Nikdo není online
Nově příchozí:   Baladar    Jack0880    krninsky  

Tongue blocking a licky

 • Napsal: Tommy
 • Vydáno: 22. 09. 2008
 • Přečteno: 7308x

  Článek s ukázkami v mp3, který se zabývá technikou tongue blocking. Najdete zde také pár licků využívajících tuto techniku.

 • Rychlé hraní jazykem

  Milí Hafani,

   dovolím si vám představit docela zajímavou techniku hry na foukačku, která pomáhá zvládnout rychlé sólové běhy a příliš se při tom nenadřít. Tento způsob hry je typický pro Charlie McCoye, který ji používá ve všech svižnějších skladbách, včetně slavného Orange Blossom Special. Charlie se o ní zmiňuje na instruktážním videu Complete Country Harp Techniques With Charlie McCoy (1994).

   Z našich předních hráčů country níže popsanou techniku, pokud vím, nepoužívá nikdo, i když není zcela neznámá. Například v Bílencích u Chomutova bydlel chlapík, po rodičích Maďar, který dle očitých svědků tímto stylem na harmoniku hrával ďábelsky rychlé čardáše. Pátral jsem po něm, leč asi před 10-15 lety se prý odstěhoval neznámo kam.

   Princip rychlého hraní jazykem spočívá v rychlém střídání nasazení tónu rty (?špulpysk?) a jazykem (tongue blocking) o jednu či několi děr dále vpravo. Výhoda je následující ? namísto otravného posunování harmoniky v ústech sem a tam se foukačka nehýbe, ale posunuje se foukací otvor. Je to rychlejší, přesnější a méně namáhavé, takže lze rychle hrát i na tvrdší, ?líný? nástroj. Pokud se ?špulpysk? a tongue blocking střídají na jeden výdech či nádech, na zlomek vteřiny se ozvou oba střídané tóny (je-li vzdálenost větší bež 1 dírka, pak i tóny mezi nimi), což hru zajímavě ?zašpiní?, dodá jí ?šmrnc?.

   Více snad napoví následující ukázky; jsou hrané ve 2. poloze na céčkovou harmoniku, takže skutečná tónina je G dur. Při zkoušení přeju hodně štěstí a co nejméně bezesných nocí:-)

   

   

   

   

    Ukazka1. mp3: Ve 3. díře do sebe zahrajeme ?špulpyskem? tón ?H?. Vzápětí otvor ucpeme jazykem a pravým koutkem úst zahrajeme ve 4. díře do sebe tón ?D?. Postup opakujeme pořád dokola a stále rychleji, až se ozve trylek.

   Ukazka2. mp3: Týž postup, ale začínáme od tónu ?D? hraného koutkem úst a sestupujeme na tón ?H? hraný ?špulpyskem?.

   Ukazka3. mp3: Podobné jako Ukazka1, ale začínáme staženým tónem ?A? ve 3. díře do sebe, pokračujeme rovným tónem ?H? a zakončíme tónem ?D? zahraným koutkem úst. Jde o jeden z často používaných harmonikových licků.

   Ukazka4. mp3: Začínáme staženým tónem ?C#? na 4. díře do sebe. Další dost často používaný lick.

   Ukazka5. mp3: Lick začíná tónem ?D? zahraným koutkem úst na 4. díře do sebe. Na 3. díře se rychle střídá rovný a stahovaný tón hraný špulpyskem, zakončení je normální.

   Ukazka6. mp3: Typický ?zakončovací? lick. Tóny na dírách 4, 5 a 6 jsou všechny hrané koutkem úst.

   Ukazka7. mp3: Úryvek ze skladby Taneček (Real McCoy). Výjezd začíná na 3. díře ven a pravidelně se střídají 3-4 ven, 3-4 do sebe, 4-5 ven, 4-5 do sebe a zase zpátky. Střídání ?špulpysku? a tongue blockingu umožňuje zahrát tuto jinak obtížnou pasáž lehce a elegantně.

   Ukazka8. mp3: Stará dobrá Zuzana. Přikládám ji i v notách a tabulatuře, tóny hrané jazykem jsou označeny červeně. Tabulatura je tady.

   

  A to je všechno. Záleží samozřejmě jen na vás, zda se budete o popsanou techniku pokoušet nebo ne. I bez ní se dá žít a výborně hrát. V případě jakýchkoli dotazů neváhejte a nechte mi vzkaz nebo pište na e­‑mail: skripsky@nastup. cz.

   Tommy

   

   


   

  [Akt. známka: 2,76 / Počet hlasů: 17] 1 2 3 4 5

  Počet komentářů: 8  |  Přidat komentář  |  Odeslat e-mailem  |  Vytisknout

  Úvodní stránka | Nahoru | Zpět | Vpřed | Přidat k oblíbeným
  Web je postaven na enginu phpRS
  (c) 2007 Maxihaf a spol