Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Ferry JackK Mates
Nově příchozí:   Charles 8    KANDYFUK    Kulich  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Začátečníci Totální začátečník

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 5 » 

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 09.03.2009 16:02:16  
To Gingaa i ostatní:tak jak na 2.dírce?Blíží se ws v Salmovské a v programu mám konkrétně toto téma:"Jak vyzrát na druhou dírku do sebe"

eh, nikdo

59 příspěvků
Vloženo 08.03.2009 11:13:09  
Tak som si dokúpil pár Oskariek do zbierky a je pravda, že ta druhá dierka je len otázka cviku a zvyku. Veľa zdaru pri cvičení všetkým a pevné nervy v rodine. :-)

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.02.2009 21:38:15  
to polyNL: slabě jen pro nácvik a zapamatování pocitu v napětí,respektive uvolnění mimického svalstva.Postupně zvyšovat rychlost a mocnost proudění vzduchu do plic a tím zajistit dostatečně silný zvuk při zachování čistého tónu.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.02.2009 19:34:24  
Ano,dobrá připomínka.Na nosánek jsem úplně zapoměl.A při tom je moc důležitý.Nejen jako pomocník při hře,ale hlavně jako pomocník při vyrovnávání přebytečného a nedostatečného množství vzduchu v plicích.
Čistý nos-snadná hra.Rýma-dřina.

eh, nikdo

59 příspěvků
Vloženo 13.02.2009 18:49:03  
to Gingaa: skús si u toho G-čka akoby povoliť tlak nasávania v ústach, tak že sa zároveň jemne akoby nadýchneš aj nosom.

gingaa
nováček
6 příspěvků
Vloženo 13.02.2009 17:24:26  
Naprosto přesné.. včetně té reklamace :-) Snažím se hrát to inkriminované g potichoučku s ladičkou, abych věděla, že to je to ono, alë většinou mi ten správný ton zazní až když jsem u konce s dechem. Moc dík za naprosto dokonalé vysvětlení.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 13.02.2009 09:45:21  
To je jednoduché.Pro začátečníka-tedy úplného,je první problém zahrát samotnou jednu dírku.Když hraje potichu,myslí,že už to umí,protože slyší jen jeden tón,ale neví,že jeho ústa se ještě nenaučila ten správný tvar pro přesný směr vzduchu.To chce určitý čas a netrvá to minuty ani hodiny,ale spíše dny až týdny pravidelného mnohahodinového cvičení.Jako každá motorická činnost.Výsledkem takových prvních dojmů je nepřesná poloha a hraní do dvou,i více dírek najednou.V takovém případě je bending velmi obtížný i pro pokročilé hráče a pro začátečníka prakticky nemožný.Tu chybu zjistí až když zahraje silněji a k doposud slyšitelnémo jednomu tónu se přidá nechtěný druhý ,zpravidla slabší,nebo se ozve celý akord.Výhodou je tréning 1.dírky,protože za ní už žádná není a riziko nechtěného "lichofuku jalového"se snižuje na polovic.Začátečník jásá nad čistým tónem a svou radost projevuje monstrózní ventilací za pomoci všech svalových partií.Taková radost z prvního úspěchu se projevuje bohužel i mocnými stahy mimického svalstva(je to taková velká hudební rozkoš),což má za následek v mnoha případech nechtěné ponížení tónu na 1.do sebe.Tady se ocitá začátečník v prekérní situaci.Ten osvícený zařve: heuréká! benduji,ten druhý,žijící v temnotě nevědomosti běží reklamovat zmetek(dlužno dodat ,že v 99%je reklamace úspěšná zároveň v 99%vůbec nic nevyřeší).
Kruté chvíle však všechny adepty čekají u druhé dirky.Riziko lichofuku se ze známých důvodů zdvojnásobí a překotná snaha o vytvoření nešťastného "špulpysku" spojená s pocitem marnosti vyloudit jen jeden čistý tón stahuje svaly do bolestivé křeče na konci všeho je pak nehezký pazvuk,vyznačující se dyšností způsobenou okolo ztvrdlých a netěsnících rtů unikajícím vzduchem,nepěknou "zaprděnou" barvou tónu o jehož kvalitě raději nemluvme.Následuje další dilema.Absolvovat znovu,tentokrát už dost potupnou návštěvu prodejny,přejít na jinou značku harmonik,nebo všeho raději nechat a uvažovat o jiné zábavě.
Z toho co jsem doposud popsal a věřte,že bych mohl psát ještě dlouho,vyplývá:
1.ústa uvolněná,2.dýchat plícemi a netahat pusou ani nenafukovat,3.hrát důsledně jeden tón.
Dodržovat zásady pro motorické učení:
1.od jednoduchého ke složitému
2.od pomalého k rychlému
3.spec pro foukačku-od slabého k silnému (tónu)
Zdar! Bigear a úsměvná ohlédnutí foukačkářova.
Příště: Úskalí bendingu a nejčastější chyby začátečníků.

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 23:47:07  
Co já si pamatuju na mé začátky, tak myslím, že to byla právě druhá dírka, kterou jsem nemohl a nemohl ohnout. Měl jsem i Oskarky i Hohnerky. A nešlo to na žádné. Prostě nechápu, jak se vám to může ohýbat nechtěně. :)))

eh, nikdo

59 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 18:54:05  
to Bigear: ok beriem ako vysvetlenie, ja som sa stým u spec 20 nesretol. Samozrejme máš v tomto oveľa viac skúseností. Ale aj tak mi to neide do hlavy prečo to tak je.Je ten hlások viacej zosílený koli bendovaniu? a prečo to nerobia aj ostatné hlásky?prečo iba tento jeden? a ako potom hrať, keď nehráš cez mikrofon a má ťa byt počuť.

gingaa
nováček
6 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 18:45:37  
Tak to teda opravdu moc dík!!! Mám tak trochu strach se cpát někam do zaběhnuté party, tak jsem fakt moc vděčná za tak prima přijetí :-) Jsem teď doma s chřipkou, tak mám čas hltat vaše rady a bojovat s tou neposlušnou druhou dírkou, ale pořád jsem jak už tady někdo říkal "lama" :-) Moc se těším!! A díky i Lupovi, že mě do toho takříkajíc navezl :-)

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 18:19:12  
To gingaa: Přesně jak říká Jaromír, uvidíš, že odejdeš a budeš umět tolik, co by ses doma naučila za mnohem delší dobu.

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 14:43:53  
To Gingaa: Dotaz s účastí na Hafteku jsi asi směrovala na Bigeara, ale dovolím si odpovědět za sebe, že je to pro začátečníka ten nejlepší způsob, jak něco okoukat v praxi. Určitě Tě to posune mnohem dál kupředu, než samostatné hledání cesty metodou pokus-omyl. Budou tam zkušení hráči ochotní Ti vše vysvětlit, a hlavně jsou to 3 dny muziky produkované vlastními silami a obrovská pohoda. Vřele doporučuji, a zatím jsem nikde ve stanovách nenašel, že by se někdo nesměl zúčastnit.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 12.02.2009 10:37:59  
To pollyNL:To co považuješ za nedostatek není chyba výrobce,ale jen jiná vlastnost Oskarek.Ta nevýhoda při hře rovného tónu je naopak výhodou pro bending.Navíc není pravda,že to dělají pouze oskarky.Jsou na to jen citlivější.Dělají to i Hoh.spec.20(moje včerejší aktuální zkušenost s mým novým studentem-začátečníkem).
Už to říkám pomnohokráté a stále mi mnozí nevěří.
Chyba není u výrobce, ale chybuje hráč,neboť nádech provádí ústy namísto plic.Dochází při tom nutně k nekontrolovanému stahu lícních svalů,což má za následek změnu velikosti prostoru v ústní dutině,tím i změnu způsobu proudění vzduchu a výsledkem je nečistý tón.K tomu se často přidá syčení vzduchu unikajícího okolo nedostatečně uvolněných rtů,které přestanou přiléhat k harmonice a proto neplní funkci těsnění.Je to složité,já vím.Je toho moc co je třeba ohlídat,ale časem se to podaří každému.

eh, nikdo

102 příspěvků
Vloženo 11.02.2009 13:55:32  
Už som to tu niekde pisal, mne to robi na druhej a na siestej dierke pri Hohner Special 20, na tretej dierke pri Hohner Golden melody a na druhej dierke pri LeeOskark. Dufam že toto nebude čitat Petkon ,lebo ma už asi kopne volakde, ale našiel som aj figel ako sa s tym rychlo vysporiadat. Špičku jazyka treba dat v ústach do zadu, ako keby ste si ju chceli strčit do krku a v takejto polohe jazyka potiahnite s prislušnej dierky a hned vám zaznie ten tón tak ako má. Samozrejme ,že toto nie je možné chápat ako konečné riešenie, ale skôr pomôcku kym sa s tym človek nevysporiada. Ja už mam niekedy pocit ,že to bude aj v štruktúre ústnej dutiny. Niekto na to proste má hubu a niekto nie

gingaa
nováček
6 příspěvků
Vloženo 11.02.2009 06:43:38  
to Bigear - mnohokrát děkuju za radu, budu to zkoušet tak, jak říkáš. Taky mi vrtá hlavou, proč všechny dírky fungují tak, jak mají a jen ta zatracená druhá takhle vzdoruje. Ještě jsem se chtěla zeptat, mohu-li na Haftek jet i já, jakožto začátečník a jestli nás tam takových, co sice prahnou po poznání, ale zatím neumí zhola nic /dva měsíce se perou se zatracenou druhou dírkou :-)/ bude eventuelně víc. Díky

eh, nikdo

59 příspěvků
Vloženo 10.02.2009 23:30:52  
alebo že by to na oskarkách bolo schválne, aby sme sa my bažanti naučili hneď od začiatku pekne jemne dýchať do harmoniky

eh, nikdo

59 příspěvků
Vloženo 10.02.2009 23:27:34  
Tá druha dierka sa da po nejakom tom cviku naučiť, ale to asi nemení na veci že je to ZÁVADA od výrobcu. Snáď to tak nevyrába schválne. Ja osobne jednu Oskarku vlastním a je to to isté, a som presvedčený že aj dobrý hráč musí pri hre na to myslieť - bachacha bude druhá musím ubrať. Vlastním aj iné druhy harmoník ale problem je len s touto jednou u konkretnej 2.dierky. Ja by som za seba všetkým začínajúcim poradil vyberať inú harmonikua anie bojovať s nedostatkom od výrobcu.
Opraveno 11.02.2009 08:04:22

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 10.02.2009 15:33:42  
Je jediný zaručený fígl : zahrát úúúplně potichoučku s uvolněnými rty bez stažení do špulpysku.Lehce přiložená harmonika a dírku č.2 pěkně uprostřed rtů,aby hrál jen jeden tón.Pak rovnoměrně nádechem(nesát,necucat-jen nadechovat do plic!!!) zvolna a plynule až se tón vyladí na čisťonký a znějící a postupně bez přestání zvyšovat intenzitu zvuku.Stále hlídat tón aby se neměnila jeho výška.Opakováním pak zapamatovat pocit v ústní dutině,resp pocit napětí mimických svalů,které by při tom mělo být co nejmenší až žádné.V opačném případě hraje tón níž v závislosti na změně napětí a tím tvaru a velikosti dutiny ústní,což je vlastně princip bendingu.
Mnoho zdaru přeji.

gingaa
nováček
6 příspěvků
Vloženo 10.02.2009 14:52:12  
Ahoj, harmoniku mám od vánoc /na radu Lupa Lee Oskar, kterému tímto děkuju .-)/ a jsem tedy naprostý začátečník. Tady v diskusi mě zaujal přispěvek na téma druhá dírka tahaná. Zápasím s podobným, neřkuli stejným problémem, ale jelikož jsem zelenáč, tak mi nezní ani bez ohýbání. Harmoniku jsem taktéž reklamovala, vyměnili mi jí a ta nová opět nehrála. Nechala jsem si ji profouknout od Lupa a jemu to hraje a mě ne :-)) záhada!! Rada, které se mi dostalo, je zkoušet, zkoušet.. Nicméně, není na to nějaký fígl?? Dík

eh, nikdo

10 příspěvků
Vloženo 03.07.2008 13:05:35  
jasně, díky, a chci se ještě zeptat, jestli nejsou nějaká cvičení pro foukačku? jako jsou na jiné nástroje etudy, tak jestli nevítě o něčem pro fukačku?
AutorPříspěvky
« Stránka: z 5 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol