- Internet: Pozor na zásilkový obchod po internetu: bývá levnější, ale nemáme šanci špatný kus nepřevzít před zaplacením...
- Sami sobě! Harmonika (podobně jako partnerka) je velmi osobní věc a proto ji kupujeme zásadně sami pro sebe. I dobře míněný dárek nemusí sednout, každý má jiné požadavky. Pokud chcete někomu udělat radost, vemte ho raději s sebou do prodejny a foukačku mu zasponzorujte, ale sami mu ji nekupujte!
- Dobře vyzkoušet! Bohužel i renomované firmy občas pustí foukačku, která drnčí, nebo má některý tón "hluchý" a pod. Harmoniku je proto důležité hned v obchodě nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Prodavač na vás sice bude koukat nevraživě, protože mu zafuníte chrom a on ho pak bude muset přeleštit, ale nedejte se: všechny tóny ven i dovnitř postupně vyzkoušejte, klidně si dejte na čas - oni tam jsou prodavači pro vás, ne vy pro ně. Pokud vám to nedovolí, běžte jinam! V některých prodejnách vám budou vnucovat jakýsi "měch" (něco podobného, jako tady na obrázku) a budou vám tvrdit, že tím tu foukačku dobře vyzkoušíte. Nenechte se obalamutit, měch není naprosto k ničemu: měchem se totiž obvykle fouká do celé foukačky naráz, takže pomocí něj pouze zjistíte, že foukačka není atrapa a skutečně z ní leze zvuk. V jakém stavu jsou jednotlivé hlásky - to nemáte šanci poznat! O moc lepší není ani "vylepšený měch", se kterým jsem se poslední dobou můžete setkat a který má dírky dvě: větší na zkoušení celé foukačky a menší na jednotlivé tóny... Aby jste totiž chybu pomocí měchu objevili, musel by být naprosto zásadní (jako třeba že dírka vůbec nehraje), drobné chybičky měch neodhalí! Takže zkoušet ústy - a pozorně sledovat, jestli jsou všechny tóny čisté, jestli nedrnčí, nezvoní, nejsou hluché, rozladěné... A nebojte se říct o jinou, pokud ten kus, co zrovna máte, není v pořádku! Na závěr zkoušení jim předveďte nějaký svůj foukačkový "majstrštyk", ať vědí, že na to máte - budou si vás pamatovat a příště se k vám už budou chovat přátelštěji...
- Zraková kontrola: Je-li všechno ostatní v pořádku, ještě zběžně zkontrolujeme, jestli není foukačka někde mechanicky poškozená, odřený lak nebo chrom, promáčklý cover. Pokud kupujeme chromatiku, tak jestli jde snadno a zlehka posunovat přepínačem rejstříků.
- Nebojte se!! Když vám něco není jasné, ptejte se prodavače. Profík vám rád a ochotně poradí. Pokud nebude vědět, nebo se bude tvářit nevlídně, najděte si jinou prodejnu. Dříve platívalo heslo "Náš zákazník, náš pán". Dnes to není pravidlem, ale nebojte, časem prodavače tomuto heslu zase naučíme!
Takže zkoušejte a zkoušejte a mějte "uši a oči otevřené" - mnoho štěstí při výběru foukačky!