřeboval výrazně rozšířit arzenál a v té době se mi líbilo, že Oskar má vyměnitelné plátky. Prakticky to byl jediný důvod. Co bych ale od Tomba vyzdvihl je Ultimo - je krásně měkké, navíc s příjemnými covery a na mikrofon je jako dělané. Přirovnávám ho ke Sp20 tím, jak dobře se mi na něj hraje. Jen do hospody se nehodí, snadno se zničí...

Komár
uživatel
104 příspěvků
Vloženo 29.07.2007 19:32:13  
Tak bacha. Já si nemyslim, že by Folk lues byla lehčí na dech, měkčí atd. I když přiznávám, že sem na ní hrál jen krátce, než sem přešel na Oskarky, takže můj názor už může bejt od tý doby zkreslenej a ne tak úplně směroplatnej.
Rozhodně si ale nemyslim, že by měl Lee Oskar nějakou zváštní výdrž. Prostě si nemůžu dovolit hrát na tvrdší harmoniku, v hospodě bych to s dvěma kytarama a basou a zpěvákem co se menuje "Křikava" neudejchal. Už sem zničil tolik Oskarek, že je mi z toho mírně nevolno. Eště že se daj dokoupit náhradní díly.
Opraveno 18.10.2007 14:35:39

vaspu
uživatel
55 příspěvků
Vloženo 28.07.2007 21:10:30  
jednoznačně se přidávám k názorům Lerak vydry a Komára, mám stejné zkušenosti. Rozdíly tam jsou a Lee Oskara používám na tvrdé hraní, řekl bych skoro nezničitelná harp, tombo Folk Blues mi připadá měkčí, lehčí na dech a tím i náchylnější na zničení. Náhradní plátky Lee Oskar jsem nacpal i do dřevěný Blues Harp.Co se týče ladění, je to nejspíš otázka nátisku,stylu,atd. Mám 15 let starou chromatickou analogovou ladičku a ta mi ukazuje ladění na 441 až 442 Hz u nových plátků což po zahrání harmoniky lehce klesne. Já si je stějně nadladím zase na těch 441, protože nátiskem se mi tón lehce ohne na správné ladění. To je moje zkušenost a jen předkládám, že to bude velmi individuální.

Komár
uživatel
104 příspěvků
Vloženo 26.07.2007 17:46:03  
Přešel sem kdysi z Folk Blues na Oskara a nepoznal sem rozdíl. Až když sem si na Oskara zvyknul a pokusil se vrátit k Folk Blues, všiml jsem si, že Folk Blues má slabší hlas a neohýbá se tak snadno. Že by byl rozdíl ve zvuku originálních plátků v Oskarce a dokoupených, se mi nezdá.
P.S.: Taky mám doma hybrid: karosérii Folk blues, motor z Oskarky.

Lerak vydra
harp
162 příspěvků
Vloženo 08.11.2006 07:40:00  
Ahoj! Mam o.i. LeeOskar-C aj FolkBlues-C a ich porovnavanim som stravil dost casu, takze moje (subjektivne) postrehy:
1, Hlasky nie su pouzite tie iste - su viditelne rozdiely velkosti "zhrubnuteho konca hlasku" pri hlbokych tonoch.
2, Zvuk je velmi podobny. LeeOskar ma ale zvuk ostrejsi, vyraznejsi a mierne hlasnejsi. Pri hrani akordov znie FolkBlues prijemnejsie.
3, Moja volba: elektricke blues, rock - LeeOskar, akusticke blues - FolkBlues, Ultimo.

Lup

224 příspěvků
Vloženo 05.02.2006 22:31:00  
Óóóóó Harpe.Děkuji ti za důvěru se kterou tu píšeš, že jsem "absolutní sluchař". Nonemůžu k tomu nenapsat. Bývalo to tak, ale je tomu možná tak 10 let, cojsem za ladícím stolkrm neseděl. A když jsem za ním seděl před těmadeseti lety, tak to už bylo pod (tehdejším) chlebodárcem Hohnerem. Tamje to ale o něčem naprosto jiném. Viděl jsi u mě fotky, takže víš, žetam ti stačí slyšet unizono, které ladíš. A doba, kdy jsem sedával zaladícím stolkem u firmy Delicia je ještě tak o 3-4 roky z5. To znamenáasitak před 14-15 lety. Tam se tenkrát ladilo komplet sluchem. Alejestli bych to ještě dnes byl schopen slyšet, to opravdu nevím.Každopádně dík za důvěru ve mě a vážím si toho..Škoda, že se nedá ten starý stolek už nikde sehnat. Docela bych toještě s tím jedním předlazeným tónem zkusil. Ale kdo ví? Třeba se toněkde ve skladu v Hořovicích válí. Mohl bys to zkusit zjistit.(Harmoniky se tu už nikdy od Delicie dělat nebudou - Hohner má výsadníprávo od Delicie) Ahojky - Lup

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 05.02.2006 19:44:00  
Ad.1To ony ty plechy asinaladěny budou, jen jim není věnována taková pozornost jako plechům naharmonice Lee Oskar - je to přibližně úroveň FolkBlues - aspoň jsemudělal takovou zkušenost.Ad.2 Buď jsi tak dobrej sluchař, že harmoniku naladíš podle uší - známjen jedinýho takovýho a to je LUP(!!!!!), nebo musíš mít elektronickouladičku. Dřív, než nějakou koupíš, počkej do HT, probereme to tam. Natrhu je totiž hromada šmejdů. Hodně by Ti o tom řek Pouq - je tozáležitost samostatné diskuse.Ad.3 Zhruba jsi princip pochopil, ale je to opět na samostatnoudiskusi, jelikož to vyplývá z frekvenčního rozdílu mezi přirozeným(pythagorejským) a rovnoměrně temperovaným laděním a následné eleminacetzv. pythagorejskýho kómatu. Zní to děsně učeně, ale na HT Ti názorněukážu, vo čem to je a pochopíš to 1,2.Tak a teď dál. Po tlf. dohodě s Maxem jsem rozebral oskara a ultimo za účelem možnosti záměny dílů. Tady je výsledek:1. Rozteč slotů mezi ultimem a oskarem je shodná, základní plech je uoskara o cca 1 mm širší a cca o 0,1 mm tenší. Oskar má 3 propojovacíšrouby, ultimo 5, přičemž rozteče i rozměry těch 3 děr jsou souhlasné.Rozdílné jsou ale rozteče i průměry otvorů pro připevnění coverů akorpusy mají taky rozdílné aretační prvky. Výsledek tedy je, že plechLee Oskar je v krajním případě a po rasantní úpravě použitelný doultima, ale domnívám se, že to za to nestojí.2. Dospěl jsem k názoru, že hlásky oskara a ultima jsou stejný, tzn.řešení, jak zachránit ultimo je: Koupit plechy oskara, vyrazit z nichpříslušný hlásek, vyrazit z ultima poškozený hlásek a narazit(našroubovat) ten dobrej z5 do ultima. Upozorňuji, že jsem neměl kdispozici mikrometr, měřil jsem to jen šuplérou. Až bude příležitost,nechám to u nás ve firmě proměřit v metrologické laboratoři nakomparačním mikroskopu.3. Ultimo je měkčí než Oskar, přestože má stejný hlásky, protože májiný způsob aretace plechů. Oskar se aretuje na 4 čtyřhranný výstupky,ultimo je aretováno po obvodu, takže líp těsní. Kromě toho má 5upevňovacích šroubů, takže se líp rozloží těsnicí tlak.

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 05.02.2006 17:49:00  
Rozebral jsem všechnyfoukačky, které mám od fy Tombo (Ultimo, Lee Oskar, Folk blues) - snásledujícím výsledkem: na všech jsou stopy po "ručním" dolaďování.Plechy s hlásky jdou volně zaměnit pouze mezi Lee Oskar a Folk Blues,ale nejsou totožné - patrně se liší materiálem hlásků, mají totiž vestejném ladění jiné označení. Na trhu jsou sice jen náhradní plechy proLee Oskar, ale podle sluchu nepoznám rozdíl mezi těmito dvěma typy. Ultimo je narozdíl od předchozích dvou typů daleko měkčí a všechny díly má odlišné - takže nezaměnitelné.

Franta
nováček
38 příspěvků
Vloženo 05.02.2006 12:40:00  
Reaguji na tvou odpověď ze 4.2.06: Věc č. 1:Takže jinými slovy je to tak, že náhradní plechy - podle tohoco píšeš (já je v ruce ještě neměl) - nejsou dolaďované z fabriky jakoje tomu přímo na nové Oskarce. To jsem nevěděl. Věc č. 2: Dále ze všeho vyplývá, se neobejdu bez nějaké ladičky stónovým analyzátorem. Mám sice dobrou ladičku, ale ta tóny jen vydává,a pro ladění jazýčků není zřejmě možné se tak docela spoléhat na svůjsluch, mám pravdu? Původněl jsem myslel, že jsou dodávané plechy laděnéa že ji nebudu potřebovat.Věc č. 3: Mlhavě ti rozumím, proč by neměla být harmonika naladěnanaprosto přesně, zřejmě pak zní trochu méně zajímavě. Asi jako kdyžladič pian záměrně nenaladí stejně trojice strun na jedné klapce - abyty tóny zněly chvějně. Ale u harmoniky mi to až tak jasné není. Podlejakého systému myslíš tóny záměrně špatně naladit, aby to bylo kuprospěchu? Určitě je to příliš složitá otázka pro tuto formiu diskuze,ale zkus to jenom naznačit. Děkuji.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 04.02.2006 20:31:00  
Franto, ale aby to nebylotak jednoduchý, ty náhradní plechy, který koupíš se signaturou LeeOskar, jsou spíš úrovně FolkBlues, tzn. stejně je musíš prohnatladičkou anastavit mezery - je to jen polotovar, tzn. kit. Bacha, onoje vhodný prohnat ladičkou i toho čistokrevnýho novýho Oskara, protožeje naladěnej v rovnoměrně temperovaným ladění a je dobrý mít laděníkompromisní (tzn. mezi přirozeným a rovnoměrně temperovaným).Aby zas nebyla mýlka s tím, jak co myslím a píšu, já jsem skutečněpřesvědčenej, že Lee Oskar je slavnej a má bejt proč. Kdo slyšel jehonahrávky, zjistí, že je to technicky velice hratelný, ale ty nápadyjsou fenomenální.

Franta
nováček
38 příspěvků
Vloženo 04.02.2006 19:15:00  
Souhlas Harpe, dnes jsemnovou LeeOskarku čistil, tedy rozebral. Překvapilo mně, že některéhlásky byly evidentně ručně dolaďované (různě přibrousnuté). A to simyslím, kromě nápisu, že je ten rozdíl. Folblues určitě neprocházíindividuální kontrolou naladění hlásků, prostě jak ladí, tak ladí.Kdežto Oskarka je dolaďovaná ručně už z fabriky. To zas 200,- Kč rozdílje docela málý. Tím pádem, kdo se učí, stačí mu Folkblues a až zmrvíplechy, koupí si náhradní a ty jsou do Oskarky a tedy ušetřil 200,- Kč.K tomu závěru jsem došel, ale chtělo by to někoho, kdo rozebere novouFolkblues, aby ověřil, že tam jsou hlásky opravdu beze stop dolaďování,protože kdyby byly, pak by ta vyšší cena byla jenom o natisknutémnápisu.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 03.02.2006 07:19:00  
Čau Leraku, já si myslím,že rozdíl mezi FolkBlues a Oskarem je jen v tom jménu a možná vkontrole ve fabrice (ty nejlepší dostanou plechy Lee Oskar, 2. sortaFolkBlues, 3. sorta oprava nebo vyřadit). Protože slavnej Lee Oskarchce za propůjčení jména nějaký peníze, je ten nástroj dražší. To jesamuzřejmě jen můj názor. Skutečností ale je, že když vezmeš Oskarku aporovnáš ji na ladičce, jsou všechny tóny v nule. To u Folk Blues nenípravidlem. Otázka je, jestli je to na závadu, protože ty tóny stejněnásledně musíš podle určutejch pravidel rozhodit. To už je ale jináproblematika a bylo by to nadlouho - v případě zájmu probereme na HT2.

Lerak vydra
harp
162 příspěvků
Vloženo 02.02.2006 18:09:00  
Ahoj!vždy jsem bylzastáncem LeeOskar i z důvodu toho,že je možné plátky vyměnit a frčí todál.Nyní však sáhnu raději po nové FolkBlues,časy se mění a kvalitarůznejch značek taky.V současnosti volím raději takto.Jenom můjnázor.ˇCau Lerak.

Harpplayer
superharp
266 příspěvků
Vloženo 26.01.2006 14:39:00  
Tak to, pánové, nejstesami. Já mám v kufru Ačko Pro Harp a taky hraje jako z pr.ele. Vedruhým kufru mám Blues Harp A, to jsem komplet přestavěl a přesto, žeje to trochu lepší, nic moc. Géčko proti tomu hraje fantasticky,přestože má delší (těžší) plátky. Skoro bych to nazval A syndrom.Pamatuju, že svýho času Ačko hrálo dobře u Spl.20. Na tu jsem hráldokonce s houslema double oranžák. Jeh¨nže ta harmonika už je dávnok.o. a od tý doby jsem slušný Ačko neviděl.

Maxihaf
uživatel
380 příspěvků
Vloženo 26.01.2006 10:07:00  
To Zubříik: Nevím,jestli je to náhoda nebo osud, ale u Oskara je A-dur je moje nejméněoblíbené ladění - kdykoliv jsem si jí koupil, potýkal jsem se přestně stímtéž - byla tichá. Nikdy jsem s tím nic nesvedl a dokonce to vedlo ktomu, že E-dur skladby jsem radši - i když nerad - hrál v první polozena E-foukačku. Prostě mi A-dur od Oskara nesedí. Nemám ji rád.

zubrik
nováček
31 příspěvků
Vloženo 25.01.2006 09:50:00  
Plechy od Lee Oskara(www.leeoskar.com) jdou narvat po uprave do leccehos. Ja jsem je trebaaplikoval na drevenou hohnerku po prevrtani direk, ale co si budempovidat nejlip proste sedej v korpusech od Lee Oskara a tyhle korpusyjsou taky celkem dost vymakany, spravne zaobleny, plechy presnelicujou, fousy si o ne nikdo netrha ani si neodira pusu ...Mam ale bohuzel posledni dobou celkem spatnou zkusenost ze zatimco celafoukacka od Oskaru byva presne ladena, vsechny hlasky maji spravnyodklon a nedrnci atd .. u plechu je potreba casto doladit a pliskypriohnout nebo zalicovat aby nedrncely a dokonce se mi tuhle stalo unovych "A" plechu ze mi proste hraji tiseji nez puvodni plechy at jsemse pokousel nastavit jejich odklon sebelip. Ale kupuji do roka jen parkusu plechu takze z toho nechci delat zavery.

Franta
nováček
38 příspěvků
Vloženo 11.01.2006 22:11:00  
Harpplayer: Děkuji za fundovaný názor. To jsem potřebovatl vědět.Já zatím hraju jen doma (učím se) - koupit si folblůzy a až je oddělámdo nich dát plechy z Lee Oskara - to zní fakt rozumně. Mně se totižnějak nezdá, že by jeden výrobce vyráběl nějak zvukem různé, ačkolivúplně stejné plechy, to bych se divil. Možná že do Oskara jsou typlechy třeba jen důkladněji kontrolované ap.Ahoj a dík.
AutorPříspěvky
« Stránka: z 2 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol