Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Falco Mates Mik1979
Nově příchozí:   Brabenec    Luky    Hory  

Držáky pro foukací harmoniku

  • Napsal: Maxihaf
  • Vydáno: 04. 06. 2007
  • Přečteno: 13215x

    Rychlá navigace - jdi rovnou na:

  • Držáky na foukačku: ano či ne?

    Držáky (holders) mají svoje výhody i nevýhody. Je prima, že vám držák uvolní ruce, které tím pádem můžete použít třeba k hraní na kytaru nebo drbání se na hlavě. Současně vám ale držák zcela znemožní modulovat dlaněmi zvuk foukačky. Tím se dobrovolně připravíte o spoustu možností, které foukačka nabízí.

    Někdy je prostě třeba si vybrat: buď jsem kytarista, nebo foukačkář.

    Přesto se však používají. Aby tedy jejich milovníci na mě nezanevřeli úplně, připravil jsem malé povídání o držácích a udělátkách, které držák nějakým způsobem nahrazují, nebo se mu podobají.

    Držáky harmonik můžeme rozdělit podle místa upevnění na držáky určené na krk, držáky upevněné na kytaru a držáky stojanové.

     

    Držáky na krk

    Tyto držáky (tzv. "šibenice") nabízí snad všechny firmy, které se zabývají výrobou foukacích harmonik. Můžeme je nazvat "značkové". Vedle nich vyrábí různé napodobeniny mnoho dalších výrobců. Liší se použitým materiálem (černěné, chromované, nikl), šířkou čelisti (úzké, široké). Cenově se pohybují podle výrobce mezi 10-20$.

    Při koupi není důležitá ani barva, ani firma. Naopak je třeba dát velký pozor na následující věci:

    • Zkontrolujte šířku čelistí. Pozor na držáky "rádobyuniverzální" s širokou čelistí, které výrobce doporučuje pro všechny typy foukacích harmonik (a div ne i pro harmoniky tahací): tyto výrobky zpravidla neudrží menší foukačky (bluesovky). Vezměte si foukačku s sebou a zjistěte si, jestli je pružina dostatečně silná. Foukačka se v držáku nesmí volně pohybovat. Naopak hrajete-li na větší foukačku, musí se vám do držáku vejít a držák nesmí deformovat plášť foukačky.
    • Současně zjistěte, jak jsou umístěny zarážky, které vymezují "hloubku" - tj. jestli na foukačku po upnutí ještě půjde hrát a nebude příliš "utopená" v držáku mezi čelistmi.
    • Zjistěte rozteč zarážek a vyzkoušejte, že vaše foukačka nepropadne mezi zarážkami.
    • Všimněte si, jestli čelisti jsou opatřeny plstí či gumou, která ochrání foukačku před poškrábáním (kontaktem kov-kov)
    • Ujistěte se, že držák má takovou konstrukci, že drží pevně a nepruží a harmonika se "neklepe" a při hře neuhýbá. Podívejte se také na způsob utažení jednotlivých dílů (ramen) foukačky mezi sebou. Musí perfektně držet a nesmí se povolovat - jinak se vám bude při každém nátisku foukačka vzdalovat od obličeje vpřed a vy po ní marně budete chňapat jak pes po buřtovi.
    • Zjistěte, jestli "chomout", který máte kolem krku je obalen měkkou hmotou (bužírkou či gumou) a jestli se držák opírá dostatečně velkou plochou na vašem hrudníku. Nebezpečí tlaku hrozí také v oblasti křídlových matek. Jinak si po delším hraní koledujete o otlačená místečka mrtvé tkáně na vašem krčku a hrudníčku.

    Následuje malá hitparáda jednotlivých výrobků:

     

    Držák
    Držák firmy Hohner

     

    Držák
    Držák firmy Lee Oskar

     

    Držák
    Držák firmy Suzuki

     

    Držák
    Držák firmy Dunlop

     

    Držák
    Držák firmy Kay

     

    Držák
    Držák firmy König & Mayer

     

    Držáky připevněné na kytaře

    Více či méně mohutné konstrukce chycené ke kytaře. Kromě těžkopádnosti bývají i nepohodlné pro hráče. Nebývají vyráběny ve velkém, spíše jde o "vychytávky" jednotlivých malovýrobců či soukromníků. Při koupi je třeba kromě všech předchozích rizik dát pozor, aby držák nepoškozoval kytaru. Zkontrolujte, jestli čelisti na kytaře jsou podloženy plstí nebo gumou a jak dobře drží.

    Zajímavý mohutný držák na následujícím obrázku je od firmy Greisen, stojí 40$ a objednat si jej můžete na adrese http://landru.i-link-2.net/gerry/holder.htm.

     

    Držák
    Držák firmy Greisen

     

    Z domácí dílny pak můžu nabídnout dva držáky, jejichž fotky zaslal Harmonika a jsou od firmy JAKL - KOVO z Českých Budějovic (kontakt: Jos. Jakl, Heřmaň 46 Č. Budějovice 370 07, tel: 723667646).

    První z nich na fotce níže je starší výroby. Získáte jej za podstatně rozumnější cenu, než předchozí monstrum.

     

    Držák
    Držák firmy Jakl

     

    Další způsob uchycení foukačky od firmy Jakl, tentokrát přímo k mikrofonu. Výhody: větší volnost při hře, jednodušší výměna harmonik; jednodušší přechod od hry ke zpěvu. Nevýhody: vyžaduje stabilnější stojan, nejlépe bez šibenice; je určen spíše k jednoduchým doprovodům.

     

    Držák
    Držák firmy Jakl č. 2

     

    Držáky stojanové

    Jedná se o velice málo používaný druh držáků. Jde spíše o rarity. Ukázka držáku na následující fotce představuje vlastně jakýsi "revolver" s uchycením více foukaček naráz. Je patentován a jmenuje se Harpjack. Zajímavé je to, že má již v sobě zabudovaný mikrofon.

     

    Držák
    Držák Harpjack

     

    Hráč na stojanový držák silně připomíná tančícího indiána, který se zoufale a marně snaží políbit totem, kolem kterého poskakuje. Konečně - ne nadarmo se ptá autor tohoto produktu na svých webových stránkách, jestli jste již dnes políbili svoji harmoniku... ("Have you kissed your harmonica today?")

    Pokud byste jej zatoužili mít ve své sbírce, zkuste si jej objednat na adrese http://harpjack.com/.

    Držák
    Držák Harpjack

     

    Závěrem uznávám, že i někteří známí muzikanti hrají s foukačkou v držáku...

    Bob Dylan

    Mimochodem: víte, proč se Bob Dylan na této dobové fotce tváří tak tragicky? Zlí jazykové tvrdí, že výraz v tváři zrcadlí jeho utrpení při nekvalitní hře na držák a už teď je mu jasné, že jednou mu tu foukačku na desky stejně bude muset nahrát Charlie McCoy...


     
    [Akt. známka: 2,64 / Počet hlasů: 28] 1 2 3 4 5

    Počet komentářů: 1  |  Přidat komentář  |  Odeslat e-mailem  |  Vytisknout

    Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
    Web je postaven na enginu phpRS
    (c) 2007 Maxihaf a spol