Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Ferry JackK Mates
Nově příchozí:   Charles 8    KANDYFUK    Kulich  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Srazy HAAF (Hafteky a jiné) HaafTek 13 - podzim 2011

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 6 » 

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 18.10.2011 19:45:09  
Máš pravdu Petře, u začátečníků je to opravdu spíše psychický problém a když se jim bude věnovat zkušenější kolega, určitě jim to prospěje. Nebudou se cítit odstrčeni od hlavního dění a rádi přijedou zase, nemluvě o povzbuzení do dalšího učení. A večer se nebudou stydět si to potichu zkoušet s ostatními, protože už budou trochu vědět, jak na to :-)

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 18.10.2011 11:02:46  
Jaromíre, myslíš to dobře, ale já nemám na mysli žádný oficiální workshop. Začínající hráče na foukačku, kteří většinou mají problémy se základy techniky jako je správné dýchání, bending, vibrato, zahrát prostě kloudně něco-cokoliv, nebudou zajímat licky a vyhrávky a jejich trénink před celým osazenstvem. Takto by se k vlastnímu hraní v nějaké skupině opět nedostali a bylo by to stejné jako dosud. Takový workshop, o kterém mluvíš, je možno udělat, ale využijí ho spíše pokročilí.
Moje představa je jiná a mnohem jednodušší. Aby si prostě hráči – začínající měli možnost v klidu zahrát, úplně jedno na jaké úrovni, jestli melodie či jen úryvky, sóla apod. a ne se učit licky. Potřebují se zapojit do aktivního hraní, nebát se hrát společně s ostatními. K těm licků a dalším věcem, o nichž mluvíš, se jistě dostanou časem.

Já tím, co navrhuji, se snažím řešit problém psychický (psychologický), nikoliv technický, jestli mi rozumíš.
Opraveno 18.10.2011 11:04:05

John
nováček
22 příspěvků
Vloženo 18.10.2011 04:53:23  
To Milan : No vidíš, a debata kiolem haafteku už pokračuje :-) Nemůžu za to, že mistrům leží můj nástroj v žaludku a reagují :-) Já si pořád myslím, že hrát se dá ina Sp20 i na čínu, někdy předvedu :-) Není čína jako čína...

Jaromír
superharp
296 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 23:35:51  
Je to asi opravdu dobrá cesta, udělat v sobotu regulérní workshop, a nemusel by být nazván "pro začátečníky", protože jsem si všiml, že i zkušenější hráči mají svoje oblíbené licky, které dost omílají kolem dokola a na společné dílně by se naučili od kolegů něco nového. Koncipováno to ale musí být hlavně pro začátečníky a zkušení hráči se tady nesmí předvádět, ale vyučovat - přijít se svým oblíbeným lickem a ten ostatní naučit, pohovořit ze zkušenosti o užívání foukačky v kapele - kde se do hudby motat druhým hlasem, kde dělat jen vláček, kde jenom ozdůbku mezi verši ve sloce atd, nemluvě o výuce naprosto základních foukačkových dovedností, které bude nutno začátečníkům mnohokrát zopakovat. Výborná je Petkonova myšlenka, že by se dopředu (třeba tady v diskuzi) stanovil pořad cca 10-20 písní, na kterých by se ukázaly základy používání foukačky. Ostatně tak to funguje i v Rosťou zmiňovaných Svatoňovicích. O doprovodné nástroje nemám strach, prakticky každý foukačkář začínal jako kytarista a mnozí ovládají i více nástrojů.
K večernímu jamování - opět doporučuji pročíst bluegrassová pravidla Desatera jamazání:
http://www.jam.bg4.eu/index.php/cz/bg-jamy-clanky/87-desa tero-jamazani-ten-jammandments.html
Při dodržování těchto pravidel se většina citovaných problémů odstraní. Například krásné pravidlo: "Neslyšíš-li sólový zpěv nebo cizí sólový nástroj, uber - hraješ moc nahlas" a 9 dalších pravidel, včetně hlášení se o sóla či naopak jejich odmítání. Nevylučuji ani již zmiňovaného "kapelníka", který bude řídit celou produkci včetně krocení neukázněných doprovodných hráčů či samozvaných sólistů, prodloužení písně o opakované sloky, aby se dostalo na všechny zájemce o sólo atd. Ale tato funkce se bude muset střídat, jeden člověk by to asi dva dny dělat nechtěl. A abych opět citoval Rosťu: začátečníci si to můžou potichu zkoušet bez komba s ostatními, aniž by je někdo nutil do samostatného vystoupení, pokud nebudou sami chtít.
Opraveno 17.10.2011 23:38:57

Jope
nováček
32 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 22:50:12  
Petkone , někde v hlouby této debaty jsem se již jednou nabídl s pomocí na HAAFteku a tu kytaru můžem tedy odehrát spolu.
Opraveno 17.10.2011 22:50:50

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 17:31:55  
Škoda že jsem tam nebyl. Pokecal bych si i s Charliem i s Tebou Rosťo.

Orsoj
harp
175 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 17:26:47  
O víkendu jsem se zúčastnil BG workshopu v Malých Svatoňovicích. Ideologicky jsem tam sice nepatřil, ale foukačka nezná hranic, ani žánrových.
Na základě diskuse ohledně Haafteků jsem se zaměřil na to, jak se jamuje v bluegrassu. V jednom objektu tam bylo na chodbách, ve výčepu a v salóncích pět jamujících skupin, či spíše orchestrů o deseti i více členech, přičemž nebylo vyjímkou, že se sešly tři banja, dvoje housle, dvě mandoliny, basa, dobro, foukačka a kytar nepočítaně. A každý ten jamovací kroužek někdo řídil a nikomu nevadilo, že si na sólo počkal, dokud mu řídící, což byl takový dobrovolný kapelník, nepokynul. Kdo si myslel, že na to nemá, a bylo jich dost, ten se do sól nehlásil a fidlal si v koutě tak, aby nerušil ostatní.
A zahráli si všichni. Borci se přihlásili k sólu a jak přišla jejich chvíle, sólo bylo jen jejich. A stydlíni si, i ve skupinkách, zkoušeli v ústraní hrát s hlavním proudem, takže si zahráli s dobrými muzikanty, a přitom je nerušili.
A do toho se diskutovalo. Hlavně ve výčepu, kde byli na pivu normální nemuzikanti. Ale to už k tomu, pokud to není uzavřená společnost, patří.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 17:09:53  
Já přijedu taky pokud nebudu někde s Lubošem hrát.

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 15:50:48  
Děkuji za pozvání. Pokuď se nevyskytne něco skutečně nepředvídatelného, moc rád přijedu, poznám partu harmonikářů a budu se snažit co nejvíce naučit a Haaftek si užít. Nabídku na seznam skladeb určitě využiji a včas dám vědět.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 14:54:32  
Milane, budeš vítán. Vůbec nejde o to, kdo kam patří. Takhle to vůbec neber.
Důležité je, aby sis s chutí a bez stresu zahrál, něco ti to dalo a měl jsi z hraní dobrý pocit. Ve velké skupině, kde zkušení borci dávají jedno sólo za druhým, je to pro začátečníka obtížně dosažitelné. Tam je pak lepší se jen dívat a poslouchat, neboť i tak se dá hodně naučit.
Přivítal bych, kdyby se našel ještě jeden dobrovolník na kytaru, aby to nebylo jen na mně, ale budu počítat s tím, že se to může stát.
Užitečné by bylo, kdybys mně i s ostatními zájemci třeba do pošty napsal, jakou muziku bys chtěl hrát, co se ti líbí, jaké skladby apod. Stačil by stručný seznam dvaceti až padesáti skladeb a písniček. Může to být opravdu cokoliv, včetně instrumentálek, jsem schopen se přizbůsobit nebo naučit i to, co běžně nehraju.
Opraveno 17.10.2011 14:55:30

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 14:21:14  
Když se včas před Haaftekem dá na vědomí nejen termín, ale i přibližný program s tím, že se jim někdo na jejich úrovni bude chvíli věnovat aniž by obtěžovali, tak zájemců určitě přibude. Ne každý se odhodlá jít mezi lidi, které nikdy předtím neviděl s vědomím, že na rozdíl od něho oni umí a pouze se domnívá, jak to tam asi bude probíhat a co tam bude dělat. Ne každý má povahu Johna, ktrý si s ničím hlavu neláme :-) Pokuď to jen trochu půjde, tak rád přijedu a sednu do skupinky kam patřím. Malinko teď odbočím. Pilně cvičím podle Matějovy učebnice a ten kluk má můj upřimný obdiv. Když se vezme v úvahu, že nikdy nic takového předtím nepsal a pustil se do toho bez jakýchkoliv zkušeností s něčím podobným, vyzbrojen svým foukačkářským mistrovstvím a nadšením pro věc, tak hluboce smekám. Sice nejsem odborník, ale z mého pohledu jde o vysoce profesionální dílo bez obvyklých dětských nemocí. A to jen málokdo dokáže.

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 13:54:51  
lidi si holt chtějí pokecat

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 12:37:25  
Emilku, máš pravdu. Všichni také víme, že jako jeden z mála jsi se opakovaně snažil tu společnou produkci usměrňovat. Je to sice nepopulární, ale budiž Ti za to díky.
Podle mě ale nejvíce ruší při společném hraní celkový hluk. Kdyby se během hraní nemluvilo, nebylo by možná ani nutné hrát přes mikrofon a kombo, ale jen čistě akusticky. Záviselo by to pak spíše od počtu hrajících kytaristů, zda by mikrofon byl potřeba či nikoliv.
Co je to platné, když se hráči budou v sólech střídat, když v tom hluku není pořádně slyšet ani ta jedna foukačka. V sólech by se měli hráči samosebou střídat, ale současně i mít možnost se dobře slyšet.
V místnosti, kde to hučí jak v úle se hrát nedá, což jistě víš Ty sám nejlépe.

emilio
uživatel
102 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 12:20:50  
Peťo ...už jsme dávno řešili rozdávání sól při jamu - proto se koupil i ten bezdrát , ale ........
když si vezme každý svoje kombíčko a není koordinátor po celou dobu bdělý , tak to tak dopadá .
Chce to jenom více ohledu .

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 10:23:31  
To si myslím i já.

okoun
nováček
15 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 10:16:38  
Naprosto s Petkonem souhlasím.
Jsem taky pro ,aby mělo večerní hraní nějaký řád.
Hraní s jedním mirofonem mi připadá ideální, stejně jako níže navrhované přestávky, abychom si mohli taky popovídat.
Petře, do skupinky slabších se ti určitě přihlásím :-)
a moc dík ,že se nás ujmeš.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 09:38:32  
Ano, vraťme se k debatě o hafteku a společném hraní.
Už jsem napsal, že si rád během dne na 2-3 hodinky vezmu na starost skupinku méně zdatných, která bude hrát někde bokem. Tam si všichni bez trémy a ostychu vyzoušejí, co budou potřebovat.
K tomu účelu bych si vzal kytaru, ale dopředu by se dotyční měli přihlásit a vyjádřit o takové hraní zájem.
To ostatní je spíše otázka možnosti zvláštné místnosti pro diskutující, v nejhorším případě venku. Pak již záleží hlavně na ukázněnosti a přístupu jednotlivých členů, jak by takové rozdělění (prostor k hraní a diskuzi) přijali nebo tolerovali. Bylo by to ale určitě ku prospěchu všech. Při debatě by je nerušila hudba a naopak muzikanti by nebyli rušeni hlučným hovorem.
Otázka střídání sól v hlavním večeru je otázka všeobecné dohody, možno i na místě nebo v rámci odpolední schůze-porady.
Celý problém spočívá v tom, že dosud to nikdo moc neřešil, takže si na tu volnou, živelnou zábavu všichni tak nějak zvykli. Mně osobně se ale v takovém hlučném prostřední příliš hrát nechce. Nevím jak ostatní, ale přivítal bych mnohem kulturnější prostředí. Potom by i ta videa měla větší kvalitu a bylo by i něco slyšet .
Proto bych rád, aby se k tomu vyjádřilo pokud možno co nejvíc lidí., jak z řad hráčů tak i horlivých debatérů.
Opraveno 17.10.2011 09:39:04

Milan
uživatel
61 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 09:01:24  
To ta Petkonova debata kolem Haafteku dlouho nevydržela :-( zato Johnova pro jistotu na dvou frontách (i v pokecu), asi aby to náhodou někdo nepřehlédl. John určitě ví také, že u vývoje harmoniky made in china za 15Okč nestál zrovna Joe Filisko a není vyráběna z nejkvalitnějších materiálů bez ohledu na cenu. Je to srandista, který rád provokuje nejen svojí hudbou, ale i příspěvky :-)

matěj
superharp
359 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 07:47:12  
johne číny jsou spíš k pláči než k smíchu, bohužel

John
nováček
22 příspěvků
Vloženo 17.10.2011 04:32:02  
:-)))))))))))))))
AutorPříspěvky
« Stránka: z 6 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol