Nikdo není online
Do týdne nás opustí: Ferry JackK Mates
Nově příchozí:   Charles 8    KANDYFUK    Kulich  

Diskuze

  Rubrika:   Vybrané téma:
Výuka, učitelé, školy hry Literatura do začátku - ano?

-Zobrazit všechny rubriky diskuze (nejvyšší úroveň)
-Čtěte: pravidla diskuze!
-Čtěte: Vysvětlivky a statistika diskuze
-Nová témata budete moci přidávat až po přihlášení!
 
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 06.10.2008 19:52:01  
Migueli, spíš patří do odkazů. Následně jej tam dodám. Je škoda, že spousta pěkných odkazů zaniká v pokecu nebo v diskuzi. Kdyby mi každý napsal odkaz s popisem, jak to uvádím v "Redakci Haaf", bylo by tam spousta odkazů na zajímavé weby či stránky. :(

eh, nikdo

5 příspěvků
Vloženo 04.10.2008 13:02:11  
Rád se podělím s dobrým nápadem, či odkazem. Čerpám z těchto stránek již několikátý týden, tak jsem přidal jednu kapku do toho moře užitečných informací. Pochvala ale vždy potěší a motivuje. Díky Jastude. Jen nevím, jestli tento příspěvek nepatří do pokecu, tak se předem omlouvám :-)

eh, nikdo

28 příspěvků
Vloženo 04.10.2008 11:20:57  
Parádní odkaz migueli. Díky za něj.

eh, nikdo

5 příspěvků
Vloženo 03.10.2008 12:35:22  
Jsem rád, že jsi na můj příspěvek reagoval právě ty (Petkone), protože tvé názory mají vždy hlavu a patu. Ani v tomto případě není co dodat. Pro tyhle stránky děláš mnoho a my nenasytní chceme stále víc. Tak se na nás nezlob :-) Jen jsem se chtěl vyjádřit k danému tématu. Přeji všem krásný víkend

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 03.10.2008 11:47:32  
miguel22 :
máš pravdu, optimální by byl notový zápis doplněný tabulaturou i nahrávkou. Už jsme to zde řešili opakovaně a došlo k nepsané dohodě, že notový záznam vzhledem k minimálnímu počtu zájemců o něj dělat nebudeme. Je to docela pracné a časově náročné, není to práce pro jednoho nadšence, ale musel by to být malý tým lidí, kteří by se navzájem kontrolovali a opravovali po sobě případné chyby. Pokud vím, nikdo není ochoten zde tuto činnost provádět tzv.na plný úvazek a nedělat téměř nic jiného. Pokrokem už jsou ty tabulatury - vždyť před rokem zde nebylo téměř nic. Musíš se spokojit zatím s tím, co je. Sám se snažím pořizovat i MP3 ukázky, podle toho, jak mi to čas dovolí. Nafoukám ukázky event.i k již hotovým tabům, u kterých dosud chybí, bude-li o to zájem.
Neboj se, další tabulatury budou postupně přibývat, samozřejmě již ne v tom tempu jako dosud, protože ani já ani ostatní, co píší taby, neznají všechny písně a skladby, navíc potřeby lidí jsou různé, ten má v oblibě takovou kapelu, ten zase jinou... Zatím alespoň já jsem se držel předpokládané všeobecné znalosti těch písniček, podle toho, co se běžně hrává u táboráku apod.

Jinak ty francouzské stránky jsou moc príma, stačil jsem je narychlo proletět i bez znalosti francoužštiny, úplně postačí si pustit ty ukázky a sledovat notový part. Část těch ukázek je vždy s doprovodem jako takové karaoke, umožní do doprovodu hrát sólo podle not či tabulatury. Mají to úžasně vymakané.
Je to uděláno bezvadně, pro mě jako notaře přímo lahůdkově.
A zase jsou jiné tabulaturní symboly, navíc se příliš nazabývají různým zápisem v oktávách - jednou je malé c jako 1, jindy jako 4, ale to jsou detaily, je to zřejmě kvůli větší přehlednosti, pomocné linky se vždy špatně čtou.
Díky za odkaz na skvělé stránečky. Zdravím.
Opraveno 03.10.2008 11:49:27

eh, nikdo

5 příspěvků
Vloženo 03.10.2008 08:24:54  
Ještě přidávám odkaz, kde jsem čerpal tyto poznatky. http://www.coursdharmonica.fr/accueil_118.htm. Je to sice ve fránině, ale řeč v tomhle případě není vůbec důležitá. Zkuste si projít celou sekci "diatonique"jsou tam celkem dobré ukázky. Celkem by mě zajímalo, jak se vám líbí ty zápisy. Se začátečnickou pokorou zdravím všechny Hafany.

eh, nikdo

5 příspěvků
Vloženo 03.10.2008 08:16:54  
Já jsem absolutní začátečník a diskuzí se zúčastňuji s velkým respektem. Nynější tabulatury jsou dobré a vážím si lidí kteří je tvoří. Více by se mi ale líbila kombinace tabů, not, ppř. i akordů. Je pro mne zajímavé vědět, kde se který ton skrývá v notovém zápisu. Tím se i nevědomky učím

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 03.10.2008 01:32:04  
Souhlasím San Jose.Jen bych trochu poopravil Tvé heslo.V jednoduchosti je genialita (ne síla).Síla spočívá jak známo v jednotě a ta zatím v tabulaturách bohužel není.
Já už to vzdávám a svou snahu odstranit slabiny našeho zápisu přenechám jiným.
Petkonovi děkuji za upřímnou radu,ale zároveň Tě Petře musím ubezpečit,že na ws nikoho noty učit nebudu.Rovněž tvůj názor,že se ws zúčastní výhradně cílevědomí jedinci mi připadá přehnaně optimistický i když to zní lichotivě.
Rád bych dodal,že z přihlášených na ws minimálně 5 lidí noty zná a běžně používá a ti ostatní,pokud vím,mají základy o kterých se zmiňuješ zmáknuté už od základky.Přitom téměř všichni hrají z tabulatur a nikdo z těch se kterými jsem měl možnost spolupracovat(asi 8) se nebránili doplňujícím značkám a ani si nestěžovali,že by to bylo díky nim nepřehledné.
Nevím kde berete(ty a Jose) tu jistotu,že takhle to stačí? Dovol otázku,prosím:S kolika lidmi jsi se sešel nad tabulaturou s foukačkou? A pokud někdy ano,zkoušeli hrát i neznámou písničku?
A pokud mám říci něco opravdu zásadního,foukací harmonika má mnohem širší možnosti než hraní pouhopouhé melodie.A z toho vychází mé přesvědčení,že pokud chceme do sekce tabulatury vkládat i něco jiného,potřebujeme i vylepšený zápis.Pozor však! Nemusí to být noty!!!Stejně v brzké době dojde k úpravám a doplněním.Už jsem to kdysi zkoušel.Mám na mysli konkrétně zápis více tónů hraných zároveň(doprovody v akordech,oktávy apod.)
Haaf za poslední roky udělal velký pokrok.Ještě před nedávnem se tu svorně lovila 2.poloha a Hafani bendovali o život.Nedávno se začal "drtit" overblow. Je tu první zápis spec.techniky-tongue blocking(ještě nevychladl a voní tiskem).V poslední době sílí tlaky na výměnu zkušeností v oblasti tzv.licků,vázání tónů,frázování...prostě toho ostatního.To je vývoj!
A já se ptám:bude nám stačit jednoduchá tabulatura?Nebo se budou vyučovat noty?Najde se kompromis?Nebo snad jiná moderní vymoženost? Já jsem zatím přesvědčen ,že nejlepší zápis pro foukačkáře je kombinace not,tabů a nahrávky,opatřená slovním komentářem.A je celkem fuk,jakou formu má tab. Kdo se to chce naučit,pochopí za krátko každou tabulaturu.Nejsme přece žádná omezená sekta s vlastním tajným jazykem,zakonzervovaná v ulitě.Haf je otevřený a přístupný a to zevnitř i z venčí ne?
A závěrem: vše co zde píši je psáno v přátelském duchu se zachováním úcty k oslovovaným i zmińovaným a pouze s konstruktivními úmysly.Pokud si to někdo vyloží jinak,bude to pouze nedorozumění .
Jediné,co vnímám bojovně je snaha vyburcovat další k zapojení do diskuze a to mi, milí Hafani, nemějte za zlé,prosím.
,,,a to je vše,co jsem chtěl napsat k tématu" Literatura do začátku-ano!"

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 02.10.2008 23:17:25  
O přepisování stávajících tabulatur nepadlo ani slovo. Mám na mysli zápis nových tabulatur. V tomto případě platí, že v jednoduchosti je síla. Ti, co se nechcou učit noty, se stoprocentně nebudou chtít učit ani zdlouhavé tabulaturní značky.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 02.10.2008 13:57:34  
Mohu-li poradit- ti lidičkové, které máš na WS, jsou všechno cílevědomí a pracovití lidé, jinak by se WS neúčastnili. Nauč je noty a máš jednou pro vždy po starostech.
Základům notového zápisu se naučí během několika hodin každé školní dítě, tak proč by to během hodinky nezvládli dospělí muzikanti, zbytek se doučí za domácí úlohu. Potom k těm notám můžeš napsat symboly třeba v arabštině nebo hieroglyfech, stejně se budou orientovat víceméně podle těch not a tabulaturní značky potřebovat ani nebudou /mluvím nyní jen o těch ukázkách licků apod./.
Licky nebo úryvky melodie ze své povahy/instrument. úryvky/ nejsou písničky, jsou obtížně napsatelné v podobě nám známé tabulatury /chybí průvodní text/, proto je nutno ten zápis udělat přesně tak, jak to předvedl Tommy, pak není co řešit.
Opraveno 02.10.2008 14:02:24

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 02.10.2008 13:22:14  
Petře:Já měl na mysli tu větu"zápis bych nechal tak"což může vyznít v mylném smyslu,jako,že se to týká toho,co je zapsáno,čili stávajících tabulatur zde na webu.
Pokud slovem "zápis"ovšem San Jose mínil způsob zápisu tabulatur zde používaný a zaběhlý,souhlasím a dále nekomentuji.
Koneckonců jsme se v principu shodli a případnou diskuzi,pokud bude někdo ochoten se mnou na toto téma diskutovat,zatím odkládám na období po ws,kde svou verzi prověřím při demonstraci a nácviku neznámých licků.
Zdar!

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 02.10.2008 11:42:08  
Jardo, San Jose nic o přepisování nepíše, jestli jsem to správně přečetl.
Pokud to dobře chápu, jde o to podle potřeby zápis upravit a vylepšit. S tím naprosto souhlasím, nikomu přece nebráním si se zápisem dělat, co je libo. Každý však máme potřebu jinou, předem neodhadnutelnou, takže každý nechť si dodatečně opraví, upraví nebo vylepší, co sám uzná za vhodné.
K tomu, aby na jednom serveru figurovaly různě napsané tabulatury, jsem se již vyjádřil.
Nepovažuji to za účelné ani praktické, naopak spíše zmatečné a nekoncepční.
Opraveno 02.10.2008 12:15:47

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 02.10.2008 07:48:00  
Díky San Jose za názor.Jen pořád nechápu,kde jste s Petkonem vzali,že by se něco mělo přepisovat?Já nic takového vůbec nenapsal!!! A teď to vypadá dost blbě,ať napíšu cokoli ,vždycky je reakce stejná: "nic se nebude přepisovat". a já přitom tvrdím totéž.Stávající nechat tak jak to je už zavedeno(i když se mi to nezdá být ideální) a vylepšení použít JEN v případě potřeby.Ale nebudu se už opakovat....přece se točí!...

San Jose
superharp
657 příspěvků
Vloženo 01.10.2008 20:26:45  
Já třeba zcela souhlasím s Petkonem a zápis bych nechal tak, jak je. To už by se nakonec fakt mohlo psát v notách. Je fakt, že když si někdo poslechne nahrávku nebo ji zná, tak jede podle ní a délka mu je jasná. Ale hrát krátce a dlouze podle nějaké značky? To je lepší naučit se noty, tam je taky značka délky trvání. Za chvilku by přibývali lomítka, křivky a patvary a vznikl by nový zápis hudby - nové "noty". Držme se raděj zavedeného a prostého.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 01.10.2008 16:40:04  
Čas je ale proti vývoji -v tomto případě-Čím déle to necháme,tím hůř se to bude měnit.
Alespoň základní rozlišení by to chtělo.
Zkusím si to v praxi na ws.Možná pak budu moudřejší.

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 01.10.2008 13:47:10  
Jardo, já bych tomu nechal čas, v diskuzi se k tomu zatím kromě Tebe,vaspu a springba nikdo další nevyjádřil.
Lidi asi tento problém zas až tak moc asi nepálí, uvidí se časem, jestli to má význam. Nedovedu si ale moc představit,že se tzv. v čase bude zápis zdokonalovat, to by hrozilo, že bude neustále potřebné revidovat staré zápisy. A pokud se staré nechají a bude několik způsobů psaní tabulatur, tak v tom bude zbytečně nehorázný zmatek.
Přestav si, že si pak někdo klikne na jednu skladbu, pak na druhou, kde bude zcela jiný zápis odlišný od druhého. To bych vážně nechtěl.
Netvrdím, že tento náš způsob je nejdokonalejší, takový ostatně ani neexistuje a existovat nemůže, relativně dokonalé jsou pouze noty a to ještě ve spojení s pokud možno originální nahrávkou.
Tvrdím, že jednotlivé zápisy se navzájem liší pouze mírou složitosti zápisu, nikoliv mírou kvality. Sebepodrobnější zápis není záruka toho, že to hráč zahraje podleTvých představ nebo ve shodě s originálem. Já jsem těch tabulaturních zápisů viděl už celou řadu a stejně bych si ani podle jediného netroufl udělat přestavu o tom, jak má ta která skladba znít, pokud si ji předtím neposlechnu.
Přijme-li se mezinárodně uznávaný a závazný jeden jediný způsob, pak slibuji, že jsem ochoten v takovém případě ty taby i přepsat, do té doby nechť v tom vládne lidová a svobodná umělecká tvořivost a vlastní uživatelská aktivita, fantazii nechť se meze nekladou.
Máme vlastní hafácký způsob, který se zatím osvědčil, toho se držme. Soukromě si každý tvořme, co potřebujeme.
Opraveno 01.10.2008 14:01:20

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 01.10.2008 13:09:05  
Možná máš pravdu, ale ti pašáci tehdy neměli internet, CD, DVD, MP3 ani jiné vymoženosti digitální techniky, které umožňují téměř každému si příslušnou nahrávku obstarat, poslechnout a pak pomocí jednoduchého zápisu cvičit určitou pasáž či celou skladbu.

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 01.10.2008 12:45:30  
Je to tak jak píšeš.Jen s tou délkou je to opravdu nutné a stačí jen primitivní rozlišení-krátce-dlouze.Určitě mi dáš časem za pravdu :-).Já to totiž nevymyslel.To jiní pašáci už mnohem dříve,než jsme mi dali první staženej tón:-) a tak se snažím to nějak přenést k nám a myslím,že je třeba ponejprv přesvědčit Tebe.(Petkona ,jako nejplodnějšího tabmakera,pozn. autora)
Opraveno 01.10.2008 12:53:31

Petkon
superharp
1270 příspěvků
Vloženo 29.09.2008 10:16:51  
Jasně, rozumím. Jen připomínám, že jakákoliv další doplňující značka nebo symbol zavádí další informaci znepřehledňující celý zápis. Lomítko či bez lomítka apod. stejně neurčí přesně délku takové noty, to bychom pak mohli dělat třeba otazníky jako pauzy, různá dělítka místo taktových čar atd.
To už je jednodušší napsat rovnou notový zápis.
Stále zastávám názor, že tabulaturní zápis by měl být pokud možno co nejjednodušší, s minimem takovýchto značek a symbolů, které sice přinášejí novou informaci, ale dělají zápis ve svém důsledku zbytečně složitý, chaotický a nepřehledný.
Hráč, který danou skladbu či píseň zná, požaduje jediné - do které dírky a jakým způsobem. Pokud ji nezná, musí být schopen si ji obstarat jinak.
Nakonec určitě z vlastní zkušenosti víš, že ani samotný notový zápis není u tohoto druhu hudby všeříkající, nepoznáš zněj ten správný feeling, frázování, rytmus apod.
Vždy je dobré si poslechnout určitou skladbu v originálním znění z nějaké dostupné nahrávky.
Opraveno 29.09.2008 10:17:51

Bigear
superharp
1201 příspěvků
Vloženo 28.09.2008 18:35:44  
A co teprve -3"/ což by kromě výšky tónu označilo alespoň primitivně jeho délku.Tedy v tom nejjednodušším,ale pro pochopení melodie důležitém.Totiž :krátký-bez lomítka a dlouhý-s lomítkem.
Jinak s Petkonem 100proc.souhlasím a vůbec nemám v úmyslu tímto pokusem o vylepšení cokoli ze stávajícího předělávat.Jen pokud se to ujme a osvědčí,mohlo by to klouzavě ...,nenásilně,atd.vždyť si rozumíme Petře,né?
AutorPříspěvky
« Stránka: z 4 » 

Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
Web je postaven na enginu phpRS
(c) 2007 Maxihaf a spol